BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9273,34
BITCOIN/TRY 63652,23

Halkbank KOSGEB Destekli Krediler Hakkında 2018

KOSGEB dönemsel olarak başta KOBİ’ler olmak üzere farklı işletmelere kredi destekleri sağlamaktadır. Bu destekler sayesinde işletmelerden bazıları büyümek için yatırım yaparken bazıları ise bu kredileri zor durumdan kurtulmak için kullanmaktadır. Bundan dolayı KOSGEB çok önemli bir rol üstlenmekte ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. KOSGEB tarafından verilen krediler bankalar aracılığıyla verilmektedir. Halkbank’ta KOSGEB ile yapmış olduğu anlaşma gereğince alınan bu kredileri girişimcilere ve işletme sahiplerine ulaştırmaktadır. KOSGEB kredi için başvuru yapan kişilerin başvuruları kabul edildiğinde kredilerini Halkbank’tan alabilmektedir. Böylece girişimciler ve işletme sahipleri ülkemizde bulunan en önemli ve en yaygın bankalardan birisinden kredilerini rahatlıkla alabilme imkanına sahip olmaktadır.

Halkbank ile KOSGEB tarafından yapılan anlaşma gereğince KOSGEB tarafından verilen krediler bu banka üzerinden alınabilmektedir. Bunun için öncelikle kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve daha sonra kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Veri tabanına nasıl kayıt olunacağı konusu kullanıcılar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü KOSGEB kredi başvurusu için mutlaka bu işlemin yapılması gerekmektedir. Kayıt olabilmek için öncelikle kurumun sitesine http://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ise sol üst köşede bulunan “KOBİ Giriş” butonuna tıklanması gerekmektedir. Buradan yeni bir ekrana geçiş yapılacaktır. Bu ekrandan da “KOSGEB’e İlk Başvuru” bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir. Açılacak formun eksiksiz bir biçimde doldurulmasıyla kayıt oluşturulmuş olmaktadır. Kayıt esnasında kullanıcı adı ve şifre alınacak olup bunların unutulmaması gerekmektedir. Bundan sonraki bütün işlemler bunlarla yapılacaktır.

Halkbank Kredi ve Bunlardan KOSGEB Destekli Olanları

Halkbank kredi verirken bazı seçenekler KOSGEB kapsamında bulunmaktadır. Bu kredilerden yararlanmak için mutlaka sisteme kayıt olunması gerekmektedir. KOSGEB kapsamında verilen krediler şunlardır:

  • KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği
  • KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği
  • KOSGEB Destek Programları için Teminat Mektubu
  • KOSGEB 2017 Acil Destek Kredisi

Yukarıda belirtilen kredileri alabilmek için öncelikle KOSGEB’e başvuru yapılması ve gerekli aşamaların tamamlanarak onay alınması gerekmektedir. Gerekli olan onayların alınmasından sonra bu krediler kullanılabilmektedir. Bu krediler KOSGEB kapsamında olup Halkbank tarafından verilen diğer kredilerden farklıdır.

Halkbank'ın Esnaflara sunmuş olduğu sıfır faizli kredi şartlarını öğrenmek için, Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredileri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz!

Halkbank KOSGEB Kredileri ve Bu Kredilerin Miktarları

Halkbank tarafından verilen kredilerden bir tanesi “KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” olup son derece uygun şartlara sahiptir. Bu kapsamda kullanılan krediler faizsiz olup bu durum kredi kullanan kişiler için çok büyük avantajdır. Halkbank kredi ile KOBİ’lere böylece ciddi bir finansal destek sağlanmaktadır. Bu destek 50.000 liraya kadar verilmekte olup vadesi ise 36 aydır. Kredinin faizi KOSGEB tarafından ödenmektedir. Böylece girişimciler faiz ödememekte sadece aldıkları paranın geri ödemesini yapmaktadırlar. Ayrıca bu krediyi kullanan kişilere bir başka avantaj daha sağlanmıştır. Kredi kullanıldıktan sonraki 12 ay boyunca ödeme yapılmamaktadır. Yani ilk 12 ay geri ödemesiz olup daha sonraki süreçte ise 3 ayda bir ödeme yapılması gerekmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin öncelikle KOSGEB’den ön onay almaları gerekmektedir.

Halkbank tarafından verilen bir başka KOSGEB kredi ise “KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği” kapsamında verilmektedir. Bu kredinin verilmesi için KOSGEB ile Halkbank arasında “2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği” protokolü imzalanmıştır. Bu kredini alınması için öncelikli KOSGEB’den ön onay alınması gerekmektedir. Bunun için ise önce sisteme kayıt ardından da başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kredinin verilmesindeki amaç yerli imalat sanayine destek olmaktır. Bundan dolayı bu kredi ile yerli ve yeni makine ve teçhizat alımları yapılması gerekmektedir. Bu amaçlar verilen bir kredidir. Krediden yararlanmak isteyenlerin KOSGEB’in internet sitesinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca buradan yapılan başvurudan sonra kurumun müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Krediden alınabilecek azami miktar 1.500.000 liradır. Kullanılacak kredinin geri ödemesi yapılırken ilk 6 ay geri ödeme yapılmamaktadır. Daha sonra ise 3 aylık periyotlarda ödeme yapılması gerekmektedir. Toplam ödeme süresi ise 36 aydır. Halkbank kredi arasında bulunan bu kredinin faizi KOSGEB tarafından ödenmektedir. Böylece girişimcilere çok büyük bir avantaj sağlanmış olmaktadır.

Kosgeb'in hangi sektörlere Hibe kredisi desteği verdiğini öğrenmek isteyenler, Kosgeb Hibe Verilen Sektörler başlıklı yazımızı inceleyebilirler!

Halkbank kredi seçenekleri arasında bulunan KOSGEB tarafından desteklenen bir başka kredi ise KOSGEB Destek Programları için Teminat Mektubudur. Halkbank ile KOSGEB tarafından yapılan anlaşma gereğince işletmelerin ihtiyaç duyduğu teminat mektupları uygun koşullarda işletme sahiplerine verilmektedir. Bu destekten 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ve diğer işletmeler faydalanabilmektedir. Söz konusu destekten yararlanmak için yine KOSGEB kaydı gibi hususların olması gerekmektedir. Ayrıca bunların dışında da bazı evraklar gereklidir. Bunlar:

  • Başvuru yapılan KOSGEB müdürlüğünün işletme için uygun gördüğü destekleri ve bu desteklerin miktarlarını, ayrıca revizyon yapılmış ise revize yapılan destek ve miktarlarının işletmeye bildirildiği yazı
  • Halkbank tarafından krediler için istenen evrak ve belgeler

Evraklar bu şekilde olup kolaylıkla elde edilebilecek türdendir. Ayrıca yapılan protokole göre:

  • Bu kapsamda uygulanması planlanan yıllık komisyon peşin olarak alınacaktır.
  • Teminat mektubunda bulunan risk tutarı, KOSGEB tarafından belirlenmiş destekteki kadar olacaktır.

KOSGEB tarafından Halkbank aracılığıyla sağlanan bir başka destek daha bulunmaktadır. KOSGEB 2017 Acil Destek Kredisi de girişimcilerin kullanımına sunulmaktadır. KOSGEB kredi kapsamında verilen bu destek girişimcileri birçok alanda rahatlatmaktadır. Söz konusu destek isminden de anlaşılacağı gibi acil durumlar için verilmektedir. Burada acil durum ile anlatılmak istenen sel, su baskını, zelzele, büyük kuraklık, anormal şiddette fırtına gibi doğal afetlerdir. Ayrıca bunun dışındaki genel grev, yangın, halk hareketleri, terör gibi durumlarda bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin mutlaka KOSGEB kaydının bulunması gerekmektedir.

Ayrıca KOSGEB beyannamesi ve kurumun istediği diğer şartların da daha önceden eksiksiz olarak tamamlanmış olması lazımdır. Bu evrakları tam olan ve organize sanayi bölgesinde bulunan ya da imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler bu destekten yararlanabilmektedir. Halkbank kredi seçenekleri arasında bulunan bu destek sayesinde işletmeler zor dönemde bir nebze olsun rahatlamakta ve kendilerini toparlama imkanı bulmaktadır. Söz konusu desteğin miktarı ise en fazla 100.000 liradır. Alınan kredinin ilk 1 yıl yani 12 ay ödemesi yoktur. Yani ilk 12 ay geri ödemesiz olan bu kredi, daha sonraki dönemde ise 3 aylık periyotlar halinde ödenmektedir. Toplam ödeme süresi ise 36 aydır. Bu destekte de kredinin bütün faizi KOSGEB tarafından ödenmekte olup işletme sahipleri sadece alınan kredi miktarını ödemektedir.

KOSGEB kredi kapsamında Halkbank aracılığıyla sağlanan destekler genel itibariyle bu şekildedir. Söz konusu kredilerden yararlanabilmek için mutlaka KOSGEB tarafından istenen şartların tamamlanması gerekmektedir. Bu krediyi veren KOSGEB olup başvurunun oraya yapılması gerekmektedir. Kurumdan ön onay alındıktan sonra ise banka ile iletişime geçilerek sürecin diğer kısmı halledilmelidir. KOSGEB ve banka ayrı ayrı evraklar isteyebilmektedir. Bundan dolayı bu tür desteklerden yararlanmak için aşamalı olarak ilerlenmesi çok daha doğru olacaktır. Banka ve KOSGEB söz konusu destekler hakkında gerekli yönlendirmeyi yapmakta ve isteyen girişimcilere daha ayrıntılı bilgi vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (3)

kemal net

23 Ocak 2018, 08:12

Küçük işletmemiz için kosgeb alacağız en çok hoşumuza halbankınki gitti yakında şansımızı deneyip almaya çalışacağız.

Cevap Ver

selin akar

20 Ocak 2018, 07:10

Biz işletmemizi büyütmek için bunun gibi bir paraya ihtiyaç duyuyoruz, şuan işletmemiz kendini yürütüyor ancak daha iyi yerlere gelebilmek için biraz paraya ihtiyacımız var.

Cevap Ver

ayça nur

14 Ocak 2018, 04:09

Sıfır faizli işletme kredisi bizim işimize çok büyük oranda yarar ilk olarak kendimizi hosgeb veritabanına eklememiz gerekiyor ayrıca ne gerekiyorsa tek tek yapmamız gerekiyor, çünkü işimizin büyük bir kısmını bu şekilde halledebiliriz.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!