Halkbank Nefes Kredisi

Nefes Kredisi Nasıl Doğdu?

2016 yılı Aralık ayında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası ve Denizbank ortaklığında anlaşma sağlanan ve kısaca Nefes Kredisi olarak bilinen, KOBİ’lere Nefes Kredisi hayata geçirildi.

Nefes Kredisi’nin sunuş konuşmasında bu yeni uygulamanın devrim niteliğinde olduğu ifade edilmiştir. KOBİ’lere nefes aldıracak olan bu proje, finans sektörü ile reel sektörün birlikte anlaştıkları bir projedir. Bu proje ile aynı zamanda, hükümetin izlediği kredi faizlerini düşürme politikasına, özel sektör olarak katkı verilmiş olunmaktadır. Nefes Kredisi sunuş toplantısında, KOBİ’lerin yüzde 15-18 arasında faiz oranı ile kredi kullandıkları, bu şekilde üzerlerinde büyük bir faiz baskısı duydukları dile getirilmiş ve bu KOBİ’lerin daha rahat çalışmalarına olanak vermek amacı ile faiz oranının yüzde 10’un altında olacağı yeni bir kredi uygulamasının gerekli olduğu düşünülerek bu yönde çalışma başlattıkları ifade edilmiştir.

Bu çalışmada önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bütün kaynaklarını birleştirmiş, daha sonra Hazine ve Kredi Garanti Fonu devreye girmiştir. Buradaki problem, KOBİ’lerin teminat bulamaması, bankaların da riskli görmeleri yüzünden kredi vermemesidir. İlk çözümde Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti düşünülmüştür. Bu şekilde KOBİ’lere yüzde 85 kefalet sağlanmıştır. Daha sonraki aşamada bankalar devreye girmiştir. Bu noktada Ziraat Bankası ve Denizbank, zarar ihtimalini de göze alarak projeye kaynak sağlamıştır. Bu şekilde KOBİ’lere 5 milyar TL kredi imkanı sağlayan Nefes Kredisi projesi ortaya çıkmıştır.

Nefes Kredisi Nedir?

Bugün KOBİ’lere 1 yıl vadeli ve yıllık yüzde 9,90 (aylık yüzde 0,83) faiz ile kredi sağlanmaktadır. Nefes Kredisi uygulaması, KOBİ’lerin derdine derman olmak, KOBİ’leri faiz yükü altında ezdirmemek ve KOBİ’lere nefes olmak gibi sloganlarla pazarlanmaktadır.

Finans sektöründen Ziraat Bankası ve Denizbank ile yola çıkılan Nefes Kredisi projesine bir devlet bankası olan Halkbank’tan da destek gelmiştir. Artık Halkbank da bu krediden yararlanmak isteyen KOBİ’lere yıllık yüzde 9,90 faiz oranı uygulamaktadır. Bu faiz oranı bugüne kadar rastlanmayan bir orandır.

Halkbank Nefes Kredisi, en fazla 1 yıl için verilmektedir. Ancak KOBİ’ler daha uzun vadede borçlanmak istiyorlar. Belki projenin bundan sonraki aşamalarında vade uzatılabilir. Bugün 1 yıl vadeli eşit taksitli ve düşük faizli Nefes Kredisi gerçekten de sloganları haklı çıkaracak şekilde KOBİ’lere nefes aldırmaktadır.

2018 yılı için KOBİ'ler Nefes Kredisi'nin ikinci ayağı başlatıldı. 2018 Nefes kredisi ile ilgili tüm konuları ve nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili bilgileri, Nefes Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? yapılır başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz!

KOBİ’ler Nasıl Halkbank Nefes Kredisi Kullanacak?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) 250 kişiden az sayıda çalışanı olan ve yıllık bilançosu 250 milyon TL’yi geçmeyen işletmelerdir. Bu özellikleri taşıyan işletmeler Nefes Kredisi için başvuru yapabilirler.

Bu arada işletmenin TOBB’a üye odalardan birinin üyesi de olması gerekiyor. Ayrıca en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir.

Bu çerçevede döviz büroları, eczaneler, faktoring şirketleri, mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve emlakçılar başvuru yapamazlar. Bu kredi için bireysel olarak da başvuru yapılamaz.

Herhangi bir Halkbank Şubesi’ne müracaat ederek Halkbank Nefes Kredisi talep edilebilir. Başvuru sırasında bağlı olunan odaya ait belgeler de hazır olmalıdır.

Nefes Kredisi başvurusu sırasında Kredi Garanti Fonu başvuru ücreti talep etmektedir. Eğer kredi başvurusu kabul edilmezse, Kredi Garanti Fonu başvuru ücreti iade edilmemektedir. Bunun yanında yine Kredi Garanti Fonu tarafından çekilecek kredi miktarına kefil olunduğu için ayrıca kredi limitinin binde beşi oranında komisyon talep edilmektedir. Halkbank ise kredi tahsis ücreti talep etmektedir.

Nefes Kredisi üst limiti, kredi kullanacak KOBİ’nin kayıtlı olduğu odalar ve borsalar birliğine göre tespit edilecektir. Bugün için belirlenen üst limit 150 bin TL’dir. Son bir nokta, Nefes Kredisi bir KOBİ tarafından sadece bir kere kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir : 

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. şerif hakan dedi ki:

    Kobileri önemli ölçüde etkileyecek eskisine göre faiz oranında çok büyük bir düşüş var, ilk bakışta pek fark edilmesede büyük paralarda çok fark oluyoe.

BİR YORUM YAZIN