Halkbank Tarım Destek Kredisi Hakkında 2018

Ülkemizde bulunan en büyük bankalardan birisi olan Halkbank, farklı kesimleri destekleyerek ülke ekonomisine dolaylı yoldan çok ciddi katkılar vermektedir. Banka tarafından desteklenen alanlardan bir tanesi de tarımdır. Tarım, ülke ekonomisi açısından son derece önemli olup hem üretim hem de istihdam anlamına gelmektedir. Ülkeden bulunan nüfusun gıda ve sanayinin gereksinim duyduğu tarımsal hammadde ihtiyacının karşılanması bakımında tarımın desteklenmesi çok önemlidir. Tarımsal üretimin olması, bu alanda yurtdışına bağımlılığı da azaltmaktadır ve yeterli üretimin olması halinde de tamamen bitirmektedir. Halkbank KOBİ destek paketleri kapsamında tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere çok ciddi destekler verilmekte ve tarımsal faaliyet desteklenmektedir.

Halkbank KOBİ Destek Paketleri Kapsamında Verilen Tarım Kredileri

Halkbank Tarım Destek Paketleri kapsamında çiftçilere farklı miktarlarda kredi imkanları sunmakta ve çiftçilerin daha rahat bir şekilde tarım yapabilmeleri için katkı sunmaktadır. Halkbank kredi verirken çiftçilerin imkanlarını ve tarım faaliyetlerini göz önünde bulundurmakta ve şartları da ona göre ayarlamaktadır. Özellikle çiftçilerin hasat dönemine kadar olan maddi durumları dikkate alınmakta ve vadeler buna göre ayarlanmaktadır. Böylece çiftçiler kullanmış oldukları kredileri çok daha rahat bir biçimde ödeyebilmektedir. Halkbank tarafından sağlanan farklı seçenekler sunmaktadır. Toplam dokuz adet kredi seçeneği bulunmakta olup bunlar şu şekildedir:

 • Tarım Destek Kredisi,
 • Traktör ve Tarım Makinaları/Ekipmanları Kredisi,
 • Sera İşletme ve Sera Yapım Kredisi,
 • Topraksız Tarım Kredisi,
 • Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi,
 • Çeltik Kredisi,
 • IPARD-Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi,
 • Tarımsal Arazi Alım Kredisi,
 • TMO Makbuz Senedi Karşılığı Kredi.

Tarım Desteği için Verilen Halkbank Kredi ve Ayrıntıları

Halkbank KOBİ destek paketleri arasında bulunan ilk seçenek Tarım Destek Kredisi’dir. Halkbank tarafından verilen bu kredi ile çiftçiler en temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Söz konusu kredi sayesinde hasat öncesinde yapılması gereken tohum, dikim, sulama, gübreleme gibi temel faaliyetler karşılanabilmektedir. Ayrıca çiftçilerin hasat döneminde ihtiyaçları da bu kredi sayesinde giderilebilmektedir. Çiftçilerin ürünlerinin hasat dönemine uygun vadeler ayarlanabilen bu kredi için vade 48 aydır.

Çiftçiler için sağlanan desteklerden bir tanesi yine Halkbank KOBİ destek paketleri arasında bulunan Traktör ve Tarım Makinaları ve Ekipmanları Kredisidir. Bu kredi ile çiftçiler farklı ekipmanlar ve traktörler alabilmektedir. Traktör dışında gerekli olan diğer tarım makineleri de bu kapsamda alınabilmekte olup alınan makinenin 0 km ya da ikinci el olması kredi kullanımına engel değildir. Traktör, biçerdöver ve tarımda kullanılan ekipmanlar verilen bu kredi ile 60 aya varan vade seçenekleri ile alınabilmektedir. Bu krediden yararlanan kişilerin durumlarına göre sağlanan kredi miktarı farklılık gösterebilmektedir. Kredilerin miktarının belirlenmesinde şu şekilde olmaktadır:

 • Alınacak 0 (sıfır) km traktörün faturada belirten fiyatının %70’i
 • İkinci el traktör alındığında ise alınan traktörün kasko bedelinin %50’si
 • Alınacak olan 0 (sıfır) km biçerdöver, pamuk toplama makinası, pancar sökme makinası gibi yürür aksama sahip makina alımlarında faturada belirtilen fiyatın %70’i
 • Yeni tarım makinası/ekipmanı alımlarında, KDV dâhil fatura belirtilen miktarın %70’i dikkate alınmaktadır.

Yukarıda belirtilen bedellere göre kullanılacak olan krediler farklılık göstererek değişiklik göstermektedir.

Halkbank kredi desteklerinden bir başkası ise Sera İşletme ve Sera Yapım Kredisidir. Bu kredi ile çiftçiler seraları ile ilgili işlemleri finanse edebilmektedir. Seraların yeniden yapılması, modernize edilmesi, büyütülmesi, ısıtma sistemlerinin eklenmesi ya da geliştirilmesi gibi işlemler bu kredi ile karşılanmaktadır. Ayrıca serada kullanılacak olan zirai ilaçlar ve tohumlarda bu kredi ile karşılanabilmektedir. Bu destek kapsamında verilen Sera İşletme kredisinin 24 aya varan vade seçenekleri bulurken Sera Yapım Kredilerindeki vade ise 48 aya varan seçeneklere sahiptir. Alınan bu kredilerin geri ödemesi yapılırken de çiftçilere seçenekler sunulmaktadır. Çiftçiler bu kredileri 3, 6, 9 ya da 12 ayda bir eşit taksitlerle ödeyebilmektedir ki bu da çiftçiler için çok büyük bir avantajdır.

Halkbank KOBİ destek paketleri arasında bulunan bir başka seçenek ise Topraksız Tarım Kredisidir. Topraksız tarım yapmak isteyen çiftçiler birçok giderlerini bu krediyi kullanarak karşılayabilmektedir. Çiftçiler arazi, konstrüksiyon, sera iskeleti, sera örtüsü, havalandırma, ısıtma sistemi, sulama, gübreleme, iklimlendirme sistemleri, fog sistemi, ısı ve gölgeleme perdesi, jeneratör, trafo gibi giderlerin bu kredi ile alabilmektedir. TL ve YP olarak kullandırılan bu kredideki üst limit yapılacak olan projeye göre belirlenmekte, Yatırım ve İşletme Kredisi olarak çiftçilere verilmektedir. Yatırım kredileri için vade süreleri en az 2 yıl en fazla ise 5 yıl olurken İşletme Kredilerinde vade en fazla 2 yıl olmaktadır. Bu kredide de çiftçiler ödemelerini hasat dönemlerine göre belirleyebilmektedir. Bu işlem bankanın izin verdiği sınırlar içerisinde yapılmaktadır.

Halkbank kredi desteklerinden bir tanesi de TMO Makbuz Senedi Karşılığı Kredisidir. TMO tarafından verilen senetler bankada nakde dönüştürülüyor şeklinde duyurulan destek kredisidir. TMO tarafından çiftçilere verilen senetlerin karşılığında Halkbank tarafından uygun koşullara sahip krediler verilmektedir. Kredi için istenen ürünler şunlardır:

 • Arpa,
 • Yulaf,
 • Buğday,
 • Tritikale,
 • Mısır,
 • Çeltik.

Yukarıda belirtilen ürünler için verilen senetler karşılığında kredi kullanılabilmektedir. TMO kredisi için uygulanan faiz oranları tercih edilecek olan vadeye göre değişiklik gösterse de genel olarak diğer kredilerden daha avantajlıdır. Çünkü bu kredi için ticari kredi faiz oranlarına göre daha düşük olan TRLIBOR faiz oranı baz alınarak kullanılmaktadır. Kullanılabilecek en yüksek kredi miktarı belirlenirken TMO tarafından yapılan kesintiler düşüldükten kalan miktar üzerinden belirleme yapılmaktadır.

Çiftçilere Halkbank kredi kapsamında sağlanan bir başka destek ise Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisidir. Bu kredi adından da anlaşılacağı gibi tarım yaparken modern sulama sistemlerini kullanmak ve bu sayede de verimi artırmak isteyen çiftçiler tarafından kullanılabilmektedir. Bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bunun dışında tarımsal faaliyette bulunan ve bunun sonucunda kazanç elde eden işletme ve firmalarda Halkbank KOBİ desteklerinden olan bu krediyi kullanabilmektedir. Bu kredi ile aşağıdaki sistemler finanse edilebilmektedir:

 • Damla Sulama,
 • Yağmurlama Sulama Sistemleri
 • Hareketli Yağmurlama Sulama sistemleri
 • Ve bu sistemlerin kurulum ve makine/ekipmanları.

Damlama sulama sitemleri ile yağmurlama sulama sistemleri için verilen kredinin vadesi en fazla 5 yıl iken hareketli yağmurlama sulama sistemleri için verilen kredinin vadesi en fazla 3 yıldır. Kredilerin vadeleri ürünlerin hasat dönemine göre ayarlanabilmektedir. Bu sistemler için verilen kredi miktarları şu şekilde belirlenmektedir:

 • Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemleri için ödenen toplam miktarın %70’i,
 • Hareketli Yağmurlama Sulama sistemleri için ödenen miktarın %75’i kredi olarak verilmektedir.

Halkbank kredi kapsamında verilen Çeltik kredisi 12 aya varan vadelerle kullanılabilmektedir. Bu kapsamda verilen bir başka kredi olan IPARD-Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi ise hibe kredi almaya hak kazananlara verilmektedir. Proje tutarının %75’i kredi olarak verilirken bu kredinin ilk 2 yılı geri ödemesiz olup 7 yıla varan vadelerle ödenebilmektedir. Halkbank tarafından verilen son destek ise Tarımsal Arazi Alım Kredisidir. Bu kredi ise çiftçilere tarım yapmak için aldıkları araziler için krediler verilmekte olup bunun vadesi 60 aya kadar çıkabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. murat imsar dedi ki:

  Ülkemizde tarıma verilen önem artıyor, bu şekilde kredileri ben fazlasıyla kullanıyorum gerçekten işe yarayacak krediler çiftçiler için

 2. ceren aslan dedi ki:

  Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisine başvurmayı düşünüyoruz, bizde tarımcı olduğumuz için tarımcının halinden anlıyoruz tam anlamıyla ihtiyacımız olan bir kredi.

BİR YORUM YAZIN