Banka ve Krediler

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hem devlet kurumlarınca hem de özel ve kamu bankaları tarafından sağlanan hayvancılık kredisi, mevcutta faaliyette bulunan kişilere sunduğu katkıların yanı sıra hayvancılık sektöründe yeni bir girişimde bulunacak olan girişimcilere de büyük bir maddi destektir. Hayvancılık sektöründe hem gelir elde edebilmek hem de bu giderlerini karşılayabilmek için finansman ve kaynak ihtiyacı oldukça fazladır. Büyükbaş hayvancılık sektöründe bu kaynak ihtiyacı daha büyük boyutlarda olurken bu kaynağı sağlamanın farklı yolları mevcuttur.

Hayvancılık Kredisi Veren Devlet Kurumları

Hayvancılık kredisi için öncelikle devlet kurumları tercih edilse de KOSGEB öncelikli gelmektedir. Bu sektörde yeni bir girişimde bulunacak olan kişilere 50 bin liralık hibe ile başlayan hayvancılık destekleri verilirken ilerleyen zamanda da 100 bin liraya kadar ek destek söz konusudur. KOSGEB’in hayvancılık yapacak kişilere sunduğu ilk 50 bin liralık miktar hibedir. Çünkü geri ödemesiz ve doğrudan kuruluma yönelik sağlanan bir destektir. Bu kapsamda hayvancılık için uygun ortamın sağlanması, süt sağım makinelerinin temini, tesis ve çiftlik masrafları gibi kalemlerde 50 bin liralık hibeden faydalanmak serbesttir. Daha sonra alacağınız 100 bin liralık kredilerde ise durum farklıdır. KOSGEB’in verdiği 100 bin liralık faizsiz kredi ile işinizi büyütebilir ama yeni bir hayvan alımı kesinlikle yapamazsınız. KOSGEB’in faizsiz kredi ve desteklerinden yararlanmak için girişimcilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikası alması şarttır. Bu eğitime girebilmek için KOSGEB ve İş-Kur merkezlerine gitmek ve ücretsiz olarak eğitim almak mümkündür.

Ziraat Bankasından Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’ndan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için kredi kullanım hakkı girişimcilere ve köylülere sunulmaktadır. Öncelikle büyükbaş hayvancılık faaliyeti için sunulan kredilerde, büyükbaş süt hayvancılığı ve büyükbaş hayvancılık besicilik kredisi olarak farklı seçenekler vardır. Hayvan alımı ve tesis kurulumu için de kullanılan bu kredilerde hayvan almak için başvuru yapılırken 10 adet hayvan için kredi desteği banka tarafından sunulmayacaktır. Yani verilen kredide hayvan sayısını biraz daha çok tutmanız şarttır. Ziraat Bankası’ndan verilen hayvancılık ve kredilerinde, normal kredi şartlarına tabi olunacaktır. Böylelikle kredi istihbarat raporundaki sıralamanıza ek olarak, gelir durumunuzun ve size ait arsa, ev veya tarlaların ipotek edilmesi zorunludur. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kredi desteğinden farklı olarak Ziraat Bankası tarafından kümes hayvanları konusunda da kredi verilebilmektedir. Ancak bir hayvancılık faaliyetinizin mutlaka olması, ÇKS kaydınızın resmi olarak belgelenmesi ve buna ek olarak düzenli bir geliriniz olduğunu belgelemeniz gereklidir. Ziraat Bankası başta olmak üzere devlet bankalarından Halkbank ve Vakıfbank’ta farklı faiz oranlarıyla hayvancılık kredileri vererek çiftçilere ve girişimcilere finansman sağlamaktadır.

Hayvancılık Kredisi Çekerken Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankası ve diğer banka veya kurumlara hayvancılık kredisi için başvuru yaptığınızda bazı belgeler hazırlamanız gereklidir. Çiftçilik Belgesi (ÇKS Belgesi), Tarımsal işletmeyi ispatlayan belgeler (tapu örneği, kira sözleşmesi), Krediye teminat olarak gösterilecek olan yerlerin belgeleri mutlaka hazır bulunmalıdır. Ayrıca, başvuru işlemleri yaparken krediye kimin adına başvuru yapılacaksa o kişinin banka şubesine bizzat gitmesi ve nüfus cüzdanı ile ikametgâh belgesini sunması gerekmektedir. Hayvancılık kredilerinde hayvan alabilmek için başvuru yapanların hayvan sayısı da önemlidir. Buna göre hayvan kredileri sağlanırken büyükbaş hayvanlarda en az 10, küçükbaş hayvanlarda en az 25 adet hayvanın mevcutta bulunması gereklidir. Küçükbaş hayvan kategorisinde keçi için minimum 25 koyun için ise en az 50 adet hayvan şartı devlet kurumlarınca tarafından aranmaktadır. Bankalar genellikle böyle şartlar talep etmezlerken devlet desteklerinde bu kriterler her yıl değişkenlik gösterebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. rüştü genç dedi ki:

    Hayvancılık işi oldukça para kazandıran bir iş ancak işi becerebilirseniz öyle, hem bir miktar parayla başlamanız gerekiyor hemde oldukça fazla ilgilenmeniz gerekiyor.

  2. furkan ceylan dedi ki:

    Hayvancılık kredisini uzun süredir araştırıyorum, artık yavaş yavaş tüm gerekenleri yapıyorum yakında kısmetse hayvancılık kredimi alacağım.

BİR YORUM YAZ