BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9269,72
BITCOIN/TRY 63627,33

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Yeni bir iş kurmak isteyenlere cazip bir iş imkanı hediye dükkanı açmak olabilir. Hediye almak öyle basite alınacak bir iş değildir. Hediye seçerken birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Alınacak hediye mutlaka pahalı olmak zorunda değildir. Değerli hediyeler almak, ancak ekonomik durum uygun olduğu sürece düşünülebilir. Hediye almak hem alan kişinin hem de hediye verilecek kişinin zevklerine uygun olmalıdır. Hediye seçiminde hediye verilecek kişinin yaşı da önemlidir elbette. Her zaman hediyenin büyüğü küçüğü olmaz denir. Burada önemli olan karşıdaki kişiyi etkileyebilmektir. Hediyenin hangi koşullarda verildiği, ne zaman verildiği veya ne amaçla verildiği hediye seçiminde önemli faktörlerdir. Anlamlı bir gün için hediye alınabileceği gibi bazen küçük bahanelerle de, sırf karşıdaki kişiyi mutlu etmek için hediye alınabilir. Aslında hediye alınırken bir başkasının zevklerine hitap etme durumu var. Hediye seçiminde hediye verilecek kişinin kendini özel hissetmesi gerekir. Bunun için de hediye alırken özen göstermek gerekir. İşte burada hediye dükkanı açmanın önemi ortaya çıkıyor.

İnsanlar yaşamları boyunca, hediye almak için birçok durumla karşılaşır. Nişan günleri, evlilik yıl dönümleri, yaş günleri, anneler günü, babalar günü, bayramlar hatta bir geziden dönerken bile insanlar hediye almak ihtiyacı duyarlar. Hatta ille bir anlamlı gün olması de gerekmez. İnsanlar içlerinden geldikleri için hediye alabilirler. Ancak alınacak hediye bir köşeye bırakılacak cinsten olmamalı, ille de bir işe yarayacak olmalıdır. Kullanılmadığı sürece o hediye pek anlamlı olmaz. Bu yüzden de çok pahalı olmayabilir. Bazen çok küçük bir hediye bile pahalı bir hediyeden daha fazla insanı mutlu edebilir. O zaman bir hediye dükkanı açacak kişilerin dükkanlarında mutlaka pahalı hediyeler bulundurması gerekmiyor. Ama dükkanda pek bir işe yaramayacak ve çok ucuz hediyeler de bulundurmamak gerekiyor. Dediğimiz gibi hediye almak baştansavma olmamalıdır. İş kurmak istiyorum diye düşünenlerin, ne iş yapsam arayışında olanların, çok fazla yatırım gerektirmeyen, üstelik çok büyük bir alana ihtiyaç duyulmayacak bir hediyelik dükkanı açmaları doğu bir karardır. Yukarıda açıklandığı gibi her durumda insanların bir hediye arayışı olmaktadır. Ancak bu iş için de öncesinde bir araştırma yapmak ve dükkan açılacak yer, o bölgenin kozmopolit yapısı, insanların alım güçleri ve daha birçok açıdan ayrıntılar üzerinde durmak gerekir. Günümüzdeki koşuşturma, acelecilik ve zaman darlığı içinde birçok insan, hediye alma konusunda fazla zaman ayıramamaktadır. Genelde de hediye alım işi hep son dakikaya bırakılır. Bu nedenle hediyelik dükkanı çoğu zaman hayat kurtarıcı konumdadır.

Aşağıda hediyelik dükkanı açmak isteyenlere birkaç önerimiz var:

  • Faaliyette olan hediyelik eşya dükkanları araştırılmalıdır. Nasıl başardıkları, nelere önem verdikleri ve neler yaptıkları gözlemlenmiş olmalıdır.
  • Dükkan için yer seçimi en önemli noktadır. İnsanların hareketli oldukları alanlarda dükkan açmak akıllıcadır. Ancak burada eldeki paranın miktarı da önemlidir.
  • İşin başında bütün maddi imkanlar ortaya konmalı ve başlangıç maliyetleri doğru belirlenmelidir. Maliyetler ve kaynaklar dengeli olmalıdır. Bu noktada finansal destek alınacaksa buna da karar verilmiş olmalıdır. Devletin küçük işletmeler için sağladığı hibe kredileri veya sıfır faizli kredi imkanları mutlaka araştırılmalıdır (KOSGEB kredileri).
  • İşyeri için gerekli ruhsat ve izinler alınmış ve resmi bildirimler yapılmış olmalıdır.
  • Bölgenin müşteri profili belirlenmiş olmalıdır. Ne tür ürünler satılacağı, fiyat dengesinin ne olacağı veya daha çok erkeklere mi kadınlara mı hitap edileceği baştan belirlenmiş olmalıdır.
  • İşyeri küçük olabilir ama mutlaka bir pazarlama stratejisi belirlenmiş olmalıdır.
  • Vergiler, resmi bildirimler ve daha başka işlerin yürütülmesi için mutlaka bir muhasebeci ile anlaşma yapılmış olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!