BIST 100 1.111 0.12 | 1.3
BRENT PETROL 43,09 -0.51 | -0.22
EURO 8.9422 0.09 | 0.01
EURO/USD 1.18365 -0.08 | 0.0
GRAM ALTIN 473.789 0.46 | 2.18
USD 7.5536 0.12 | 0.01
STERLIN 9.7607 -0.35 | -0.03
BITCOIN/USD 10928,25
BITCOIN/TRY 82590,27

Hesap Kesim Tarihi Nedir? Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartları günlük hayatta çok kez başvurduğumuz araçlar haline geldi. Kimimizde bir adet kimimizde ise birden fazla bulunmaktadır. Kredi kartları ile trafik cezası ödemekten tutun su, elektrik faturası ödemesine kadar pek çok işlem yapılabilmektedir. Doğru kullanıldığında kredi kartlarının yararı vardır. Müşterilere avantajlar da sağlar. Ancak ne yazık ki yararlı kullanım örnekleri vermek biraz zor olmaktadır. İnsanlar kontrolsüz harcama batağına düşüp, kredi kartı ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu konu hakkında sorun yaşamamak için birkaç önemli noktada bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Bunlardan biri de hesap kesim tarihi olarak bilinen süredir. Hesap kesim tarihi nedir ve hesap kesimi saat kaçta yapılır gibi sorular müşteriler tarafında çokça sorulmaktadır.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi kredi kartınızla yaptığınız toplam harcama tutarının borç olarak belirlendiği tarihtir. Yani bir önceki hesap kesim tarihinden sonra bu zamana kadar yaptığınız harcamalar ve eğer varsa daha önceden ödenmeyen borçlar, güncel borç tutarı olarak yansıtılmaktadır. Son ödeme tarihi olan gün saat 23:00’da hesap kesimi gerçekleşir. Güncel borç tutarı ile oluşan ekstrede bulunan son ödeme tarihiyle birlikte bu borcun ödenmesi gerekmektedir. Hesap kesim tarihinin bilinmesi önemli bir husustur. Zira harcamalarınız fazlaysa, hesap kesim tarihinin bilinmesi ile daha dengeli bir harcama yapılabilmektedir.

Hesap Kesim Tarihi Değişimi Nedir?

Müşteriler hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilmektedirler. Hesap kesim tarihi için değişiklik yapabilme hakkı bankalarca değişkenlik göstermektedir. Ancak her ne kadar değişiklik gösterse de bu sayı genellikle bir ya da iki olmaktadır. Hesap kesim tarihi değiştirme hakkının sınırlı olmasının iki nedeni vardır:

  • İlk neden bankaların kredi kartı verdiği müşteri sayısının fazla olmasıdır. Bu fazlalıktan ötürü yapılacak fazla sayıda değişiklikten kaynaklanabilecek bir hata bile, finansal anlamda çok büyük derecelerde sorunlara yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü bu konuda sınırlama getirilmiştir.
  • Hesap kesim tarihinin değiştirilmesi konusunda kısıtlama getirilmesinin bir diğer nedeni ise müşterilerin hesap kesim tarihlerini değiştirdiklerinde borçlarının da fazlasıyla birikmesi konusudur. Müşteriler hesap kesim tarihini değiştirdiklerinde avantajlı bir hareket yaptıklarını düşünseler de daha sonrasında yüklü miktarda borç ile karşılaştıklarında ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hesap Kesim Tarihi Değişimi Nasıl Yapılır?

Bu işlem oldukça kolay bir işlemdir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında para sıkıntıları çekiliyorsa, hesap kesim tarihi değiştirilmesi önemli ölçüde yarar sağlar. Bu işlem için bankanızın en yakın şubesine giderek, temsilciniz ile görüşerek ya da internet üzerinden bu işlemi kolay şekilde yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi biri ile bankanıza hesap kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi belirtebilir ve istediğiniz tarihe göre güncelleyebilirsiniz. Gerekli işlemlerden sonra banka yetkilileri tarafından bilgilendirilirsiniz böylece hesap kesim tarihi değişmiş olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!