BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9280,56
BITCOIN/TRY 63701,79

İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İcra Takibi Nasıl Yapılır sorusuna cevap aranan ve en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. İcra takibi şu şekilde açıklanabilmektedir: Alacaklının alacağını tahsil edemediği durumlarda tahsil edebilmek için devletin cebri icra yetkisini kullanarak başvuracağı hukuki bir yoldur. İcra takibi tüm Türkiye genelinde, adliyelerin teşkilatlandığı şehir ve ilçelerde mevcut bulunan icra müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilir. İcra Müdürlüklerinde 1 adet icra müdürü ile iş yoğunluklarına göre yeterli sayıda icra müdür yardımcısı ve katip memurları görev yapmaktadırlar. İcra takibi işlemlerini avukatlar yapabilecekleri gibi avukat olmayan kişilerde yürütebilirler. Yani icra takibi işlemlerini şahıslar kendileri de başlatabilirler.

İcra Takip Aşamaları Nelerdir?

İcra takibi nasıl yapılır sorusunda takip talebi ve ödeme emri hazırlandıktan daha sonra yapılacak olan aşamalara kısaca bir değinelim. İcra takibini başlatmak değişik prosedürlere tabidir. İcra takibinin başlatılmasından önce nasıl bir icra takibi başlatılacağına karar verilmesi gereklidir. Üç çeşit icra takibi vardır. Bunlar:

  • İlamlı icra takibi(Mahkeme kararlarına dayanılarak açılan takiptir)
  • Kambiyo senedine dayanan icra takibi(Çek, poliçe, bono)
  • İlamsız icra takibi(Senet vs. belgeye dayanılarak açılan icra takipleri)

İcra takibinin çeşidine karar verdikten sonra gerekli belgeler toplandıktan sonra belgeler alınıp borçlunun yerleşim yerindeki mahkemeye gidilir. Bu belgelerin yanı sıra ödeme emri ve takip talebi de hazırda bekletilmelidir. Ardından icra tevzi bürosuna gidilip alınacak miktara göre belirlenecek olan harç tutarı ödenmeli. Daha sonra tevzi bürosunun yönlendirileceği icra müdürlüğüne ilgili dosya teslim edilmeli. Tüm bu işlemlerin ardından ödeme emri karşı tarafa gönderilir ve borçlu tarafından itiraz edilmesse (borç kabul edilmiş sayılır) veya borçlu borcunu ödemezse borç kesinleşmiş olur. Bunlardan sonraki aşama haciz aşamasıdır.  Haciz aşamasında borçlu olan tarafın hak ve alacakları ile mal varlığı değerlerinin haczi gerçekleştirildikten hemen sonra malların satış aşamasına geçilir. Satış işleminde haczedilen mal varlığı değerlerinin satışlarından elde edilecek olan gelirle alacaklının/alacaklıların alacağı/alacakları karşılanır.

İcra Takip Talebi ve Ödeme Emri

Takip Talebi Nasıl Yapılır sorusunun kilit noktalarından biri takip talebi ve ödeme emridir. Takip talebi, alacaklıların icra dairesine yönelttikleri ve icra organlarının yardımı ile hakkına kavuşma isteklerini dile getirdikleri irade açıklamasıdır. Bu talepler kanuna uygun olarak hazırlanan matbu uygun bir şekilde hazırlayabilen çeşitli internet siteleri mevcuttur. Takip taleplerinde genellikle alacaklı ve borçlu olan kişilerin bilgileri, alınması gereken asıl miktar, feri alacak kalemleri ve faiz şeklindeki dökümü ile birlikte alacağın dayanağının ne olduğu bilgisi ile alacaklının imzası yer almalıdır. Ödeme emri, borç, borcun dayandığı sebep ve asıl borçtan ayrı olarak ödenecek olan masraf ve giderler ile 7 gün içinde ödenmesi gerekir ibresinin de yer aldığı emirdir. Ödeme emirleri icra takipleri açılmasından sonra borçlu olan şahsa tebliğ edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (3)

Yunus bal

14 Mayıs 2018, 01:16

İcra talibini abukatınız varsa o yapar eğer yoksa siz kendimizde adli yoldan yapabilirsiniz

Cevap Ver

Servet çetin

11 Mayıs 2018, 10:42

İcra takibini ben kendim yağtığım zaman aradığıözatım kaçırfığı malı bulunca ilk olarakme yapmalıyım

Cevap Ver

Seyfettin Özfen

10 Mayıs 2018, 05:06

Benim bir kişiden alacağım var onun yerleri mevcut tarla olarak ben onlara icra yaptırabilirmiyim. İllaki avukat mı tutmam gerekiyor

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!