BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11895,17
BITCOIN/TRY 87666,22

PTT İpç Şifresi Nedir? İpc Şifresi Nasıl Alınır 2020

Ptt ipç şifresi nedir sorusuyla ilgili merak edilen konuları sizler için araştırdık. Devlet kurumları arasında yer alan PTT tarafından birçok hizmet verilmekte ve verilen hizmetler sayesinde insanların hayatları kolaylaşmaktadır. Bu hizmetler arasında yeterince bilinmeyenleri de bulunmaktadır. İpç açılımı, interaktif posta çeki demektir. PTT üzerinden yapılan ya da yapılacak olan işlemlerin daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla verilen hizmetlerden bir tanesidir. İpç hesabı sayesinde yukarıda belirtilen kolaylıklar sağlanmaktadır. İpç hesabı sayesinde internet bankacılığında sunulan imkanların benzerleri burada da kullanılmaktadır. Bir anlamda PTT’nin internet bankacılığı sistemidir denilebilir. Hesap kontrolü, para transferleri, fatura yatırma gibi günlük hayatımızda bankalarda ihtiyaç duyduğunuz işlemleri ipç sayesinde Ptt'den yapabilirsiniz.

İpc Şifresi Nasıl Alınır?

İpç şifresi nedir ve nasıl alınır şeklindeki soruların cevapları son derece basittir. Öncelikle interaktif posta çeki hesabı açılması gerekmektedir. Bunun için ise PTT tarafından istenen belgelerin hazırlanması ve en yakın PTT şubesine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra gerekli incelemeler ve işlemler yapılmaktadır. Başvuru tamamen ücretsiz olmasına rağmen hesaba yatırılmak üzere 5 TL ücret talep edilir ve tutar açılan hesabınıza geri yatırılır. Daha sonra ise yaptığınız başvuru onaylanarak Ptt ipç hesabınız aktif olarak kullanıma açılmış olacaktır. Yapılan başvurunun onaylanmasından hemen sonra ise hesap açarken kullandığınız cep telefonunu numaranıza SMS ile ipç şifreniz gönderilecektir. Böylece bu şifre sayesinde ipç hesabına giriş yapılabilir ve birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İpç Şifre Güvenliği

Diğer merak edilen ve çok dikkat edilmesi önem arz eden hususlardan biride şifre güvenliği? Özellikle internet kullanıcıları için şifreler hayatlarımızın birer parçası haline gelmiştir. Bu çok özel gizli bilgiyi kullanırken veya saklarken dikkat etmemiz gereken çok önemli konular vardır. Bunlardan biri oluşturulacak olan şifrenin basit ve tahmin edilebilir olmaması. Şifre aldığınız bir çok uygulama, banka veya farklı kuruluşlar mutlaka uyarılar yaparlar, cep telefonu veya doğum tarihi gibi değerleri şifre olarak kullanmayın. Bu uyarıyı dikkate almayan kişiler, özellikle bankacılık tarafında büyük risk altındadırlar. Eğer şifre aldığınız kuruluşun şifre oluşturma kriterlerine mümkün olduğunca uyup karmaşık ve tahmin edilemeyen şifreler seçmeniz her zaman sizin yararınıza olacaktır. Mümkünse harf,rakam ve özel karakterlerden oluşan şifreleri seçmenizi tavisye ederiz.

İpç Şifre Değişikliği

İpç şifresi nedir, nasıl alınır ve şifre güvenliği ile ilgili konulara genel olarak yukarıda değindik. Diğer merak edilen hususlardan biride Ptt ipç şifre değişikliği nasıl yapılır? İnternet veya mobil uygulama üzerinden açılan online hesaplarda genellikle Şifremi Unuttum seçeneği bulunmaktadır. Ptt ipç şifrenizi yenileme yöntemlerinden biride bu seçeneği kullanmaktır. Aşağıda belirttiğimiz PTT İnternet Bankacılığı Giriş Adresine giriş yaptıktan sonra, formun hemen altında Şifremi unuttum linkine tıklayarak TC kimlik no ve cep telefonu numaranızı girerek yeni şifreniz SMS olarak cep telenunuza gönderilecektir. Yeni şifreniz geldikten sonra Ptt internet şubesine tekrar giriş yapabilirsiniz.

İkinci şifre değiştirme yönetimi ise, hesap açtıktan sonra veya şifremi unuttum işleminden sonra size gönderilen rastgele şifreyi daha rahat hatırlayabileceğiniz ve güvenli olduğunu düşündüğünüz bir şifreyle, PTT internet bankacılığı hesabınıza giriş yaparak değiştirebilirsiniz.

PTT İnternet Bankacılığı Giriş Adresi: https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet

PTT ipç şifresi nedir, nasıl alınır gibi sorularınızı yanıtladığımıza göre, Türkiye'nin en köklü kamu kuruluşlarından olan PTT hakkında kısaca bilgi vermek isteriz. 170 yılı aşkız zamandır bizlere hizmet veren Posta ve Telgraf Teşkilatı, teknolojinin bu kadar gelişmesinden önce mektup, ankesörlü telefon ve telgraf hizmeti vermekteydi. Bu kurum Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kendini bu akıma en hızlı şekilde adapte etmeyi başarmıştır. İnternet Bankacılığı, Kargoculuk ve Mobil uygulamasıyla bir çok işlemi artık şubelere gitmeden gerçekleştirebiliyoruz. Bu teknolojik gelişmelerden dolayı PTT 2013 yılı itibariyle Anonim Şirket haline getirilmiştir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!