İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankaların bireysel krediler kapsamında müşterilerine kullandırdıkları bir kredi türü ihtiyaç kredileridir. Bu kredi esas olarak müşterilerin büyük boyutlu olmayan, ancak o andaki ihtiyaçlarının karşılanmasına çözüm getiren bir kredidir. Tatile çıkmak çıkmak için para ayıramamış olan, veya alınacak bir beyaz eşya için peşin para veremeyecek olan, okula başlayacak çocuğunun okul ücretini ödemekte zorlanacak olan ya da bunlara benzer nedenlerle maddi destek arayan kişiler, bankalardan ihtiyaç kredisi alarak bu harcamalarını zamana yaymak ve taksitlerle ödemek isteyebilirler. Bu tür ihtiyaçlar için bankalar müşterilerine ihtiyaç kredisi verirler.

İhtiyaç kredisi limitleri, müşterinin ödeme gücüne ve bankaların risk anlayışına bağlı olarak bankadan bankaya farklılık gösterse de çoğu zaman çok yüksek değildir. Ayrıca müşterinin kredibilitisine ve durumuna göre bir teminat aranmadığı gibi, banka gerekli görürse kefil isteyebilir. Ancak müşteriler, evlerinde yapacakları tadilat için veya yenileme çalışmaları için ya da örneğin uygun bulduğu bir arsayı almak için daha yüksek miktarlarda kredi ihtiyacında olabilir.

Bu durumda sahip oldukları gayrimenkulün teminat gösterilmesi karşılığında bankalar müşterilerine ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredi türü gerçek kişilere verilen bireysel krediler kapsamında ihtiyaç kredilerinin bir alt türüdür.

Bankalar veya finansman kuruluşları bu şekildeki yüksek tutarlı ihtiyaç kredilerini ipotek karşılığı vermiş olmaktadır. İpotek olarak alınan gayrimenkul, kredinin teminatıdır ve bir şekilde müşteri borcunu ödemezse bu gayrimenkul banka tarafından nakde çevrilerek kredi borcu kapatılmaktadır. Bu kredi, teminatlı bir kredi olduğu için de tutar olarak bankalar yüksek tutarlara çıkabilmektedir.

Bankaların uygulamalarına göre alınabilecek kredi miktarı genel olarak, teminat olarak gösterilen gayrimenkulün ekspertiz değerinin belli bir oranda belirlenecek miktarından fazla olamaz.

Hangi Bankalar İpotekli İhtiyaç Kredisi Veriyor?

Bankalar açısından çok yüksek risk taşımadığı için, ipotekli ihtiyaç kredisi rahat para kazanacakları bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bu nedenle bankacılık sektöründen neredeyse bütün bankalar, müşterilerine ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak doğal olarak bankaların rakiplerine göre üstünlüklerine, uyguladıkları fiyat politikalarına ve piyasadaki agresif tutumlarına bağlı olarak bankalar birbirlerinden farklı koşullarda ve faiz oranlarında ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Aşağıda bu bankalardan birkaçı ele alınmıştır.

  1. Türkiye Ekonomi Bankası: TEB, “Bireysel finansman kredisi” ve “Arsa kredisi” şeklinde iki farklı ürüne sahiptir. En fazla, ipotek edilen gayrımenkulün ekspertiz değerinin yüzde 60’ı oranında kredi kullandırılmaktadır. Müşteriler 48 aya kadar bu kredileri talep edebilir. Banka, kredi vadesi boyunca faiz oranını değiştirmiyor. Bugün için her iki kredi türünde de faiz oranı yüzde 1,45’dir.
  2. Türkiye İş Bankası: Banka, “Tüketici destek kredisi” adıyla müşterilerine, konut tadilatı, arsa alımı, konut kredisi koşullarına uymayan bitmemiş konut alımları gibi çeşitli bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarını finanse etmek için ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredinin limiti, ipotek edilen gayrımenkulün ekspertiz değerinin yüzde 50’sidir. Müşteriler 48 aya kadar bu krediyi kullanabilir. Bugün için kredinin faiz oranı yüzde 1,35’dir.
  3. Akbank: Banka, “İpotekli ihtiyaç kredisi” ile müşterilerinin uzun vadeli ve yüksek tutarlı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. En fazla 48 vadeli alınabilen bu kredinin taksitleri hane halkı aylık ortalama gelirinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. Bugün için kredinin faiz oranı yüzde 1,30’dur.
  4. ING Bank: Banka, “İpotekli ihtiyaç kredisi” ile müşterilerinin yüksek tutarlı nakit ihtiyaçlarını, gayrimenkul ipoteği karşılığında en fazla 48 aya kadar vade imkanı ile karşılamaktadır. 50.000 TL’ye kadar faiz oranı yüzde 1,34, 100.000 TL’ye kadar faiz oranı yüzde 1,29 ve 100.000 TL’nin üzerinde faiz oranı yüzde 1,25’dir. Kampanya kapsamında en fazla 2 milyon TL kredi kullandırılmaktadır.
  5. Ziraat Bankası: Banka, “İpotekli bireysel finansman kredisi” ile müşterilerine yüksek tutarlı, en fazla 48 ay vadeli kredi vermektedir. Kredi miktarı en fazla konutlar için ekspertiz değerinin yüzde 80’i, işyerleri için yüzde 75’i ve imarlı arsalar için yüzde 50’sidir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. fatma sap dedi ki:

    İhtiyaç kredilerine çok benziyor, zaten ihtiyaç kredisinin bir alt kredisi olduğu belirtilmiş sadece bazı şartlar farklı.

BİR YORUM YAZIN