İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar

İş Yeri Açma Kredisi Nedir?

Büyük veya küçük boyutlu işletmelerin zaman zaman kredi ihtiyaçları olmaktadır. Ancak bu ihtiyaçlarının başında kendilerine ait bir iş yeri binasının olması gelir. Çünkü faaliyet alanlarına ve hitap ettikleri müşteri kitlesine uygun şekilde kiralık bir iş yerinde faaliyetlerini sürdüren işletmeler, hem kira yükünün getirdiği maliyet külfeti, hem kira maliyetlerinin zaman içinde günün ekonomik veya siyasi olayları karşısında aşırı yükselme risk karşısında, büyük tedirginlik duymaktadır. İşletmelerin büyük bir kısmı da bu belirsizlikler karşısında işlerini geliştirme, büyütme veya yeni yatırımlar konusunda rahat karar verememektedir.

Bu bakımdan işletmelerin birinci hedefleri kendilerine ait bir iş yeri binasına sahip olmaktır. Bunun yanında yeni bir iş kuran müteşebbislerin de hedefinde ofis ve tesislerini kuracağı bir işletme binasına sahip olmak vardır. Ancak her iki durumda da işyeri kredisi almadan bu yönde somut atmaları kolay değildir. Ayrıca iş yeri kredisi sadece bina sahibi olmak isteyen değil, aynı zamanda iş kurmak istiyorum diyen herkes için bankalar ve finans kuruluşları tarafından kullandırılmaktadır.

Tabii bütün bankalar ve finans kuruluşları, piyasa yapıcı güçlerine ve rekabet etme yeteneklerine bağlı olarak kendi belirledikleri limitler, koşullar ve faiz oranları paralelinde işyeri kredisi vermektedir. Aşağıda belli başlı bankaların bu konudaki kredi politikaları ve uygulamaları hakkında kısa bilgiler verilmektedir.

QNB Finansbank

Finansbank, özellikle kira ödeme yükünden kurtulmak isteyen iş yeri sahiplerine işyeri kredisi vermektedir. Bu kredi, işyeri olarak alınacak binanın ekspertiz değerinin en çok yüzde 75’i oranından ve 48 aya kadar uzayan vadeler ile verilmektedir. Bankanın kriterlerine göre yeni bir işyeri binası satın almak isteyen ve vergi levhası bulunan her boydan ticari işletmeler yararlanabilmektedir.

Bu kredi sadece yeni işyeri alımları için ve TL olarak kullanılmaktadır. Satın alınmak istenen binanın ekspertiz değeri, işyerinin faaliyetlerine bağlı olarak değişebilir.

İşletmelerin, faaliyetleri ile ilgili yapacakları harcamaları finanse etmek için kullandırılan bu kredi en fazla 300 bin TL için verilmektedir. Faiz dışında ayrıca kredi tutarının binde beşi oranında kredi tahsis ücreti, DASK prim bedeli, ekspertiz ücreti, hayat sigortası prim bedeli ve taşınmaz rehin ücreti talep edilmektedir.

TEB Türk Ekonomi Bankası

TEB, restoran, kafe, imalathane, atölye veya mağaza açmak isteyen işletmecilere iş kurma hazırlıkları sırasında veya işletme kurulduktan bir yıl içinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları için küçük işletme girişimcileri kredisi vermektedir. Bir işyeri kredisi niteliğinde olan bu kredinln değerlendirmesi, işletmenin mali verileri ve faaliyet planları doğrultusunda yapılmaktadır. Bu kapsamda verilen işyeri kredisi çeşitleri şunlardır:

  • Taksitli ticari kredi: İş kurmak istiyorum diyen girişimcilerin yatırım ihtiyaçları başta olmak üzere bütün ihtiyaçları için verilmektedir. Projenin durumuna göre en fazla 50 bin TL’ye kadar teminatsız, 100 bin TL’ye kadar teminatlı kullandırılmaktadır. En fazla 36 ay vadeli verilmektedir.
  • KGF teminatlı girişimci kredisi: Bu kredi kendi işyerini açacak girişimcilere 100 bin TL’ye kadar teminatsız olarak verilmektedir. En fazla 60 ay vadeli verilmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası bu konuda işletmecilere farklı seçenekler sunmaktadır. Örneğin işletmeler, ara ödemeli iş yeri mortgage kredisi, artan taksitli iş yeri mortgage kredisi, azalan taksitli iş yeri mortgage kredisi, balon ödemeli iş yeri mortgage kredisi, özel ödemeli iş yeri mortgage kredisi, sabit faizli iş yeri mortgage kredisi ya da şimdi al sonra öde iş yeri mortgage kredisi talep edebilir. Bu işyeri kredisi türlerinin genel kriterleri birbirinin aynıdır ancak kredinin geri ödeme şekli işletmenin tercihine bırakılmıştır.

Eğer işyeri yatırım amaçlı alınıyorsa bu krediden sadece gerçek kişiler ve sadece TL olarak yararlanmaktadır. Ancak işyeri kullanım amaçlı satın alınıyorsa, gerçek ve tüzel kişiler hem TL hem de USD, EUR ve GBP cinsinden yararlanmaktadır. Kredi vadesi en fazla 120 ay olmaktadır. İşletmeciler ödeme planlarını, kendi belirledikleri aylarda ara ödeme yapacak şekilde tespit edebilmektedir. Teminat olarak sadece satın alınan işyeri ipotek edilmektedir ve işyerinin ekspertiz değerinin tamamı kredi olarak verilmektedir.

Akbank

İş yeri açmak isteyen kişilere Akbank, konut / işyeri kredisi başlığı altında işletme sahiplerine finansman sağlamaktadır. Bu krediden gerçek kişiler konut veya işyeri kredisi olarak yararlanmakta, tüzel kişiler yani işletmeler işyeri kredisi olarak yararlanabilmektedir. Bu açıdan tüzel kişilerin satın alacakları binalar işyeri kapsamında ele alnınmaktadır. Bu kediden yararlanabilmek için satın alınmak istenen binanın kat mülkiyeti tapusunun ya da yapı kullanım izin belgesinin, yani iskanın bulunması gerekmektedir. Bu kredi TL olarak veya dövizle kullanılabilmektedir. TL ve dövize endeksli kredilerin vadesi en fazla 60 aydır. Kredinin geri ödenmesi, eşit taksitler halinde veya artan oranlı ödeme şeklinde, tamamen işletmenin koşullarına bağlıdır.

Denizbank

Denizbank, iş sahibi olmak isteyen, iş yeri açmak düşüncesinde olan müşterilerine destek olmak amacı ile işyeri ve mortgage kredisi vermektedir. Yeni bir işyeri binası almak isteyen ya da veya mevcut işyerinde değişiklikler yapmayı planlayan işletmeler, Denizbank’tan bu krediyi talep edebilirler. Bu kredi en fazla 120 ay vade imkanına sahiptir. Satın alınacak binanın ekspertiz değerinin yüzde 75’i oranında kredi talep etmek mümkündür. Banka işletmelere ödeme konusunda da esnek ödeme imkanları ile kolaylık tanımaktadır.

İş Bankası

İş kurmak istiyorum diyen girişimciler, bir finansman desteği sağlamadan kolları sıvayamazlar. Dükkan, atölye, fabrika, ofis veya büyük olsun küçük olsun herhangi bir iş yeri açmak isteyen müteşebbisler, eğer faaliyetlerini kendilerine ait bir gayrimenkul içinde sürdürmek isterlerse, İş Bankası gayrimenkul alımlarında gerekli finansman ihtiyacını hızlı ve kolay bir şekilde karşılamaktadır.

Banka kredi desteği verirken şu koşulları ile sürmektedir:
  • Kredi karşılığında, satın alınacak gayrimenul teminat olarak alınacaktır (yani üzerine ipotek konulacaktır)
  • Kredi tutarı en fazla, satın alınacak gayrımenkülün ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar olabilir
  • Bu kredi TL veya dövize endeksli olarak kullanılabilir
  • En fazla 60 aya uzanan vadeler olabilir
  • Geri ödemede, aylık taksit ödemeli veya esnek ödemeli seçenekleri kullanılabilir

Halkbank

Bir devlet bankası olarak Halkbank, girişimcilerin yeni iş kurmalarını desteklemek amacı ile girişimci kredisi adını verdikleri bir kredi ürününe sahiptir. Banka yeni iş fikirlerine ve yeni girişimlere olanak tanımak için farklı farklı alanlarda iş fikirlerine ve farklı deneyimlere sahip girişimcilere, farklı kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu şekilde okuldan yeni mezun olmuş genç girişimcilerden, teknokentlerde faaliyet gösteren deneyimli girişimcilere kadar oldukça geniş bir yelpazede girişimci kredisi vermektedir.

Bu amaçla genç ve deneyimsiz girişimciler, eğitimini aldıkları bölüm ile ilgili olarak kendi işlerini kurmak istiyorlarsa banka en fazla 50 bin TL’ye kadar destek olmaktadır. Bu kişiler genç girişimci olarak kabul edilmektedir.

Deneyimli olan ve kendi iş yerini kurmak isteyen, mesleki kuruluşlarda eğitim almış girişimcilere ise en fazla 30 bin TL’ye kadar destek olmaktadır. Bu kişiler usta girişimci olarak kabul edilmektedir.

Bunun yanı sıra banka, üniversite mezunu olan, eğitimli ve deneyimli olup eğitimini aldığı alanda kendi işyerini açmak isteyen cesur ve mucit girişimcilere ve patentini aldığı bir buluş veya yeni bir fikri hayata geçirmek isteyen girişimcilere de en fazla 75 bin TL’ye kadar destek olmaktadır.

Bu krediler en fazla 48 ay vadeli olmaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi Veren Bankalar ve Oranları 2017

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN