İstanbul’da Evden Yapılabilecek İşler

Evden çalışarak para kazanmak fikri yeni bir şey değil. Özellikle ev hanımları, emekli beyler veya bayanlar, üniversite öğrencileri, hatta bir işi olanlar bile, bütçelerine destek olmak amacı ile evden iş yapmaktadır. Günümüzün gittikçe zorlayan hayat şartları insanları bu yönde bir arayışa itmektedir. Dar gelirli insanların belli bir yaşam standardını sürdürmesi kolay değil. Özellikle çalışan kesimin çalışırken tasarruf etme imkanı bulamamaları yüzünden, onları emeklilik dönemlerinde hiç de rahat bir yaşam beklememektedir.

Böyle olunca çok fazla uzmanlık gerektirmeyen, fazla yetenek istemeyen, kolay ama tekrarlanan türden bazı iş imkanları, bu insanların gelirlerine, akmasa da damlar misali bir katkı sağlamaktadır.

Bugün evlerde çalışarak para kazanan bir kesim hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır. Bundan ev hanımları, emekliler ve üniversite öğrencileri kazançlı çıkmaktadır ama diğer taraftan evlere iş veren firmalar da kendilerine önemli bir işgücü kaynağı yaratmış olmaktadır.

Bugün evden çalışarak, çok fazla miktarlarda olmasa bile ilave gelir sağlayacak birbirinden farklı iş imkanları bulunmaktadır. Aşağıda eve iş veren firmalar arasında oldukça cazip iş imkanları yaratan birkaç iş alanı üzerinde durulmuştur.

1. Fason İşler Yapmak

Bazı eve iş veren firmalar, tekstil ağırlıklı çalışmaktadır. Özellikle çok sayıda tekstil atölyeleri, evlerde dikilmek üzere parça verebilmektedir. Bunun için de evde bir dikiş makinasının olması, biraz da dikişe yatkın olmak gerekmektedir. Bu şekilde evden çalışarak para kazanan bayanların sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Bunun yanı sıra evinde dikiş makinesi olmayanlar için başka imkanlar da var. Örneğin defolu ve sağlam ürünleri birbirinden ayırmak gibi. İplik temizleme işi gibi. Ancak bu tür işler sayıca çok fazla yapıldığı takdirde büyük paralar kazanılabilir. Bunun için de ev hanımları genelde bir araya gelerek topluca bu işi yapmaktadır.

2. Takı İşleri Yapmak

Takılar hiçbir zaman bayanların vazgeçemeyeceği aksesuarlar arasındadır. Bu işi yapanlar genelde iki yol izlemektedir. Bir kısmı takı firmaları tarafından istenilen modelde ve sayıda takıların siparişini almakta ve bunlar üzerinde çalışmaktadır. Bir kısmı ise kendi yaratcılıklarını kullanarak çok sık karşılaşılmayan ancak beğeni toplayabilecek takılar üretmektedir. Bu ikinci grup kişiler, bayan veya erkek olabilir, kendi tasarımlarını aynı zamanda kurdukları bir internet sitesi üzerinden sergilemekte ve buradan satış yaparak gelir elde etmektedir. Ancak bu yöntem tanınmaya, tanıtmaya ve tutunmaya bağlı olduğu için genelde evlere iş veren firmalar tercih edilmekte ve buralardan takı işleri alınmaktadır. Üstelik bu firmaların bir kısmı malzemeleri kendisi vermekte, sadece işçilik beklemektedir.

3. Paketleme İşi Yapmak

İşte kolayca para kazanılabilecek ve çok da beceri gerektirmeyen işlerden biri. Ancak yine de yapılacak paketleme işi konusunda bir parça bilgili olmak gerekiyor. Çünkü paketleme denilip geçiliyor ama bu işin de kendine göre çok çeşitleri bulunmaktadır. Zaman zaman evlere iş veren firmalar, paketleme işleri için duyurular yapmaktadır. Ancak bu paketleme işleri, kına paketleme, çerez paketleme, çorap paketleme, hediyelik eşya paketleme ya da nikah şekeri paketleme işleri olabilmektedir. Burada da önemli olan kısa sürede mümkün olan en fazla sayıda paketleme yapabilmektir. Genel olarak bu işi veren firmalar, malzemeleri de birlikte vermektedir. O nedenle iş sadece paketleri hazırlamaktan ibarettir.

Paketleme işleri ağırlıklı olarak nikah şekerleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Sayıca çok miktarda oldukları için firmalar bu işe eleman ayırmamakta ve evlerdeki işgücünden yararlanmaktadır.

4. Anahtarlık Yapmak

Özellikle yeni yıl hediyeleri arasında anahtarlıklar, hem ekonomik hem de işlevsel olmaları bakımından gözde hediyeler arasındadır. Ancak hediyelik eşya mağazalarında her zaman talep gören bir aksesuar olmadığı için, ancak yılbaşı öncesinde toplu üretim gerekmektedir. Bu nedenle eve iş veren firmaların evlerdeki iş gücüne başvurdukları dönemsel bir iş olmaktadır. Bu arada evlerde yapılan diğer işlere göre anahtarlık yapmak, bir miktar el oyalayan zorlu bir iştir. Büyük oranda özen ve sabır göstermek gerekmektedir.

Yeni yıla girerken birçok firma müşterilerine anahtarlık hediye etmektedir. Anahtarlıklar atölyelerde üretilmekte, ancak parçaların birleştirilmesi için el işçiliğine gerek duyulmaktadır. Bu da atölyelerdeki işçilerle altından kalkılacak bir iş olmadığı için genelde evden iş yapan insanlar kullanılmak istenmektedir. Firmalar monte edilecek parçalar yanında, gerekli başka malzemeleri de vermektedir.

5. Davetiye Zarflamak

Düğünler, dernekler, davetler hiç bitmiyor. Bitmediği sürece de davetiye her zaman olacaktır. Eve iş veren firmaların ellerinde her zaman davetiye zarflama işi bulunmaktadır. Davetiyeler matbaalarda basılmaktadır ama henüz davetiyeleri zarflara yerleştiren makinalar yoktur. Bu iş tamamen elle yapılmaktadır. Ama bir anda basılan yüzlerce davetiyeyi zarflarına koymak oldukça zaman alan bir iştir. Bu nedenle fazla beceri ve yetenek gerektirmeyen davetiye zarflama işinde evlerdeki işgücü kullanılmaktadır. Bu işin süreklilik kazanması için dikkat, en önemli noktadır. Bir yandan müzik dinlerken, hatta televizyonda dizi izlerken de yapılabilecek bir iş. Bütün yapılması gereken davetiyleri düzgün bir şekilde zarflara yerleştirmektir. Eğer zarflar çok özellikli değilse, günde oldukça fazla sayıda davetiye zarflamak ve ciddi bir gelir elde etmek mümkündür.

6. Evden Sabun Paketlemek

Eve iş veren firmalar, süs sabunlarının paketlenmesi işini de evlere vermektedir. Özellikle bayanlar için oldukça basit ve yorucu olmayan bu iş, az da olsa mutfak bütçesine katkı sağlamaktadır. Biraz sabır ve özen göstermek yeterli olmaktadır. Ayrıca sabunlar bir miktar kimyasal madde içerdiği için, bu işi yaparken eldiven ve maske kullanmak yerinde olacaktır. Bu iş hijyenik olmayı gerektirmektedir. Koruyucu önlemler, bir yandan paketlenen sabunlardan geçecek kimyasal maddeleri önlerken, bir yandan da bu işi yapan kişilerden sabuna geçebilecek bedensel kalıntıları önlemiş olmaktadır.

7. Makale Yazarak Para Kazanmak

Yazı yazarak para kazanmak, özellikle internetin yaygınlaşması ile daha önemli olmuştur. Bugün popüler bir iş olan makale yazarlığı, basit olarak görünmesine rağmen sanıldığı kadar hafife alınabilecek bir iş değildir. Burada yazıların edebi olması çok gerekli değil belki ama, yazılacak yazının konusuna göre, yazan kişinin belli bir bilgi birikimine sahip olması çok önemli. Neticede yazılar internet sayesinde oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir ve içlerinin boş olması hiç de istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle bilgi birikimi yanında yazan kişinin kelimelerle arasının da iyi olması gerekmektedir. Düşündüklerini ve bildiklerini güzel ifade edemeyen kişilerin makale yazarlığı yapması mümkün değildir.

8. Editörlük Yapmak

Bugün internet kullanarak para kazanma konusunda en ciddi işlerden biri de editörlüktür. Bunun için okumayı sevmek, dikkatli olmak ve belli bir bilgi birikimine sahip olmak önemlidir. Genelde sayfa başına ücret verilen bu işlerde, yapılacak iş, yazılı metinleri okumak, gerekli düzeltmeleri yapmak ve ilgi çekici içerikler üretebilmektir.

Bugün internet ortamında o kadar çok bilgi var ki, o kadar çok yazı, makale, resim, video ve benzer veriler yüklendi ki, artık bilgi kaynakları tükenme noktasına geldi. Bugün artık özgün içerikler çok daha önemli hale gelmiştir. Birbirlerine benzer siteler arasında öne çıkmak ancak özgün ve kaliteli içerikler sayesinde olmaktadır. Bu içerikleri üretecek veya üretilmiş içerikleri denetleyecek ve internet sitelerinin her zaman güncel olmasını sağlayacak kişilere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu noktada editörlere duyulan ihtiyaç öne çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN