BIST 100 1.391 -1.63 | -23.09
BRENT PETROL 73,19 0.12 | 0.09
EURO 10.3452 -0.29 | -0.03
EURO/USD 1.18609 -0.37 | 0.0
GRAM ALTIN 495.591 -0.3 | -1.47
USD 8.7207 0.21 | 0.02
STERLIN 12.0365 -0.81 | -0.1
BITCOIN/USD 33858,32
BITCOIN/TRY 295986,04

İşyeri Açılış Bildirgesi Nedir? Hangi Kuruma Verilir?

Sigorta kapsamın alınan işçisi bulunan işverenlerin düzenlediği bir evrak olan ve Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesiyle birlikte bazı yükümlülüklerin de kabul edilmesini sağlayan işyeri açılış bildirgesi sıfırdan işyeri açan veya faaliyetlerini sürdüren bir işyerini devralan tüm işverenlerin karşılaması gereken zorunluluktur. Bazı istisnai durumlarda faaliyetlerini sürdüren işyerleri ilgili bildirgeyi yeniden vermek durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yatırımlar çerçevesinde birçok belge teslimi ve takibi elektronik ortamda gerçekleştirilebilirken işyeri bildirgeleri elden verilmek durumundadır. Yasada belirtilen süre içerisinde bildirge yapmayan işverene idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu elektronik ortamında işverenin niteliği olarak gerçek kişi, tüzel kişi ve adi ortaklık gibi farklı kategoriler bulundurulmaktadır.

İşyeri Açılış Bildirgesi Teslim Sürecinde Verilmesi Gereken Evraklar

İşyeri faaliyetlerine başlangıç sürecinde Sosyal Güvenlik Kurumuna İşyeri Açılış Bildirgesi haricinde ikametgah kağıdı, nüfus cüzdanı fotokopisi, kira kontratı gibi evraklar da ulaştırılmalıdır. Bu süreçte verilmesi gereken evraklar ile birlikte vergi dairesine de müracaat edilmeli ve damga vergisi beyanından sonra Sicil Servisine evrakların ulaştırılması ile süreç tamamlanmalıdır. Evrak teslimi sonrası Vergi dairesi yetkilileri ilgili işyerinde inceleme yapmakta ve yoklama fişi teslim etmektedir. İşyeri açılış aşamasında vergi levhası bizzat vergi dairesinden veya internet ortamından temin edilebilmektedir. İşyeri faaliyetlerine başlangıç yaptıktan sonra 4/b sigortası kapsamına alınmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılmaktadır.

İşyeri Açılış Süreci İle İlgili Diğer Hususlar

İşyeri açılış faaliyetleri sürecinde perakende sektöründe atılım yapmak isteyen girişimciler, İşyeri Açılış Bildirgesi haricinde yazar kasa ile ilgili işlemleri de gerçekleştirmek durumundadır. Bu amaçla vergi dairesi ziyaret edilerek yazar kasa teminine yönelik prosedürler takip edilmeli ve dilekçe ile izin başvurusu yapılmalıdır. Alınan izin sonrasında yazar kasa bayisinden temin işlemi sağlanmalı ve izin belgesi fotokopisi ile yazar kasaya ait fatura fotokopisi onaylatılmalıdır. Bahsedilen süreçlere ve detaylara, gelecek dönemde herhangi bir sorun yaşama adına önem gösterilmesi gerekmektedir. İşyeri faaliyetlerinin sürdürüldüğü zaman dilimleri içerisinde ortaklık kurulması veya şirket birleşmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda yasal süreler içerisinde bildirim işlemleri sağlanmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

Turgut kutu

12 Mayıs 2018, 10:51

Acılış bildirgesi yeni işyeri açanların bu durumu ilgili yerlere mutlaka bildirmeleri gerek yoksa para cezası alabilirler işyerleride mühürlenir

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!