İşyeri Açma Hibe Kredisi 2017

İşyeri Açma Kredisi Nedir?

Bir iş sahibi olmak ve işyeri açmak isteyen ancak yeterli maddi güce sahip olmayan girişimciler için devlet, çeşitli organları aracılığı ile destek olmaktadır. Kısaca dükkan açmak isteyenlere, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), İŞKUR (Türkiye İş Kurumu), TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) ve TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) gibi devlet kuruluşları tarafından, işyeri açma kredisi ve destekleri verilmektedir. Bu çerçevede olmak üzere küçük bir dükkan açmak isteyen kişilerden daha büyük işletmelere kadar her türlü esnafa kredi sağlanmış olmaktadır.

Bu devlet kuruluşları yanı sıra bankalar ve finans kuruluşları da isteyenlere işyeri açma kredisi vermektedir. Ancak devlet bu kredileri verirken, hazırlanmış bir proje ve belli koşullar ararken, bankalar fazla koşul ileri sürmemektedir.

KOSGEB, 2017 yılı içinde Girişimci Destek Programı adını verdiği 13 farklı proje programı ile küçük veya büyük işletmelere kredi desteği vermektedir. Bu proje çerçevesinde yeni işyeri açmak isteyenler, ya da işletmesine sermaye desteği arayanlar maddi destek bulmuş olmaktadır.

Hibe Kredisi Nedir?

Ancak yukarıda açıklanan krediler geri ödemeli kredilerdir ve belli oranda faiz içermektedir. Her ne kadar işyeri açma kredilerinin faizi düşük olsa da sonuçta bir kredi işlemidir. Ancak bir de devletin hibe olarak kullandırdığı, yani geri ödemesi olmayan kredileri vardır. İşte tam anlamı ile dükkan açmak isteyenleri başvurabileceği işyeri açma hibe kredisini sadece KOSGEB vermektedir.

KOSGEB tarafından sağlanan hibe kredisi koşulları şunlardır:
  • Kendi iş yerini açmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • TC vatandaşı olmak

KOSGEB, bu kişilere 50 bin TL hibe kredisi vermektedir. Dükkan açmak için maddi destek bulamayan kişiler, hibe olarak ve faiz ödemeden ihtiyaçlarını bu yoldan karşılayabilirler.

KOSGEB yanında finans sektöründen birkaç banka da iş yeri açmak isteyenlere, 12 ay ödemesiz 48 ile 120 ay vadeli kredi vermektedir. Uzun vadeli olması, düşük faizli olması ve ilk yıl herhangi bir geri ödeme yapılmaması gibi avantajları olsa da, yine de bu banka kredileri hibe kredisi değildir. Ancak sunduğu bu avantajlarla girişimcilere önemli bir destektir.

KOSGEB’ten Nasıl Kredi Alınır?

KOSGEB’in (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) en büyük hedefi, ülke ekonomisini canlı tutmak ve girişimcilere bu yönde destek olmaktır. Bu desteği ise, yolun daha başında olan işletmecilere, geri ödemesiz ve faizsiz kredi imkanı sunarak vermektedir.

KOSGEB’ten kredi almak için ön koşul, girişimicinin kendisine ait bir iş yerinin olmasıdır. Gişirimci elbette en düşük maliyetle yola çıkmak ister. Kredi almak için, bu girişimcilerin, KOSGEB tarafından ücretsiz olarak sunulan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni mutlaka almaları gerekmektedir. Bu eğitim ülkemizin bütün il ve ilçelerinde ücretsiz olarak düzenlenmektedir.

Sadece dükkan açmak isteyenler değil, büyümek isteyen işyeri sahipleri de KOSGEB’ten kredi talep edebilir. KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. KOSGEB, istenen koşulları sağlayan bütün girişimcilere en fazla 50 bin TL hibe kredisi ve 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir.

Girişimcilerin, yaptıkları harcamaları KOSGEB’den geri alabilmeleri için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Daha sonra da Girişimcilik Destek Programı’ndan faydalanmak için yapılacak faaliyetlere yönelik projelerini sunmaları gerekmektedir.

Bu aşamalar geçildikten sonra artık KOSGEB’e başvurarak hibe kredisi ya da faizsiz kredi talep edilebilir.

En Düşük Faizli Konut Kredileri 2017

TEB İhtiyaç Kredileri 2017

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. hüseyin kafka dedi ki:

    Kosgeb altında verilen bu para bence oldukça yeterli seviyede hem işin temelini kurmak hemde geliştirmek için başlangıçta yetecek bir para.

BİR YORUM YAZIN