BIST 100 1.328 -1.02 | -13.76
BRENT PETROL 48,28 1.03 | 0.49
EURO 9.3432 -0.39 | -0.04
EURO/USD 1.19595 0.4 | 0.0
GRAM ALTIN 448.829 -1.9 | -8.72
USD 7.8087 -0.74 | -0.06
STERLIN 10.3831 -1.19 | -0.13
BITCOIN/USD 17800,67
BITCOIN/TRY 139471,84

İşyeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok kişinin gönlünde bir işyeri açma düşüncesi vardır. Çoğu kişi kendisine ait bir işyeri olsun, kapılarını kendisi açsın, müşterilerini karşılasın ve onları memnun etsin özlemi içindedir. Ancak özellikle genç girişimciler, bir işyerinin nasıl açılacağı konusunda tereddütler yaşamaktadır. Bu nedenle aşağıda adım adım bir işyerinin nasıl açılacağı konusunda destek olunmaktadır. Bir işyeri açma fikrinde en önemli üç nokta nokta bulunmaktadır: hangi konuda faaliyet gösterilecek, finansmanın nasıl sağlanacak ve hangi yasal prosedürler takip edilecek? Bunların içinde en önemlisi açılacak işyerine karar vermektir.

İşin büyük kısmı faaliyet konusunun belirlenmesidir. Ama tabii para olmadan hiçbir şey yapılamaz. Bu konuda devletin küçük ve orta ölçekli işletmelere sağladığı bir takım destekler var ama yine de elde bir miktar sermaye olmadan hiçbir işe kalkışılamaz. Bu konuda çeşitli bankaların ve finans kuruluşlarının KOBİ’ler için sağladığı destek kredileri de unutulmamalıdır. Kısaca elde hiç para yokken örneğin 100 bin TL sermaye gerektiren bir işe kalkışılacaksa, ya da bankalardan alınacak kredi için gösterilecek bir teminat yoksa, bu işyeri açma düşüncesi daha baştan doğmamış demektir. Bir işyeri açmanın maliyeti için kesin bir rakam verilemez. Bu tamamen yapılmak istenen işin özelliklerine ve işyerinin nerede açılacağına bağlı olarak değişecektir. Mahalle arasında açılacak bir işyeri ile bir alışveriş merkezinde açılacak bir işyerinin maliyetleri mutlaka farklı olacaktır. Bu nedenle işyeri konusunda karar verildikten sonra atılacak ikinci adım sermaye oluşturmaktır.

Bir İşyeri Açmanın Adımları

Şimdi basit bir işyeri için atılması gereken adımları sıralayalım:

 1. Önce o yerin Belediye’sine müracaat edilerek açılacak işyeri ile ilgili ne tür özellikler arandığını ve Belediye tarafından ne tür belgelerin istendiğini öğrenmek gerekir.
 2. Örneğin lokanta, kafe, bar veya işkili lokanta türünden işyerleri için Belediye esas olarak şu özellikleri aramaktadır:
  • Kapalı alanın büyüklüğü en az 60 metrekare olmak zorundadır.
  • İşyerinden bay ve bayan olmak üzere en az iki tuvalet olmak zorundadır.
  • Mutfağın en az üç bölümden oluşması gerekmektedir.
  • Çalışanlar için ayrılmış soyunma, giyinme ve dinlenme odası olmak zorundadır.
  • İçkili işyerlerinin okullara ve dini tesislere en az 100 metre uzaklıkta olması gerekmektedir.
  • Ayrıca amu kurum ve kuruluşlarına da en az 30 metre uzaklıkta olması gerekmektedir
 3. Belediye herşeyden önce satın alınacak veya kiralanacak binanın yapı kullanma izin belgesini aramaktadır (yani iskan belgesini). Yapı kullanma izni alınmamış binalara Belediye işyeri açılması için izin vermemektedir.
 4. İşyeri olarak kullanılacak binanın kat maliklerinin, oy birliği ile muvakafat vermiş olmaları gerekmektedir. 
 5. Belediye’ler işyerlerine çalışma ruhsatı vermek için şu belgeleri aramaktadır:
  • İşyerinin içkili olup olmadığı, daha baştan Belediye’ye verilen başvuru dilekçesinde belirtilmiş olmalıdır.
  • İlçe Emniyet Müdürülüğü’nden uygunluk yazısı alınmalıdır.
  • Sabıka kaydı olmadığına dair adli sicil belgesi alınmalıdır.
  • İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan itfaiye raporu alınmalıdır.
 6. Ticaret Odası’na kayıt belgesi getirilmelidir.
 7. İşyerinin bulunduğu binada, kat maliklerinin Noter onaylı muvafakatnamaleri alınmalıdır.
 8. Açılacak işyeri eğer Belediye sınırları dışında bulunuyorsa bu durumda işyeri açma başvurusunun Belediye yerine, İl Özel İdaresi’ne yapılması gerekmektedir.
 9. Bağlı olunan Vergi Dairesi’ne gidilerek hazırlanması gereken belgelerin listesi ve işyeri açma bildirimi alınmalıdır.
 10. Resmi işlemler tamamlandıktan sonra sıra işyerinin hazırlanmasına gelir. Bina ile ilgili sözleşme imzalandıktan sonra işyerinin tasarım çalışmaları ve yapılacak işe göre ürünlerin yerleştirilmesi çalışmaları başlar.
 11. Bu sırada bir muhasebeci ile anlaşmakta yarar var. Muhasebeci zaten işyerinin açılması için gerekli belgelerin toplanması ve ilgili resmi kuruluşlarla ilişkiler konusunda destek olacaktır.
 12. Vergi Dairesi’ne işyeri açma bildirimi yapıldıktan sonra, kısa bir süre içinde işyeri açılış levhası alınabilir.
 13. Bu arada bir yazarkasa satın alınmalıdır. Yeni nesil yazarkasalar zaten bankalar ile yapılan anlaşma sırasında verilmektedir. Bankalar bunun ödenmesi konusunda taksitlendirme yapmaktadır.
 14. Yazarkasa daha sonra Vergi Dairesi sistemine işletilerek yazarkasa ruhsatı alınmalıdır.
 15. Belediye’ye gerekli belgeler teslim edildikten sonra 30 gün içinde işyeri denetlenir ve varsa eksikleri tespt edilir. Arkasından çalışma ruhsatı düzenlenir.
 16. Belediye, açılacak içkili işyerleri için işyerinin, belediye tarafından tespit edilen içkili yer bölgesi içinde olmasına dikkat eder. Belediye alanı dışındaki bölgelerde bu konuda valilik ve kaymakamlık görüşü alınır.
 17. Bu arada işyeri için hafta sonu ve tatil günlerinde çalışma ruhsatı, çevre vergisi, reklam vergisi ve diğer konularda Belediye’den bilgi alınmalıdır.
 18. İşyeri sahiplerinin ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kaydolmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında vergi levhasının bulundurulması gerekir.
 19. Belediye’den geldikleri gibi Vergi Dairesi’nden de yetkililer gelerek açılacak işyerini ziyaret etmektedir.
 20. İşyerine muhasebeci tutulması sonradan doğacak yasal yükümlülükleri yerine getirmek açısından da önemlidir. İleride herhangi bir cezalı duruma düşmemek için hesapların takibi, resmi bildirimlerin zamanında yapılması ve vergilerin zamanında ödenmesi gibi bir takım işlerin, muhasebeciler tarafından yapılması yerinde olur. Resmi daireler, vergi daireleri, belediye ve esnaf odası gibi yazışmalar ve takipler bu kişinin sorumluluğunda olmalıdır. Her ay KDV ödemeleri, SGK prim ödemeleri, üç ayda bir geçici vergi ödemeleri, stopaj ödemeleri, yılda bir gelir vergisi ödemeleri, defter tasdik işlemleri, fatura defteri tasdik işlemleri ve bilgilendirme formu düzenlenmesi hep uzmanlık gerektiren işlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!