Japon Pazarı Nasıl Açılır 2019

Yeni iş kurmak isteyen veya işini değiştirip farklı arayışlar içine giren girişimciler için bu yazımızda Japon Pazarı nasıl açılır, Japon pazarında satılan ürünleri nereden tedarik ederim, nelere dikkat edilmeli ve açmak için nelerin yapılması gerektiği ile ilgili sizleri olabildiğince bilgilendirmek istiyoruz. Japon pazarı nasıl açılır sorularınıza geçmeden önce Japon pazarı ülkemizde nasıl yaygınlamış gelin onu inceleyelim.

Japon Pazarı Tarihçesi

Osmanlı zamanında tanzimat ile başlayan batılaşma sürecinde toplumun alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başlamış. Daha önce pazarlardan alışveriş yapan insanlar birçok malın birarada satıldığı büyük mağazalara gitmeye başlamışlar. Bu süreçte doğal olarak yabancı mallar da ülkeye gelmeye başlamış. Ancak tuhaftır, sadece batılı ülkelerden değil, Japonya dahil uzak doğu ülkelerinden de mallar gelmeye başlamış. Ülkede hammade ve üretim olmayınca bu ithal ürünler oldukça ucuza da satılmış.

O sırada Şehzadebaşı’nda Avni Bey, oldukça büyük bir dükkan açmış ve burada genel olarak Japon ürünleri satmaya başlamış. Mallar hem ucuz hem de çok çeşitli olunca kısa sürede ünlenmiş. İnsanlar da kendisine Japon Avni demeye başlamışlar. Bugün Japon pazarı olarak bilinen dükkanların isminin buradan geldiği söyleniyor.

Bugün de ucuz ürünler satan dükkanlara genel olarak bir milyoncu, ucuzcu ya da Japon pazarı deniyor. Aslına bakılırsa ülkemize en fazla ve en ucuz ürünler Çin’den geliyor. Ama yine de bu dükkanların ismi Japon pazarıdır.

Japon Pazarı Açmak için Yapılması Gerekenler

Japon pazarı açmak için herhangi bir bayilik söz konusu değil. Çünkü bu iş tamamen kişisel girişim ile yapılıyor. Japon pazarı olarak herhangi bir işletme yok. Bir girişimci Japon pazarı açmak istiyorsa, oturup ciddi ciddi pazar araştırması yapıp, sonucunda bir analiz yapması gerekir. Dükkanı nerede açacak, dükkanın büyüklüğü ne olacak, bu dükkanda hangi ürünler satılacak, hangi müşteri kitlesi hedefleniyor ve nasıl bir fiyat politikası uygulanacak? Bütün bu ayrıntıların belirlenmesi gerekir.

Japon Pazarında Satılacak Ürünleri Nereden Temin Edebilirsiniz?

Japon pazarında satılan ürünleri yurt içinden temin edebileceğiniz gibi yurt dışından da temin edebilirsiniz. Japon pazarı açıyorsunuz diye ürünlerinizi illede yurt dışından veya japonyadan getirmeniz şart değil. Tabii şöyle bir gerçek var Çin ürünlerini yurtiçi fiyatlarına göre daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Yurtiçinde ürünleri İstanbul Tahtakale'den veya İstoç'tan temin edebilirsiniz. Yurt dışından ürün temin etmek için Alibaba.com veya Aliexpress.com sitelerini araştırıp tedarikçi bulabilirsiniz. Şunuda belirtmek isteriz, ister yurtiçi ister yurtdışı tedarikçileri olsun, çok iyi araştırıp size güven veren firmalarla çalışmanızı öneririz. Alibaba ve Aliexpress’ten güvenilir tedarikçileri bulmak için internette arama yaparsanız çeşitli eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. 

Japon Pazarı Dükkan Özellikleri

Şimdi bu işi ne büyüklükte yapacağınızı elinizde ki sermaye belirler. Elinizde ki sermaye göre açacağınız dükkanın semtini belirleyebilirsiniz. İstanbul gibi bir metropolde Bakırköy semtinde açacağınız dükkan ile Bağcılar semtinde açacağınız dükkan giderleri aynı olmayacaktır. Bu sizin ilk kriteriniz olacak. Sonrasında dükkanın kaç mertekare olacağı maliyetlerinizi etkileyecek diğer bir önemli unsurdur. Dükkanın büyük olması demek, satışa çıkaracağınız ürün sayısının çok olmasına ve çalıştıracağınız personel sayısının artmasına sebep olacaktır. Bu etkenleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Satılacak ürünleri belirlemeden ve bir maliyet analizi yapmadan işe girişmemek gerekir. Küçük bir dükkanın kira gideri de düşük olacağından işe girişirken çok fazla büyük yer kiralamamak ve fazla stok tutmamak isabetli olur. Dükkanın açılış maliyetine etki eden iki büyük faktör, kira gideri ve satılacak ürünler için yapılacak ödemelerdir. Yine de dükkanın açılacağı yer, dükkanın büyüklüğü ve stok miktarı için en azından 10 bin ila 20 bin TL arasında başlangıç sermayenizin olması gerekir.

Japon pazarı işinden para kazanmak tamamen yatırım tutarınıza bağlıdır. İnsan yoğunluğunun yüksek olduğu caddelerde ve meydanlarda kiralar biraz daha yüksek olsa da iş hacmi bakımından geri dönüşler sizi memnun edebilir. Sattığınız ürünlerin stok takibini doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetebilirseniz, azanç oranınız o kadar yüksek olacaktır. Ürün stok takibi için ucuzda olsa mutlaka bir stok takip ve muhasebe programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Binlerce ürünle uğraşmak sanıldığı kadar kolay değil. Göz görülmeyen kayıplar ve fireler ileri ki zamanda sizi ciddi olarak zarara sokabilir.

Japon pazarı dükkanınızın için önemli unsurlardan biride iç tasarımıdır. Ürünleri kategorize edebileceğiniz ve müşterilerin aradıkları ürünlere rahat ulaşabilecekleri dügün bir rfa veya reyon tasarımı yapmanız gerekiyor. Bunun için çok para harcamanız gerekmez, diğer japon pazarlarını dolaşarak fikir edinebilir sonrasında araştırma yaparak malzemeleri nereden temin edebileceğinizi araştırmanız gerekiyor. İç tasarımı hallettikten sonra da temin ettiğiniz ürünlerin yerleşimini yapıp açılışa hazır duruma gelmiş olursunuz. Son aşama olarak fatura keseceğiniz için en azından şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir. Bunun içinde işini düzgün sağlam yapan bir muhasebeci olup anlaşmanız. Gerekli izinlerinizi aldıktan sonra artık satışa başlayabilirsiniz.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN