BIST 100 1.075 1.41 | 14.93
BRENT PETROL 45,16 1.71 | 0.76
EURO 8.5671 0.46 | 0.04
EURO/USD 1.17535 -0.27 | 0.0
GRAM ALTIN 476.134 -0.19 | -0.92
USD 7.2855 -0.01 | 0.0
STERLIN 9.5262 0.31 | 0.03
BITCOIN/USD 11886,35
BITCOIN/TRY 86772,72

Japon Pazarı Nasıl Açılır 2020

Japon pazarı yani ucuzluk pazarı olarak adlandırabileceğimiz çeşitli ucuz ürünlerin satıldığı dükkanlar şeklinde adlandırabiliriz. 2020 yılı itibariyle popülerliğini halen sürdürmekte olan bu satış mağazaları konsepti, bir çok girişimcinin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Bu satış konseptinde yüzlerce çeşit ürün bulunduğu için hitap ettiği belli bir kesim yok. Çouklardan yaşlılara, iş yerinizden evinizin ihtiyaçlarına kadar bir çok eksiğinizi giderebileceğiniz ürün çeşitleri bulunabiliyor. Tabii burada ki asıl husus sizin nasıl bir Japon pazarı açmak istediğiniz ve doğal olarak buna ayırdığınız bütçe önem kazanmaktadır.

Japon Pazarı Tarihçesi

Osmanlı zamanında tanzimat ile başlayan batılaşma sürecinde toplumun alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başlamış. Daha önce pazarlardan alışveriş yapan insanlar birçok malın birarada satıldığı büyük mağazalara gitmeye başlamışlar. Bu süreçte doğal olarak yabancı mallar da ülkeye gelmeye başlamış. Ancak tuhaftır, sadece batılı ülkelerden değil, Japonya dahil uzak doğu ülkelerinden de mallar gelmeye başlamış. Ülkede hammade ve üretim olmayınca bu ithal ürünler oldukça ucuza da satılmış.

O sırada Şehzadebaşı’nda Avni Bey, oldukça büyük bir dükkan açmış ve burada genel olarak Japon ürünleri satmaya başlamış. Mallar hem ucuz hem de çok çeşitli olunca kısa sürede ünlenmiş. İnsanlar da kendisine Japon Avni demeye başlamışlar. Bugün Japon pazarı olarak bilinen dükkanların isminin buradan geldiği söyleniyor.

Bugün de ucuz ürünler satan dükkanlara genel olarak bir milyoncu, ucuzcu ya da Japon pazarı deniyor. Aslına bakılırsa ülkemize en fazla ve en ucuz ürünler Çin’den geliyor. Ama yine de bu dükkanların ismi Japon pazarıdır.

Japon Pazarı Açmak için Yapılması Gerekenler

Japon pazarı açmak için herhangi bir bayilik söz konusu değil. Çünkü bu iş tamamen kişisel girişim ile yapılıyor. Japon pazarı olarak herhangi bir işletme yok. Bir girişimci Japon pazarı açmak istiyorsa, oturup ciddi ciddi pazar araştırması yapıp, sonucunda bir analiz yapması gerekir. Dükkanı nerede açacak, dükkanın büyüklüğü ne olacak, bu dükkanda hangi ürünler satılacak, hangi müşteri kitlesi hedefleniyor ve nasıl bir fiyat politikası uygulanacak? Bütün bu ayrıntıların belirlenmesi gerekir.

Japon Pazarında Satılacak Ürünleri Nereden Temin Edebilirsiniz?

Japon pazarında satılan ürünleri yurt içinden temin edebileceğiniz gibi yurt dışından da temin edebilirsiniz. Japon pazarı açıyorsunuz diye ürünlerinizi illede yurt dışından veya japonyadan getirmeniz şart değil. Tabii şöyle bir gerçek var Çin ürünlerini yurtiçi fiyatlarına göre daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Yurtiçinde ürünleri İstanbul Tahtakale'den veya İstoç'tan temin edebilirsiniz. Yurt dışından ürün temin etmek için Alibaba.com veya Aliexpress.com sitelerini araştırıp tedarikçi bulabilirsiniz. Şunuda belirtmek isteriz, ister yurtiçi ister yurtdışı tedarikçileri olsun, çok iyi araştırıp size güven veren firmalarla çalışmanızı öneririz. Alibaba ve Aliexpress’ten güvenilir tedarikçileri bulmak için internette arama yaparsanız çeşitli eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. 

Japon Pazarı Dükkan Özellikleri

Şimdi bu işi ne büyüklükte yapacağınızı elinizde ki sermaye belirler. Elinizde ki sermaye göre açacağınız dükkanın semtini belirleyebilirsiniz. İstanbul gibi bir metropolde Bakırköy semtinde açacağınız dükkan ile Bağcılar semtinde açacağınız dükkan giderleri aynı olmayacaktır. Bu sizin ilk kriteriniz olacak. Sonrasında dükkanın kaç mertekare olacağı maliyetlerinizi etkileyecek diğer bir önemli unsurdur. Dükkanın büyük olması demek, satışa çıkaracağınız ürün sayısının çok olmasına ve çalıştıracağınız personel sayısının artmasına sebep olacaktır. Bu etkenleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Satılacak ürünleri belirlemeden ve bir maliyet analizi yapmadan işe girişmemek gerekir. Küçük bir dükkanın kira gideri de düşük olacağından işe girişirken çok fazla büyük yer kiralamamak ve fazla stok tutmamak isabetli olur. Dükkanın açılış maliyetine etki eden iki büyük faktör, kira gideri ve satılacak ürünler için yapılacak ödemelerdir. Yine de dükkanın açılacağı yer, dükkanın büyüklüğü ve stok miktarı için en azından 10 bin ila 20 bin TL arasında başlangıç sermayenizin olması gerekir.

Japon pazarı işinden para kazanmak tamamen yatırım tutarınıza bağlıdır. İnsan yoğunluğunun yüksek olduğu caddelerde ve meydanlarda kiralar biraz daha yüksek olsa da iş hacmi bakımından geri dönüşler sizi memnun edebilir. Sattığınız ürünlerin stok takibini doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetebilirseniz, azanç oranınız o kadar yüksek olacaktır. Ürün stok takibi için ucuzda olsa mutlaka bir stok takip ve muhasebe programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Binlerce ürünle uğraşmak sanıldığı kadar kolay değil. Göz görülmeyen kayıplar ve fireler ileri ki zamanda sizi ciddi olarak zarara sokabilir.

Japon pazarı dükkanını açarken önemli olan hususlardan biride mağaza içi düzenidir. Burada mağazanıza gelecek olan müşterileri en iyi şekilde ağırlamak, almak istedikleri ürünleri kolayca alabilmelerini sağlamanız gerekmektedir. Hiç bir müşteri, dağınık, aradığını bulamadığı bir mağazadan alışveriş yapmak istemez. Bu konulara dikkat etmeyen müşteriler olabilir. Fakat siz satışalarınızı en yüksek seviyede tutmak istiyorsanız bu konuya çok dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. O yüzden ürünlerini kategorize bir şekilde raflara yerleştirip, mümkünse raflarınızı veya reyonlarınızı isimlendirmelisiniz. Bunu yaptığınızda alışveriş için gelen çoğu müşteri mağazanızdan mutlu mesut ayrılacaktır. Diğer bir husus ise, mağaza fatura kesmeniz için cihaz bulundurmanız gerekiyor ve fatura kestiğiniz içinde mutlaka bir muhasebeciyle çalışmalısınız. Bunlarıda yaptığınız varsayarak artık mağazanızı açabilirsiniz.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!