Banka ve Krediler

Japon Pazarı Bayilik Şartları Nelerdir?

Japon Pazarı Bayilik Şartları Nelerdir?

Osmanlı zamanında tanzimat ile başlayan batılaşma sürecinde toplumun alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başlamış. Daha önce pazarlardan alışveriş yapan insanlar birçok malın birarada satıldığı büyük mağazalara gitmeye başlamışlar. Bu süreçte doğal olarak yabancı mallar da ülkeye gelmeye başlamış. Ancak tuhaftır, sadece batılı ülkelerden değil, Japonya dahil uzak doğu ülkelerinden de mallar gelmeye başlamış. Ülkede hammade ve üretim olmayınca bu ithal ürünler oldukça ucuza da satılmış.

O sırada Şehzadebaşı’nda Avni Bey, oldukça büyük bir dükkan açmış ve burada genel olarak Japon ürünleri satmaya başlamış. Mallar hem ucuz hem de çok çeşitli olunca kısa sürede ünlenmiş. İnsanlar da kendisine Japon Avni demeye başlamışlar. Bugün Japon pazarı olarak bilinen dükkanların isminin buradan geldiği söyleniyor.

Bugün de ucuz ürünler satan dükkanlara genel olarak bir milyoncu, ucuzcu ya da Japon pazarı deniyor. Aslına bakılırsa ülkemize en fazla ve en ucuz ürünler Çin’den geliyor. Ama yine de bu dükkanların ismi Japon pazarıdır.

Japon pazarı açmak için herhangi bir bayilik söz konusu değil. Çünkü bu iş tamamen kişisel girişim ile yapılıyor. Japon pazarı olarak herhangi bir işletme yok. Bir kişi Japon pazarı açmak istiyorsa, oturup ciddi bir analiz yapması gerekir. Dükkanı nerede açacak, dükkanın büyüklüğü ne olacak, bu dükkanda hangi ürünler satılacak, hangi müşteri kitlesi hedefleniyor ve nasıl bir fiyat politikası uygulanacak? Bütün bu ayrıntıların belirlenmesi gerekir.

Satılacak ürünleri belirlemeden ve bir maliyet analizi yapmadan işe girişmemek gerekir. Küçük bir dükkanın kira gideri de düşük olacağından işe girişirken çok fazla büyük yer kiralamamak ve fazla stok tutmamak isabetli olur. Dükkanın açılış maliyetine etki eden iki büyük faktör, kira gideri ve satılacak ürünler için yapılacak ödemelerdir. Yine de dükkanın açılacağı yer, dükkanın büyüklüğü ve stok miktarı için en azından 10 bin TL başlangıç sermayesinin hazır tutulması gerekir.

Japon pazarı işinden para kazanmak tamamen yatırım tutarına bağlıdır. Büyük kalabalıkların geçtiği caddelerde ve meydanlarda kiralar bir miktar yüksek olsa da iş hacmi bakımından daha elverişlidir. Satılan ürünlerin istatistiği iyi takip edilirse ve zamanında yerine yenileri konulursa bu işten oldukça iyi paralar kazanmak mümkün. Bu arada müşteriler için cazip olması ve aradıkları ürünleri rahat bulabilmeleri açısından dükkanın iç tasarımının doğru ve pratik yapılması önemlidir.

En önemli konulardan biri ise dükkanın iç tasarımıdır. Bunun için çok para harcamak gerekmez, sadece iyi bir gözlemci olmak yeterlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ