BIST 100 117.741 -0.56 | -657.57
BRENT PETROL 43,09 0.44 | 0.19
EURO 7.8222 -0.01 | 0.0
EURO/USD 1.1395 -0.03 | 0.0
GRAM ALTIN 399.093 -0.06 | -0.22
USD 6.8622 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6283 0.13 | 0.01
BITCOIN/USD 9232,67
BITCOIN/TRY 63386,88

Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar 2020

Girişimcinin kadın olması durumunda kredi veren bankalar, devlet ve özel bankaları kapsayan büyük bir havuzdur. Bu bankalar, ekonomide kadın iş gücünün artması için gerekli hamlelerin yapılması amacıyla düşük faizli ve faizsiz kredi imkanları sunmaktadır. Kadın girişimcilere kredi veren bankalar, kredilerinde ödeme erteleme, vade farkı almama, faizi düşürme gibi kampanyalar yapmaktadır. İsteğe göre ayarlanan vadeler ve taksitlerle kadın girişimcinin en uygun krediyi alması hedeflenmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Kadın Girişimcilere Kredi İmkanı

Kadın girişimcilere kredi imkanı sağlayan Ziraat Bankası, 60 aya varan vade olanağı sunmaktadır. Kadın girişimcilerin işyeri kiralaması ya da devralması durumunda verilen bu vade, işyerinin satın alınması durumunda 96 aya kadar uzatılabilir. Kadın girişimcilerin kredi kullanımından sonra Ziraat Bankası ile çalışmaya devam etmesi durumunda havale, EFT gibi işlemler ücretsiz olarak yapılacaktır. Şirkete ait çek ve senet işlemleri gibi diğer işlemlerde de banka herhangi bir komisyon talep etmemektedir. Ayrıca bankanın kadınlara kredi imkanlarından yararlanmak isteyenler için, kredi tahsis ücretlerinde %50 indirim imkanı sağlanmaktadır. Şirketin çalışanları tarafından kullanılacak kobi kart tahsisi ve teminat mektuplarında özel komisyon imkanları sağlanmaktadır. Bunun yanında bankadan alınacak pos makinesi gibi materyallerde de indirim ve taksitlendirme imkanı sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Kadın Girişimcilere Kredi Şartları

Ziraat Bankası kadın girişimci desteklerinden yararlanma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Girişimci, 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

 • Girişimci, yapacağı iş hakkında daha önce bilgi sahibi olmalıdır.

 • Girişimci, banka ile çalışmaya devam etmelidir.

 • En az 2 adet otomatik ödeme talimatı verilmelidir.

 • Ziraat Mobil uygulamasına sahip olunmalı ve şirket bazında bu uygulamadan yararlanılmalıdır.

 • Kredi talebi sırasında bankayı ikna edecek güçte olmalıdır.

 • Yapacağı iş için belirli bir sermayeye sahip olmalıdır.

Halkbank’tan Kadın Girişimcilere Kredi İmkanı

Kadın girişimciler için Halkbank destekleri, KGF Teminatlı Kadın Girişimci Paketi kapsamında verilmektedir. Bu pakette kadın girişimcilerin nakdi ve nakdi olmayan ihtiyaçlarını karşılamak ve kadın girişimcilerin iş süresince yanında olmak hedeflenmiştir. Verilen kredilerin tutarı en fazla 1.000.000 TL olabilmektedir. Ayrıca kredinin geri ödemesi sırasında da isteğe göre kişilere taksit erteleme, düşük faiz, artan ya da azalan taksit imkanı gibi imkanlar sağlanmaktadır. Banka, en fazla 60 ay kredi taksitlendirme imkanı sunar.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Halkbank Kadın Girişimci Destekleri Türleri

Kadın girişimcilere Halkbank tarafından sağlanan kredi türleri, şu şekilde sıralanabilir:

 • Düşük faizli, istenen ödeme aralıklarında kalan kredi

 • Esnek vade miktarları ve esnek ödemeleri kapsayan kredi

 • Gayrinakdi kredi

 • KOBİ Hesaplı Bankacılık Tarifesi (İlk 6 ay ücretsizdir.)

 • Kredi kullanımı sonrası yapılacak KOBİ Mutlu Kadınlar Sigortası

 • Kredi kullanımı öncesi ve sonrasında ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmetleri

Vakıfbank Kadın Girişimcilere Kredi İmkanı

Kadın girişimcilerin Vakıfbank’tan kredi kullanması, 60 aya varan vade olanakları ile avantajlı bir kredi kullanma işlemi olacaktır. eğer kadın girişimci işyeri kuruyor ve üretime geçmeyi planlıyorsa, vade miktarı 84 aya kadar çıkabilecektir. Bu krediden yararlanılması durumunda kadın girişimciden işyerinde de banka ile çalışması istenecektir. Bu durumda banka ile çalışan kadın girişimci, EFT ve havale işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilir. Kadın girişimcilere kredi veren bu banka, aynı zamanda e- fatura uygulamasına geçen kadın girişimcilere tüm kredi ve kredi kartlarında indirimli ödeme imkanları sunmaktadır.

İş Bankası Kadın Girişimcilere Kredi İmkanı

Kadın girişimcilere kredi imkanı sunan İş Bankası, diğer bankalardan daha farklı kredi kullanım şartları koymuştur. Bankanın kredilerinden yararlanmak isteyen kadın girişimcilerin, bir şirketin hisselerinin en az %51’ine sahip olması gerekmektedir. bunun yanında kadın girişimcinin açacağı şirketin yönetim kurulunda en az 1 kadın yönetici bulunmalıdır. Yönetim kurulunda bulunan kadın yönetici, banka üzerinde en az %20’lik söz hakkına sahip olmalıdır.

Banka, işyeri açan kadın girişimcilere 96 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır. Ayrıca esnek ödeme imkanları sayesinde girişimcinin zorlanmadan ödeme yapmasını hedefler. Bankanın tüm girişimciler için farklı kredi çeşitleri kullanması, kişilerin daha fazla ve daha uygun kredi kullanmasını sağlamaktadır. Kadın girişimci kredilerinde banka, her meslek kolu için farklı kredi seçenekleri sunmaktadır. Ticaret yapmak isteyen kadın girişimci ayrı, şirket kurmak isteyen ayrı, sigortalar için ayrı kredi imkanlarından yararlanılması gerekir. Bu sayede kredilerden yararlanan kadınların kendileri için en az masraflı kredi seçeneklerini incelemesi sağlanır.

Kadın Girişimcilere Verilen Kredilerde İstenen Belgeler

Kadın girişimcilerin kredi taleplerinde istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Girişimciye ait kredi başvuru formu

 • Ticaret sicil gazetesi

 • İşyerine ait vergi levhası

 • Girişimciye ait öğrenim durumu belgesi

 • Daha önce yapılan işler ve görev alınan iş yerlerine ilişkin belge

Ev Kadınlarının İş Kurmak İstemesi Durumunda Verilecek Krediler

Ev kadınlarına girişimcilik kredisi veren bankalar, devlet bankaları ve KOSGEB’dir. Ev kadınlarının kadın girişimci kredilerinden yararlanması sağlanan uygulamalarla, faizsiz ve düşük faizli olarak kredi imkanlarından yararlanılmaktadır. Faizsiz olarak 15.000 TL limitle verilecek kredi, ev hanımlarının hiçbir faiz ya da masraf ödemeyeceği şekilde verilmektedir. İş kurmak isteyen ev kadınlarına verilecek kredi, en fazla 8 yılda geri ödemesi yapılacak bir şekilde ayarlanır. Aylık çok cüzi miktarlarla ödenecek miktar, kadın girişimcinin zor durumda kalmaması amacıyla mümkün olan tüm esneklik gösterilerek kadın girişimci ile buluşur. İlk 24 ay için herhangi bir taksit ödemesi yapılmayan ev kadınları kredisi, proje geliştirme ve sunum aşamalarını gerektirir.

Kadın girişimcilere verilen kredi, alındıktan 24 ay sonra, eşit taksitlerle ödenmeye başlanır. Bu nedenle kredinin başta sağlayacağı 24 aylık kredi ertelemesi, ödemelerin başlamasından sonra hiçbir ertelemenin yapılmamasına neden olacaktır. başta verilecek 2 yıllık ertelemenin kabul edilmesi durumunda kişilere başka herhangi bir ödeme planı değiştirme hakkı tanınmamaktadır.

Ev hanımlarının girişimcilik kredisine yapacakları başvurular, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri tarafından değerlendirilir. Desteklerin uygunluk durumunun değerlendirilmesi, dernekler aracılığıyla yapılır. Bu başvuruda proje sunulmalı, projeler değerlendirilmelidir. Kişilerin yapmak istedikleri işler konusunda ne kadar bilgili olduklarına, iş konusunda ne kadar başarılı olacaklarına dikkat edilir. Açılacak işletmenin devam edip edemeyeceği konusunda derneğin vereceği karara göre kredi kullanımı sağlanır.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Kosgeb Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kırsal Bölgelerdeki Kadın Girişimcilerin Kredilerden Yararlanması

Kırsal bölgelerde bulunan kadınların girişimcilik kredisi almaları için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kadın girişimcinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamalıdır.

 • Yarı zamanlı ya da yardım amaçlı dahi olsa esnaflık yapıyor olmamalıdır.

 • Girişimcinin tek işi yapmak istediği girişim üzerine çalışmak olmalıdır. Bundan başka herhangi bir iş ya da maaş kaynağına sahip olunmaması gerekir.

 • Bankalardan kredi kullanılmaması gerekir.

 • Kırsal bölgelerde bulunan ‘Meyve Bahçesi Projesi’ söz konusu ise, proje için kurulum ve bakımda görev alabilecek donanımda olmalıdır.

 • İş için ya da başka herhangi bir nedenle kredi ve hibe desteğine başvurmuş olmamalıdır.

 • Kadın girişimci, bankalar tarafından belirlenen kadın girişimcilere kredi şartlarına uygun olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!