Banka ve Krediler

Kahve Bayilik Veren Firmalar

Kahve Bayilik Veren Firmalar

İş dünyasında atılım yapmak isteyen kişiler için kurulum sürecinde cüzi bedeller ödemenin mümkün olduğu ve konumuna göre yüksek gelirlere ulaşabilme imkanının yer aldığı sektörlerden birisi de Kahve Bayilik alanıdır. Birçok kurumsal marka, sektördeki rekabet koşulları ve büyüme hedefleri çerçevesinde girişimcilere iş kurabilme imkanı sağlamaktadır. Bayilik Veren Firmalar arasında yer alan Coffee- Bike, Almanya merkezli olarak ve mobil kahve dükkanı konseptiyle hizmet verecek şekilde kurulmuştur. Bayilerinden herhangi bir isim hakkı talep etmeyen şirket, ülke genelinde yaklaşık olarak 100 şubeye ulaşmayı hedeflemekte ve bu doğrultuda şartları sağlayan girişimcilere bayilik hakkı tanımaktadır. Başvuru sahiplerinden yeterli bütçe ve kariyer hedefi olmasını isteyen firma ilk etapta e-mail yoluyla bilgilendirme yapmakta ardından mülakat aşaması ile birlikte yer seçimi sonrasında franchise sözleşmesi imzalanmaktadır. Coffee-Bike şubesi açabilmek için 4 ile 6 hafta arasında değişen zaman dilimi yeterli olurken kurulum giderleri için ortalama olarak 23 bin Euro gerekmektedir. Firma dükkanlarında organik kahve çeşitleri, kurabiye, bitki çayları ve portakal suyu gibi ürünler, misafirlerin beğenisine sunulmaktadır.

Sektörde yer alan Kahve Durağı firması ise 2009 yılından bu yana kahvenin yanı sıra pasta ve çikolata çeşitleri ile konuklarını ağırlamaktadır. Ülke içerisinde 80’i aşkın şubesi bulunan şirketin Kahve Bayilik konusunda başvuru sahiplerinden talep ettiği unsurlar arasında açılacak işyerinin hareketli noktalarda veya AVM içlerinde bulunmasını sağlamak ile isim hakkı olarak 50 bin dolar gibi bir ücreti karşılamak bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 2 ay gibi bir sürede Kahve Dükkanı bayisini açabilmek mümkün olup faaliyetler süresince elde edilen aylık cironun %3’ü de firmaya ödenmek durumundadır. Firma tarafından bayi sahiplerine personel ve eğitim desteği, yer seçimi yapılması gibi konularda da yardımcı olunmaktadır.  Sokak Kahvecisi isimli firma ise 2015 yılında kurulmuş olup günümüz itibariyle 12 farklı noktada hizmet verecek kapasiteye ulaşmıştır. İzmir merkezli olarak kurulan markadan bayilik hakkı almak isteyen girişimcilerin oldukça cazip bedellerle iş sahibi olabilmesi mümkündür.

Demlik ve Kahve Deryası Markalarından Kahve Bayilik Alabilme Şartları

Demleme çay ve kahve gibi ürünler başta olmak üzere çeşitli ürünleri özel sunumlar eşliğinde misafirlere sunma hedefiyle 2013 yılında faaliyetlerine başlangıç yapan Demlik firması, şube sayısını 150’ye çıkarmayı amaçlamaktadır. AVM’ler, Otobüs Terminalleri ve Havalimanları gibi noktalarda bayi sayısını artırmayı amaçlayan Demlik, bayi sahiplerinden isim hakkı olarak 50 bin lira ücret talep edilmektedir. Bayilik yatırımı için şirkete 30 bin Euro ücret ödemek gerekmekte olup toplam maliyetler göz önüne alındığında ortalama olarak 200 bin lira gerekmektedir. Marka tarafından bayilerine personel ve eğitim gibi alanlarda verilen desteğin yanı sıra yer seçimi ve ortak reklam konularında da yardım sağlanmaktadır. Bayilik Veren Firmalar arasında yer alan Kahve Deryası,  2009 yılında hizmet vermeye başlamış olup bayilerinin isim hakkı olarak şirkete 30 bin dolar ücret ödemesi gerekmektedir. Firma, bayiliğe hak kazanan kişiler ile sözleşme imzalanması sonrasında projeye dair detayları görüşmekte ve açılacak dükkanın konseptini baştan sona tasarlamak için gereken yardımı sağlamaktadır. Bayi sahibi ise personeline gereken eğitimi sağladıktan sonra faaliyetlerine başlayabilmektedir. Kahve Deryası şubesi açabilmek için günümüz koşullarında yaklaşık olarak 200 bin dolar sermaye gerekmektedir.

Mirliva ve Mambocino Coffe Markalarının Kahve Bayilik Şartları

Paketlenmiş kahve satışında öncü markalar arasında yer alan Mirliva firması 2014 yılında toptan ürün satışı sağlama hedefiyle yola çıkmış ve zaman içerisinde şube sayısını artırmayı hedeflemiştir. Bayilerinden yeterli büyükte depo ve ürün temin sürecinde kullanacakları araçları talep eden firma, 100 farklı noktada bayilik hakkı vermeyi amaçlamaktadır. Bayi sahiplerinin firmaya herhangi bir isim hakkı bedeli ödemesi gerekmemekte olup ortalama 50 bin lira gibi bir bedelle Mirliva bünyesi altında işyeri açabilme imkanı bulunmaktadır. Tahmini olarak kar marjının %25 seviyesinde olduğu marka, bayilerine yer seçimi, pazarlama faaliyetleri, reklam gibi alanlarda da gereken desteği sağlamaktadır.

Mambocino Coffee ise İtalya ve İngiltere ortaklığında Londra merkezli olarak 2000 yılında kurulmuştur. Hazır kahve, öğütülmüş kahve ve ekspresso gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren marka, bayilerine anahtar teslim proje olacak şekilde hizmet vermektedir. İşyerinin açılış sürecindeki ilk 15 günlük süreçte de personel ve eğitim konularında bayi sahiplerine yardım ve kolaylık sağlanmaktadır. Mambocino Coffee, bayilerinden konaklama ve mimari projelendirme gibi masraflar için 25 bin dolarlık isim kullanım bedeli talep etmektedir. Bayi sahipleri işyeri faaliyetlerinin devam ettiği süreçte firmaya aylık cirodan %1.5 pay ödemek durumundadır.

Kahramanmaraş merkezli olarak kurulan Kafedo firması, AVM ve trafiğin yoğun olduğu noktalarda bayilik hakkı sağlamakta olup dükkan büyüklüğünün ise en az 100 metrekare olması istenmektedir. Franchise sözleşmesi imzalama hakkı elde eden girişimciler, firmaya 20 bin dolar katılım bedeli ödemek durumunda olup reklamlar ile ilgili olarak da %1 katılım ücreti ödenmesi gerekmektedir. Firmaya başvuru yapmak isteyen girişimciler için kurumsal web sitesi üzerinden veya sabit telefon ile ulaşabilme imkanı bulunmaktadır. İzmir merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren Q-Cup firması ise kolay kahve ürünleri ile ön plana çıkmaktadır. Başvuru sahipleri ile mülakat gerçekleştiren firma, il bazında bayilik hakkı sağlanmaktadır. Firma çatısı altında yatırım yapan girişimciler %60’a varan kar marjı elde edebilmektedir.

Bursa merkezli olarak 2013 yılında başta kahve olmak üzere pasta, çikolata ve waffle gibi ürünlerin satışını yapma hedefiyle yola çıkan Cafe Point, yıllık bazda 12 şube açarak büyümesini sürdürmeyi amaçlamaktadır. Bayilik için başvuru yapan girişimciler ile gerçekleştiren mülakat ve lokasyon seçimi aşamasından sonra franchising sözleşmesi imzalanmaktadır. Cafe Point bayi sahiplerinden isim hakkı olarak 10 bin dolar ücret talep etmekte olup toplam maliyetler göz önüne alındığında yaklaşık olarak 300 bin lira gibi bir bütçe ile işyeri sahibi olabilmek mümkündür. Firmanın hedefleri doğrultusunda açılacak işyerinin üniversite kampüsü, AVM gibi noktalarda bulunmasına dikkat edilmektedir. Girişimciler, sahip oldukları bütçe ve oluşturmak istedikleri konsept doğrultusunda sektörde yer alan markalar ile irtibat kurarak kendileri için en doğru tercihi yapabilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ