BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9273,34
BITCOIN/TRY 63652,23

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları doğru uygulandığı zaman, kentsel dönüşüm çalışmaları, özellikle büyük alanların modern bir şehir kimliğine bürünmesi ve insanlara artı değer kazandırması bakımından önemli bir çalışmadır. Bu nedenle kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı işlemesi gerekmektedir. Bunun için de bir yandan resmi kuruluşlara bir yandan da hak sahiplerine ve yatırımcılara büyük görevler düşmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmaları, 2012 yılında yayınlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile başlamıştır. İşin aslına bakılacak olursa kentsel dönüşümün amaçları tam olarak anlaşılabilmiş değildir ve bazı yanlış uygulamalar yapılmaktadır.

Kentsel dönüşüm için yola çıkılırken elbette yıkılan bir binanın yerine daha güçlü ve dayanıklı bir yenisini yapmak düşüncesi önceliklidir. Ancak kentsel dönüşüm çalışmaları, marka kentler yaratmak açısından da önemli bir fırsattır. Özellikle de doğru yönetildiği takdirde, ülkemizin başlıca sorunlarından biri olan çarpık yapılaşma ortadan kalkmış olacaktır. Bu çarpık yapılaşmanın getirdiği ulaşım problemleri ve altyapı yetersizlikleri gibi sorunlara da bir çözüm getirilmiş olacaktır. Bu arada kentsel dönüşüm, yaklaşık 7 milyon konutun yenilenmesini kapsayan ortalama 400 milyon dolarlık bir maliyet demektir. Yukarıda sözü edilen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına giren riskli yerleşim bölgelerindeki binaların yenilenmesi amacı ile bankalar ve finans kuruluşları tarafından kentsel dönüşüm kredisi kullandırılmaktadır. Bu kanuna göre riskli alanlar, binanın oturduğu toprak yapısı ya da üzerindeki yapılaşma yüzünden, can ve mal kaybına yol açma tehlikesi bulunan alanlardır. Riskli alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve Bakanlar Kurulu tarafından karar verilmektedir. Kanuna göre riskli yapı ise, riskli alan içinde veya dışında olan ve ekonomik ömrünü tamamlayan veya yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıyan yapılardır. Bu yapıların riskli oldukları teknik verilere dayanılarak tespit edilmektedir. Aşağıda bu yasa kapsamında kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların koşulları açıklanmıştır.

Akbank Akbank, kentsel dönüşüm kararı verilen binaların hak sahipleri tarafından, yeniden inşa edilecek konutlar için kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. Bu krediler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan faiz desteğinden faydalanmaktadır. Krediden faydalanmak için hak sahiplerinin önce binaları için risk tespiti yaptırmaları gerekmektedir. Bakanlık tarafından yetki verilmiş kuruluşlar risk tespiti yapmaktadır. Yetkili kuruluş tarafından düzenlenen Riskli Yapı Tespit Raporu ile yıkılma tehlikesi taşıyan binalarda üçte iki çoğunluğun katılımı ile dönüşüm kararı alınır. Ancak bu adımlar geçildikten ve müteahhit firma ile yapım sözleşmesi imzalandıktan sonra bankaya kredi için başvurulmalıdır. Bakanlık tarafından sağlanan faiz desteği şu şekildedir: Konutlar için yıllık yüzde 4, işyerleri için yıllık yüzde 3. Akbank konutlar için en fazla 120 ay, işyerleri için en fazla 84 ay kredi vermektedir. Kredinin maksimum değeri 125 bin TL’dır. Kredilendirme oranı, binanın yapım sözleşmesinde yer alan tutarın tamamı, yeni konut ekspertiz değerinin yüzde 75’dir.

Yapı ve Kredi Bankası Yapı ve Kredi Bankası, yıkılma tehlikesi taşıyan binaların yenilenmesi amacı ile kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahiplerine, kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. İhtiyaç sahiplerinin, Bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlardan alacakları riskli yapı tespit raporu ile konut veya işyerleri için bankadan kredi talep edebilirler. Banka, binanın yeniden inşa anahtar teslim tutarının tamamına kadar, kredi vermektedir. Bu krediler en fazla konut kredileri için 120 aya kadar, işyeri kredileri için 84 aya kadar alınabilmektedir. Konut veya işyeri kredisi talep ederken, projenin yapı ruhsatı ve kat irtifak tapuları olmak zorundadır. Burada da yukarıda açıklandığı şekilde devletin faiz desteği bulunmaktadır. Faiz desteği kredi tutarı 100 bin TL’ye kadar olan krediler içindir. Bu tutarın üzerindeki krediler için devlet faiz desteği sağlamamaktadır.

TEB Türk Ekonomi Bankası Kentsel dönüşüm kredisi verecek bankalardan biri de TEB’dir. Banka, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm projelerine kredi verilmesi konusunda protokol imzalamıştır. TEB, ihtiyaç sahiplerine finansman desteği sağlayarak, kentsel dönüşüme katkı vermektedir. Depreme dayanıksız raporu edinen hak sahipleri bankadan kentsel dönüşüm kredisi talep edebilmektedir. Banka konutlar için 120 aya kadar bu krediyi kullandırmaktadır. Üstelik kredi kullananlar herhangi bir masraf ödememektedir.

Şeker Bank Riskli binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi çalışmalarında Şeker Bank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan faiz desteği ile müşterilerine kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. Bu destek sayesinde konut kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde de yıllık yüzde 3 daha düşük faiz oranı uygulanmaktadır. Hak sahiplerinin kredi talepleri banka tarafında değerlendirilmekte ve talep onaylanırsa ilgili belgeler faiz desteği alınması için Bakanlığa gönderilmektedir. Ancak Bakanlık faiz desteğini onayladıktan sonra kredi kullandırılmaktadır. Kredinin ilk taksidi ödendiği zaman faiz desteği Bakanlık’tan talep edilmekte ve hak sahibinin hesabına geçilmektedir. Bankanın uyguladığı kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları 120 aya kadar olmak üzere yüzde 1,29’dur (faiz desteği düşüldükten sonra yüzde 0,96).

Deniz Bank Deniz Bank kentsel dönüşüm kredisi ile müşterilerine şu avantajları sunmaktadır:

  • Banka 24 aya kadar ana para ödemesiz dönem imkanı vermektedir.
  • Devlet katkısı ile kredi faiz oranı yüzde 0,94’den başlamaktadır.
  • Banka ayrıca müşterilerine ücretsiz olarak kentsel dönüşüm danışmanlık hizmeti vermektedir.
  • Riskli yapı tespit raporu, bankanın anlaşmalı firmalarından özel indirim ile alınabilmektedir.
  • Bankanın sağladığı kentsel dönüşüm kredisi üst limiti 125 bin TL’dir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (2)

Serhat gün

12 Mayıs 2018, 12:51

Kentsel dönüşüme herkez sıcak nakıyor ve imkanlardan faydalanmak istiyor tabi bu durumda bankalara başvurulmadan olmuyor

Cevap Ver

caner taş

19 Ocak 2018, 02:31

Kentsel dönüşüm süreçlerinde dikkat çok önemli çünkü burada bizim hayatımız ve sağlığımız önemli. Yapılacak çalışmaların, daha dikkatli ve özenle yapılmasını istiyorum.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!