KOBİ Kredi Nasıl Çekilir ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Basit bir anlatımla KOBİ kredisi dendiği zaman, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı ticari nitelikli krediler anlaşılır. KOBİ kredilerinde genel olarak uygun faiz oranları uygulanarak ve uygun masraflar alınarak, bu işletmelere destek olunmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman ihtiyaçları karşılanmakta ve gelişmelerini sürdürmeleri sağlanmaktadır.

KOBİ’lerin ihtiyaçları nakit de olabilir, makine, ekipman, personel, onarım ve yenileme gibi ihtiyaçlar da olabilir. İhtiyaç durumuna göre bankalar ve finans kuruluşları, işletmelere çeşitli KOBİ kredi paketleri sunmaktadır. İşletmelerin kredi talepleri değerlendirilirken, bankalar ve finans kuruluşları öncelikle işletmelerin ihtiyaçlarını göz önünde tutmaktadır.

KOBİ kredi talebi yapılırken işletmenin herşeyden önce bir vergi levhasının bulunması gerekmektedir. Daha sonra KOBİ kredisi veren herhangi bir bankadan kedi talebi yapılmalıdır. Bankalar kredi talebini aldıkları zaman değerlendirme sonucuna göre işletmeye bir kredi limiti tahsis eder. Kredi kullandırım bu limit içinde kalmak koşulu ile yapılır.

Bankalar ve finans kuruluşlarının hemen hemen hepsi KOBİ kredi paketleri hazırlamıştır. Kredi kullanılacaksa işletmeler açısından en önemli iki nokta banka seçimi ve faiz oranıdır. KOBİ’ler yapıları gereği faiz ve giderlere çok hassas oldukları için, bankaların sundukları kredi paketlerinin içeriği ve uygulanan faiz ve masraflar çok önemlidir.

Kısaca KOBİ’ler faaliyete geçtikleri andan itibaren her zaman finansal kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Bu kaynak ancak bankalardan sağlanacağı için, kendileri için en avantajlı kredinin ne olduğu ve hangi banka tarafından verildiğini araştırmak gerekmektedir.

Aşağıda çeşitli bankaların sundukları kredi paketleri ve özellikleri yer almaktadır.

İş Bankası

İş Bankası küçük işletmeler için farklı özelliklerde KOBİ kredi paketlerine sahiptir. Örneğin inovasyon destek paketi, küçük işletmelerin gelişmelerini sağlamayı hedeflemektedir. İşletmelerin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek, üretimde verimliliklerini artırmak, dış pazarlara açılmasını kolaylaştırmak ve rakiplerinin önüne geçmesini sağlamak amacı ile işletmelere bu kredi paketi sunulmaktadır. Bu kredi, KOBİ Ar-Ge başlangıç destek programı kapsamında hibe fonlarına hak kazanan işletmelere, hibe bedeli alınıncaya kadar ortaya çıkacak finansman gereksinimlerini karşılamak için verilmektedir. İşletmeler, duruma göre spot kredi veya taksit ödemeli ticari kredi kullanabilmektedir. Hibe desteği kapsamına girmeyen makina ve ekipman alımları veya proje tamamlandıktan sonra yapılacak yatırımların finansmanı için de 5 yıl vadeli kredi kullanılabilir. Bu kredinin ilk bir yılı anapara ödemesiz dönemdir.

İş Bankası’nın bir başka KOBİ kredi paketi ise otomotiv yan sanayi destek paketidir. Banka bu kredi paketi ile otomotiv yan sanayinde çalışan işletmelerin ticari faaliyetlerine destek olmaktadır. İşletmeler, duruma göre spot kredi veya taksit ödemeli ticari kredi kullanabilmektedir. İşletmeler makine ve ekipman alımları için de 5 yıl vadeli kredi kullanılabilir. Bu kredinin ilk bir yılı anapara ödemesiz dönemdir.

Yapı ve Kredi Bankası

Yapı ve Kredi Bankası, hem yeni iş kuracak işletmelere hem de işlerini genişletmek isteyen işletmelere, ihtiyaç duyulacak finansman imkanını en uygun koşullarda sağlamaktadır. Banka, KOBİ’leri ekonominin can damarı olarak görmekte ve KOBİ’lerin çok farklı ihtiyaçlarına uygun kredi ürünleri sunmaktadır. KOBİ’lerin makina yatırımından işletme sermayesine, ofis donanımlarından satış ve pazarlama faaliyetlerine kadar her türlü finansman ihtiyacında banka uygun faiz oranı ve vadelerle KOBİ’leri desteklemektedir.

Banka küçük ve orta ölçekli firmalara taksitli ticari krediler kapsamında, nakit destek kredisi, makine donanım kredisi, ödemesi kolay turizm kredisi, sezona hazırlık kredisi, yatırım destek kredisi, AR-GE ve inovasyon destek kredisi, fuar ve sergi katılım destek kredisi, ofis-ekipman kredisi, araç ve filo kredisi, fikir benim kredisi, taşıt kredisi, franchising kredisi ve 2B arazi kredisi gibi çok çeşitli krediler kullandırmaktadır.

Banka ayrıca ihtiyaca göre borçlu cari krediler, spot krediler, iskonto ve iştira kredileri, esnek ticari hesap ve dövize endeksli krediler gibi diğer nakit kredileri de kullandırmaktadır.

Halk Bankası

Bir devlet bankası olarak Halk Bankası, KOBİ’lerin, faaliyet gösterdikleri sektöre özel olarak her türlü nakit kredi ve bankacılık hizmetlerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir. Bankanın sektörel bazda hazırladığı başlıca KOBİ destek paketleri şunlardır: ihracat destek paketi, imalat destek paketi, makine imalat destek paketi, teknoloji, AR-GE, inovasyon destek paketi, turizm sektörü destek paketi, hizmet ve ticaret sektörü destek paketleri, taahhüt sektörü destek paketi, taşımacılık sektörüne destek paketi, şoför esnafına plaka teminatlı kredi, medikal kredi paketi, POS iş yeri paketi, franchising destek paketi ve tarım destek paketi.

Örneğin tarım destek paketi, çiftçilere ve tarımsal işletmelere yönelik kapsamlı bir destek içermektedir. Tarım sektörü, tarıma dayalı sanayinin hammadde kaynağını oluşturmak, insanların gıda maddeleri ihtiyaçlarını karşılamak, belli oranda istihdam olanağı sağlamak, tarımda dışa bağımlılığı önlemek ve daha birçok bakımdan ekonomide stratejik bir öneme sahiptir. Bu açıdan bankanın sunduğu tarım destek paketinde vadeler, çiftçilerin ödeme koşulları dikkate alınarak, nakit girdilerinin olduğu hasat dönemlerinde ödeme yapılacak şekilde düzenlenmiştir.

KOBİ Kredi Talebinde Bankaların Aradığı Belgeler

Her banka ve finans kuruluşunun kendi iç prosedürleri ve faaliyet süreçleri birbirinden farklı olsa da, KOBİ kredi talepleri sırasında işletmelerden esas olarak şu belgelerin verilmesi istenmektedir:

  • İşletmenin vergi levhası
  • Esnaf odası veya ticaret odası kaydı
  • İmza sirküleri
  • Resmi kimlik belgesi
  • Varsa son üç yılın finansal tabloları
  • İşletme bir gruba bağlı ise grubun finansal tabloları

Bunlar dışında işletmenin durumuna ve faaliyet alanına bağlı olarak kredi değerlendirme aşamasında banka, gerekli gördüğü başka belgeler de talep edebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. başak hanım dedi ki:

    Şuanlık işletmemiz küçük kategorisine giriyor, ancak çekeceğimiz krediler ve çalışmalarımız sonucunda işletmemizi orta ölçekli işletmeler arasına girdireceğim.

BİR YORUM YAZIN