Banka ve Krediler

Kolay Para Kazanma Yolları

Kolay Para Kazanma Yolları

Rahatına düşkün herkes kolay para kazanmak ister. Parasız hiçbir şey olmayacağına göre bir şekilde para için çalışmak gerekir. Ama hayat hiç de o kadar kolay değil. Her işin bir güçlüğü olduğu gibi, aslında iş bulmak da ayrı bir güçlük. Yine de para kazanma yolları arayan kişiler için bazı iş imkanları yok değil elbette. Bunun için doğru zamanda, doğru yerde olmak ve doğru kararlar almak gerekiyor. Aşağıda kolay para kazanma konusunda birkaç iş önerisi sıralamaya çalıştık.

Konunun uzmanları, para kazanma çabasını psikolojik yönleri ile araştırıp bir kısım teoriler üretmektedir. Para kazanma veya kolay para kazanma olgusu, kişilerin yetişme şekillerine, aileden gelen alışkanlıklarına ve toplumu ve değer yargılarını algılama şekline göre ortaya çıkmaktadır. Kişilerin egoları, onların karar verme merkezidir. Bu noktada kolay para kararı da tamamen kişilerin egolarına yönelik bir durumdur. Bu açıdan düşüncenin derinliklerinde hangi egoların egemen olduğunun ve bu egoların ne kadar kişiyi başarıya götürecek veya götürmeyecek olduğunun farkında olmak gerekir.

Konunun inceliklerini biz yine uzmanlarına bırakarak burada kolay yoldan para kazanma imkanları üzerinde biraz duralım. Bu konuda internet üzerinde kısa bir araştırma yapılsa, çok sayıda imkan birden kişinin karşısına çıkabilir. Aşağıda birkaç tane, kolay yoldan para kazanma imkanı üzerinde durulmuştur.

1. Freelance Çalışmak
Belli bir işte deneyimi, bilgi birikimi ve yeteneği olan kişiler için freelance çalışmak en güzel çalışma yöntemidir. Metin yazarlığı, grafik tasarım, arama motoru optimizasyonu, web tasarım ya da halkla ilişkiler gibi çeşitli alanlarda freelance çalışmak imkanı bulunmaktadır. Aslına bakılırsa freelance eleman çalıştırmak, firmaların da işlerine gelmektedir. Firmalar bu şekilde, ofis alanı, bilgisayar, yeme içme ve ulaşım gibi birçok gider kaleminden tasarruf etme imkanı bulmaktadır. Diğer yandan sadece ihtiyaç duydukları iş için para ödemiş olmaktadır. Bir ofise bağımlı olmadan çalışan kişiler, işverenler açısından her zaman ekonomik gelmektedir.

Freelance çalışmanın avantajları şunlardır:

  • Genelde tek başına çalışılır. Evin bir odası, bir masa ve bir bilgisayar çoğunlukla yeterli bir ofis otamı sağlar.
  • Sadece kendisinden sorumludur. Ne kadar çalışmak gerektiği ve hedefe ne kadar ulaşıldığını takip edecek kimse yoktur. Ama yine de alınan işi süresi içinde birtirmek gerekir.
  • Çalışma saatleri bir düzene oturmalıdır. Disiplinli olmak gereklidir. Çalışma ve dinlenme saatleri düzenli olmazsa bir süre sonra bu iş verimsiz olmaya başlar.
  • Müşterilerle muhatap olmak kendisine düşer. Çalışmanın yanı sıra müşterilerle doğru iletişim kurmak önemli bir noktadır. Çünkü işin patronu artık müşteridir.
  • Fiyatlama yapmak kendisine düşer. Kolay para kazanma yolu olan freelance çalışmada kazancı belirlemek çalışana düşer. Geleneksel işlerde olduğu gibi yıllık izin, yan ödeme, fazla mesai ve SGK primi gibi ilave gelirler olmayacaktır.

Kısaca freelance çalışmanın da güçlükleri var ama para kazanma yolları arayan kişilerin büyük bir kısmı bu şekilde çalışmaktadır.

2. Gizli Müşteri Olmak
Bugün bankalar ve finans kuruluşları olsun, fast food zincirleri olsun, teknolojik mağaza zincirleri olsun ya da marka olan büyük şirketler olsun, müşterilerinin kendileri hakkında ne düşündüklerini bilmek isterler. Bu tür araştırmalar genelde araştırma şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu şirketler, gizli müşteri olarak adlandırdıkları kişileri, bu sayılan satış ve pazarlama noktalarına göndermekte ve onlardan bir müşteri gibi davranmalarını ve şirketin çalışma ortamını ve çalışanların tutum ve davranışlarını gözlemlemelerini istemektedir. Bu çalışmaların belli bir sistem dahilinde sürdürülmesi için de ellerine önceden hazırlanmış formlar verilmektedir. Bu formlarda gözlemlenmesi istenen noktalar ve davranışlar puanlanmaktadır.

Araştırma şirketlerinin kadrolarında bu kadar çok sayıda müşteri ziyareti yapacak eleman olmadığı için de bu iş gizli müşteri olmak isteyen kişilere verilmektedir.

Bu gizli müşteriler, bir restoranda yemek yerken, bir banka şubesinde işlem yaparken, bir benzin istasyonunda benzin alırken, bir mağazada elektronik bir alet alırken karşılaştıkları her durumu form üzerinde puanlamaktadır.

Gizli müşteri olmak, bu açıdan kolay para kazanma yollarından biridir. Çünkü iş sadece bir alıcı gibi davranmaktır ve gidilecek firmanın, çalışma saatleri içinde herhangi bir zamanda ziyaret edilmesinde sakınca yoktur. Böyle olduğu için de gizli müşteriler rahat bir çalışma imkanı bulmuş olmaktadır.

3. Fotoğrafçılık Yapmak
Kolay yoldan para kazanma yolları arayanlar eğer ilgileri varsa serbest fotoğrafçılık da yapabilirler. Ayrıca bu iş için yetenek olması da gerekiyor. Eline her makine alan kişi güzel fotoğraf çekemez.

Enstantane ve diyaframın doğru ayarlanması, ışığın iyi kullanılması, fotoğrafı çekilecek nesnelerin doğru konumlanmış olması ve daha birçok açıdan fotoğrafçılığı anlamak ve bilmek gerekir. Bu varsa bugün birçok fotoğraf sitesinde internet üzerinden fotoğraf satmak ve para kazanmak mümkündür. Bu web sitelerinden birkaçı şunlardır:

Bunlar dışında internet üzerinde çok sayıda fotoğraf sitesi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı belli türdeki fotoğraflara odaklanırken, bir kısmı farklı fiyatlandırma yöntemleri uygulamaktadır. Sıkı bir araştırma yapmadan bu işe girmemek gerekir.

Ama bunun dışında, nişan ve düğün fotoğrafçılığı da yapılabilir. Ya da son günlerde çok fazla talep gören doğum fotoğrafçılığı da yapılabilir. Ancak bu işleri yapmanın da bazı püf noktaları yok değil. Bu işe girişmeden önce biraz araştırma yapmak ve bilerek bu işe soyunmak gerekmektedir. İşin başında başarısız olunursa devamını getirmek mümkün olmayabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ