BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9274,18
BITCOIN/TRY 63657,96

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar 2017

Konut kredilerine başvuru yapabilmek için temin edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakları temin ederek başvuru sırasında bankaya sunmanız gerekiyor. Bu açıdan konut kredisi başvurularını şubelerin dışında herhangi bir kanaldan yapabilmek mümkün olmuyor. Çünkü; kesin suretle bankaya verilmesi gereken bazı temel belgeler vardır. Bu belgeleri bankanıza verdikten sonra başvurunuz alınır ve onaya gönderilir. Konut kredileri miktar olarak diğer kredi türlerinden daha fazla olduğu için, başvuruda istenen belgeler de daha fazla olacaktır. Yani bir ihtiyaç kredisine başvuru yaparken sizlere gelir belgeniz ve nüfus cüzdanınız yeterli olabiliyor. Ancan konut kredilerinde bankanın ekstradan talep ettiği diğer evraklar da vardır. 2017 yılında güncel olarak talep edilen konut kredisi belgeleri şunlardır:

Konut Kredisi Çekmek İçin Satın Alınacak Eve Ait Tapu Belgesi

Bankalar, konut kredilerinden aldığınız miktarları her zaman için doğrudan konut yatırımı olarak kullanmanızı bekler. Ayrıca inşaat halinde bekleyen konutların yapımı için de bu tutarı kullanabilirsiniz. Ancak her şekilde, satın almak istediğiniz eve dair tapu belgesini bankaya sunmanız gerekir. Bu belge normal noter onaylı bir tapu olmak zorundadır. Bu belgenin fotokopisini çekerek başvuru sırasında bankaya vermeniz gerekiyor. Bu belge özellikle evin değerini belirlerken bankaya yardımcı olacaktır. Zira bankalar her eve kredi onayı vermiyor. Satın almak istediğiniz evde bazı temel kriterler aranır. Bu açıdan tapu belgesini bankaya beyan etmeden hiçbir şekilde kredi başvurunuz dikkate alınmaz.

Konut Kredisi Çekmek İçin Gelir Belgesi

Konut kredileri sırasında çalışma şeklinize göre bankaya gelir beyanı yapmanız gerekiyor. Banka sizlerin gelir durumuna göre kredinin onay durumunu belirleyecektir. Bordrolu olarak çalışan kişiler maaş bordrolarını, serbest meslek kuruluşlarında görevli olan kişiler üyelik belgelerini ve emekli olan kişiler de emeklilik belgelerini bankaya teslim etmek durumundadır. Emekli olan kişiler, maaşlarının yatırıldığı banka hesap cüzdanını da bankaya gösterebilirler. Bu hesap cüzdanı da banka tarafından kabul görecektir. Konut kredilerine başvuru yaparken gelir durumunuzun çok fazla önemli olacağını unutmamak gerekiyor. Zira düşük bir maaş ile ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkün olabilir, ancak konut kredilerini çekerken yeterli olmayacaktır. Çünkü konut kredileri miktar olarak 100 bin TL'ye kadar ulaşabiliyor. Bu da yüksek bir gelir durumunu mecburi kılıyor. Konut kredilerine başvuru yapabilmek ortalama olarak 3000 TL gibi bir gelirinizin olması gerekebilir. Bu tarz bir geliriniz yoksa bankaya ipotek olarak göstereceğiniz herhangi bir taşınmazın bulunması gerekecektir.

Konut Kredisi Çekmek İçin Nüfus Cüzdanı ve Başvuru Formu

Konut kredilerine başvuru yaparken hem kredi başvurusu yapan kişinin hem de tapu sahibinin kimliği gerekli olacaktır. Nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopisini çekerek başvuruda bankaya beyan etmeniz gerekiyor. Ayrıca başvuruda bankanız sizlere bir form verecektir. Bu form, başvuru yapmak istediğiniz kredi türü ve miktarı ile alakalı bir formdur. Bu formu eksiksiz olarak doldurduktan sonra diğer evraklarla birlikte bankanıza vermeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Çekmek İçin Konut Kredisi Eksper Raporu Nedir?

Konut kredisi başvurularında en önemli noktalardan birisi eksper raporudur. Bu rapor, mal değerinin tespit edildiği rapor olarak bilinir. Bankanız, satın almak istediğiniz eve bir eksper gönderir ve burada evin değerini belirlemeye çalışır. Banka tarafından gönderilen eksper, tüm odaları metre metre ölçerek bir rapor hazırlar. Bu rapor, alacağınız kredi miktarını doğrudan etkileyecektir. Yani alacağınız kredi, hiçbir zaman evin değerinden daha fazla olamıyor. Ayrıca satın alınmak istenen eve, eksper tarafından kötü bir rapor verilirse kredi başvurusu olumlu olarak sonuçlanmayacaktır. Konutun iç ve dış durumu, önemli merkezlere uzaklığı ve yol güzergâhı değerini belirlemek için oldukça önemlidir.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Konut Kredisi Çekmek İçin Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar?

Konut kredilerinde ödenen masrafların diğer kredi türlerine göre çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Örneğin; ihtiyaç kredileri için ödeyeceğiniz masraflar genel olarak 100 TL'yi geçmiyor. Ancak konut kredilerinde 1500 TL civarında bir masraf ödemeniz gerekiyor. Bu masrafın içerisine eksper ücreti, dosya masrafı ve sigorta ücretlerinin tümü dahildir. Ancak ödeyeceğiniz bu ücrete alım satım masrafları dahil değildir. Yani bankadan bağımsız olarak, konut kredisinin satın alma işlemlerini yaparken noter ücretlerini de ödemeniz gerektiğini unutmayın. 1500 TL'lik ücretin ortalama olarak 600-700 TL'si eksper ücretidir. Eğer krediden vazgeçme gibi bir durum söz konusu olursa banka dosya masrafı ve sigorta ücretlerini size geri ödeyecektir. Ancak eksper ücretini hiçbir şekilde geri alamayacağınızı unutmayın.

Konut Kredisi Çekebilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Konut kredisi başvurularında kişilerin kredi notu da oldukça belirleyici olacaktır. Öncelikle bankalardan kırmızı kalem yiyen, kara listeye düşen ya da yasal takibe alınan kişilerin konut kredisi kullanmasının oldukça güç olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kredi notunuzun da iyi seviyelerde olması gerekecektir. Bilindiği gibi kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen bir puandır. Burada orta değer her zaman için 1500 olarak belirlenebilir. Yani kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise diğer şartları da yerine getirmeniz durumunda rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Ancak kredi puanı 1500'ün altında olan sırasıyla az, orta ve çok riskli grup olarak adlandırılır. Bu açıdan kredi başvurularını yapabilmeleri oldukça zor oluyor. Genel anlamda kredi notu 1500'ün üzerinde olan ve düzenli bir geliri olan herkes bankalardan konut kredisi başvurularını yapabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (3)

cemre aksu

25 Ocak 2018, 06:43

Alınacak ev ile ilgili belgeler özenle seçilmeli, ev alırken bazı şeylere dikkat edilmesse sonradan çok büyük sıkıntı oluyor.

Cevap Ver

duran kar

22 Ocak 2018, 06:11

Tüm raporlar ve evraklar hazır bir tek gidip başvurmak kaldı, uzun süredir almak istiyordum alabilirsem eğer benim için çok iyi olacak

Cevap Ver

lale kıraç

17 Ocak 2018, 01:49

Tüm adımları tek tek yaptık tüm evraklarımız hazır hayırlısıyla kredimizide alabilirsek bu aralar bizim için çok iyi olacak.Hem evimiz olacak hemde vereceğimiz para çok fazla olmayacak.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!