Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri 2017

Konut kredilerinin başvuru aşamalarında bankalar satın alınacak eve bir ekspertiz gönderir ve ev hakkında rapor tutturur. Bu ekspertizler banka tarafından anlaşmalı olan firmalardır ve kişilerden bu raporlar için belirli ücretler alınır. Ekspertizin burada yaptığı iş temel olarak eve değer biçme işidir. Bu aşamalarda evin iç ve dış tüm unsurları değerlendirilir ve buna göre rapor yazılır.

Eğer ekspertiz raporu olumsuz ise bu durumda bankanız başvuruyu da olumsuz olarak değerlendirecektir. Güncel verilere bakılacak olursa ev kredilerindeki ekspertiz ücretlerinin 750 TL olduğunu görüyoruz. Ancak kentsel dönüşüm konut ve işyeri yapımlarında alınan ekspertiz ücretleri ise 1700 TL olacaktır. Bahsettiğimiz bu tutarlar bankacılık piyasasında genel olarak talep edilen ortak ücretlerdir. Yani bazı bankalarda ev kredisi ekspertiz ücretini 700 TL şeklinde de görebilirsiniz.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi?

Konut kredileri başvuru sürecinde yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı kişiler krediden vazgeçebiliyor. Doğru bir planlama yapılmadığı durumlarda kredi sizlerin bütçesine uymayabilir ve bu durumda da krediyi almaktan vazgeçebilirsiniz. Ancak bu süre içerisinde dosya masrafı, sigorta ücreti ve ekspertiz ücretlerini ödemiş olacaksınız. Bankaların sizlerden talep ettiği dosya masrafı ve sigorta ücretlerini daha sonradan geri alabilmeniz mümkündür.

Ancak ekspertiz ücretlerini geri alabilmek hiçbir şekilde mümkün değildir. Tüketici Yönetmeliğinde bu durum detaylı olarak geçtiği için yasal olarak bu ücreti talep etme hakkınız da bulunmuyor. Ekspertiz firmaları bankalardan bağımsız olarak çalıştığı için bu ücreti bankanızdan talep etme şansınız da yoktur.

Ekspertiz Raporu Ne İşe Yarar?

Ekspertizlerden gelen rapor, evin miktar olarak değerini açıkça ortaya koyar. Burada evin değeri için belirlenen tutarın daha üzerinde bir kredi alabilmeniz mümkün değildir. Örneğin; eksperiz raporunda ev için 120 bin TL fiyat belirlendiyse, bu tutarın daha üzerinde kredi çekebilmek mümkün olmuyor. Çünkü; geri ödeme konusunda bu ev bankanın teminatı olacaktır. Borcun ödenmemesi durumunda banka direkt olarak eve el koyar ve satış işlemi yapar. Bu açıdan evin değerinden daha yüksek bir kredi çekebilmek mümkün olmayacaktır.

Ekspertiz raporları, kredinin sonucunu da direkt olarak etkileyecektir. Belirlenen raporda evin değeri çok düşük çıkarsa, bu durumda kredi başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Zira bankalar hiçbir şekilde değersiz konutlara yatırım yapılmasına izin vermez. Ekspertiz kurumundan gelen yetkililer evin odalarını tek tek ölçer ve evin dış unsurlarını değerlendirir. Evin önemli noktalara olan uzaklığı ve yol güzergahı da bu raporda oldukça belirleyici olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. alihan kara dedi ki:

    Ortalama ev ekspertiz ücretleri 700 tl civarı oluyor ancak yapmanızı tavsiye ederim, bazı bankalarda fiyat değişsede bu fiyat üzerinde duruluyor.

  2. ebru keman dedi ki:

    Ekspertiz haksızlık için çok güzel olmuş herkes hakkın olduğu kadar parayı çekebiliyor, ne eksik nede fazla.

BİR YORUM YAZIN