BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,19 1.55 | 0.69
EURO 8.5707 1.390 | 0.12
EURO/USD 1.1787 0.41 | 0.0
GRAM ALTIN 453.872 2.55 | 11.27
USD 7.2753 0.99 | 0.07
STERLIN 9.4905 0.91 | 0.09
BITCOIN/USD 11509,77
BITCOIN/TRY 83999,9

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Son zamanlarda ‘’Konut kredisi faiz oranları düşer mi?’’ sorusu ev almaya niyetli müşteriler tarafından sık sık sorulur hale gelmeye başlamıştır. Yeterli nakit parası olmayan müşteriler için Türkiye’de ev almak çoğu zaman büyük bir sorun olmaktadır.

Nakdi olmayan ve ev almak için para biriktirmeye çalışan müşteriler ise ev fiyatlarının ve günümüz şartlarındaki asgari ücreti karşılaştırdıklarında para biriktirmenin pek de mümkün olmadığının farkına varmaktadırlar. Bu yüzden detaylı bir arayış içine giren müşteriler bu sefer çareyi bankalardan alacakları konut kredilerinde aramaktadırlar. Ancak burada da devreye bankaların uygulamış olduğu kredi faiz oranları giriyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları'nın Durumu

Müşteriler bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını gördüklerinde tekrardan umutsuzluğa kapılmaktadırlar. Kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle toplam borç tutarları ve ödemeler yüksek çıkmakta müşteriler de bu tutarları ödeyemeyeceklerini düşünerek faiz oranlarının düşmesinin bekleyişi içine girmektedirler.

Ev almak için konut kredisi çekme kararı veren müşteriler her ne kadar kredi faiz oranlarının düşmesini bekliyor olsalar da karşılaşacakları toplam ev alma maliyeti yalnızca bankaların vermiş olduğu kredinin faiz oranı ile alakalı değildir. Çünkü konut kredisi alınmasıyla ve ev sahibi olunmasıyla alakalı diğer harcamalar da işin içine dahil olmakta ve maliyetler yine artmaktadır. Ancak yine de kredi faiz oranlarının düşmesi konusu ev almak isteyen kişiler için umut kaynağı olmaktadır.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Halkbank Evim Konut Kredisi

Yakın zaman içinde merkez bankasının almış olduğu faiz kararıyla birlikte öncelikle devlet bankaları olmak üzere ardından özel bankalar da konut kredisi faiz oranlarını düşürmüştü. Bu kararla birlikte aynı zamanda ihtiyaç ve taşıt kredileri de düşmüştü. Sonrasında müşteriler bankalar arasında araştırma yapıp kendilerine en uygun fırsat ve kampanyalardan yararlanmak için harekete geçtiler. Bu olay ise ‘’ Konut kredisi faiz oranları nelerdir? Hangi banka en düşük konut kredisi faizi uyguluyor? Konut kredisi düşecek mi ya da konut kredisi düşer mi? Bankaların faiz oranları nelerdir? ‘’ gibi soruların artmasına neden olmuştur.

Bankaların uyguladıkları faiz oranları değişkenlik gösterdiği için en uygun kredi imkanını bulmak da önemli hale geliyor. Bankalara göre kredi faiz oranları aşağıda gösterildiği gibidir.

Bankalara Göre Kredi Faiz Oranları

Ziraat Katılım Bankası kredi faiz oranlarında indirime gittiğini duyurmuş ve bu oranı %0,79 olarak açıklamıştır.

Akbank konut kredisi faiz oranı ise tutar sınırı olmadan %0,95 olarak belirlemiştir. Bir de bu dönemde bankalar konut kredisi kullanımını 240 ay vadeye çıkararak konut kredisi kullanımının önünü açmıştır.

Vakıfbank’ta konut kredisi ‘Sarı Panjur Sıfır Konutlara Özel Konut Kredisi’ adıyla verilmekte ve kredi faiz oranı %0,79’dur. 100 bin TL kredi için 120 ay vadeyle, aylık 2099 TL ödemesiyle kredi almak mümkündür.

ING Bank’ın konut kredisi almak isteyen müşterilerine sunduğu imkanlar şöyledir: Konut kredisi faiz oranı %0,94, 100 bin TL kredi için 120 ay vadeyle, aylık 2188 TL ödeme.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye İş Bankasından konut kredisi, kredi faiz oranı yüzde 0,95 ile 100 bin TL kredi için 120 ay vadeyle aylık 2194 TL ödemesiyle almak mümkündür.

Garanti Bankası konut kredisi ‘Kiracıya Mortgage’ adı altında verilmektedir. Bu krediyi, kredi faiz oranı yüzde 0,97, 100 bin TL kredi için 120 ay vadeyle, 2206 TL aylık ödemesiyle almak mümkündür.

Konut kredisi faiz oranları belirli dönemlerde düşüşe geçmektedir. Bu dönemlerde emlak sektöründe büyük hareketlilikler yaşanmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenlerin, konut kredisi faiz oranlarının düşüşe geçtiği dönemleri dikkatle takip etmesi ve araştırarak kendilerine en uygun imkânı bulmaları sonucunda emellerine ulaşmaları mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!