Konut Kredisi Yapılandırma 2017

Konut kredisi yapılandırma detaylarına bakmadan önce, bu terimin tam olarak ne anlattığını çok iyi anlamak gerekir. Konut alırken kullanılan kredi, alınan dönemdeki şartlarda gayet uygun görünümde olabilir. Alınan dönemdeki ekonomik şartlarda olumlu görünen krediler; oluşan değişimler sonucunda, bazen o dengeyi kaybeder. Kredi faiz oranının düşüşü, piyasada oluşan değişimlerin sonucu ortaya çıkar. Burada oluşan krizi sonuca bağlamak için, refinansman yardıma koşar. Bu durumu özetle açıklarsak; alınmış olan kredinin başka bir bankada daha olumlu bir faiz oranı kullanılması işlemidir. 2016 senesinde bankalara sağlanan konut kredisi faiz oranlarının azaltılması sonucunda, bazı olumlu fikirler sağlanmıştır. Bu hususla alakalı olarak; bankaların konut kredi faizleri, bazı düşüşlerin oluşmasına sebep olan bir yön çizmiştir. 2017 senesinde Ziraat Bankası; bu kapsamda öncülük yaparak, % 0,80 oranında konut kredisini mümkün kılmıştır. Bu durumdan yola çıkarak; konut kredisi kullanan bireyler, refinansman kredi fırsatı sağlayan bankaları gözden geçirmelidirler. Ev kredisi veren bankaların faizleri, % 1,20 ve % 1,50 oranında değişim gösterirken, 2017 senesi içerisinde % 1,0 oranının aşağısında seyreder. Faiz oranlarındaki bu değişim, bankaların rekabet haline girmesine sebebiyet vermiştir.

Devlet Bankalarında Faiz Oranlarının İşleyiş Prosedürleri

Bankalarda yaşanan faiz düşüklüğü, gayrimenkul şirketleri için farklı bir strateji yaratmıştır. Bunu bir artı olarak değerlendiren gayrimenkul firmaları, konut fiyatlarına artışlar yaparlar. 2017 senesinin başlarında yaşanan faiz oranları düşüklüğü; öncelikle Ziraat, Vakıf ve Halkbank’ı ve sonrasında Denizbank, TEB ve QNB FinansBank olmak üzere bankalarda değişim ve gelişim yapılmasını sağlamıştır. Bu gelişimlerden faydalanmak adına; daha önceden kullanılan konut kredisinin faiz oranını düşüren bankalarla irtibata geçmek, yerinde bir hareket olur.

Devlet Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları

Devlet bankalarındaki düşen faiz oranlarının işleyişi, 2017 senesinde bazı değişimler yaşatır. Ziraat Bankası’nda % 0,80 oranında ve 120 aya kadar vade seçeneğiyle karşımıza çıkar. Vakıfbank’ta oran; % 1,06 ve 36 ay vadenin yanında, % 0,89 faiz oranıyla 120 ay vade tercihine göre değişiklik gösterir. Konut kredisi yapılandırmak; maliyette azalma sağlarken, henüz ödemesi yapılmamış olan kredilerde taksit azaltılmasını sağlar. Bu esnada; düşük faiz oranlarından faydalanma da sağlayarak, büyük karlar elde edilmiş olur. Bu yapılandırma sayesinde; işlemler kredi kullanılan bankadan ya da uygun seçenekli diğer bir banka aracılığıyla da, bireylerin faydalanmasını sağlar. Diğer bir banka seçeneği kullananlar, taksitleri ödenen krediyi bankaya transfer etmiş olurlar. Yeni bankaya transfer etme işlemleri esnasında, anaparanın erken kapatılma cezası mutlaka ödenmelidir. Bu durum, bireylerin yararına göre yapılandırılmıştır. Kredi taşınması sayesinde, cazip faiz oranları karşımıza çıkar. Bu oranların; bireyler tarafından en uygun şekilde değerlendirme aşamasına alınıp, o bankayı seçmesinde uygun bir rol oynamasına sebep verir. Uygun bütçeli bir banka seçmek, kişilerin maliyetine olumlu etkiler katar. Kredi yapılandırmaya karar veren bireyler; başka bankaya transfer yaparak, daha karlı bir uygulamaya yönelirler.

Konut Kredisi Yapılandırma Hesabı ve Kazançlı Sonuçları

Kredi faizleri sabit oranda seyrederken; sabit duran faiz oranından değişkene ya da değişken durumdan sabit faiz oranlarına geçmek olasıdır. Vade süresinin uzayıp, aylık taksitlere göre gelir sağlamak ya da maaş günlerini düşünerek; ödeme planlarında düzenlemeler yapmak, yerinde bir tavırdır. İlk kredi alınan süreçten güncel faiz oranları aşağıda ise, genel borçta bir düşüş yaşanır. En uygun olan banka seçeneğinde; güncel faiz oranlarını kontrol etmek, % 0,80 ile başlayan faizli konut kredilerini değerlendirmek, her zaman kazançlı durumlar yaratır. Senenin konut kredileri ele alındığında, şu anki faiz oranlarının gayet iyi olduğunu söylemek yerinde olur. Bu sayede, ev sahibi olabilmek de kolay bir hal alır.

Düşük Faizli Kredi Veren Bankalara Genel Bakış

Ziraat Bankası düşük faizli kredi veren bankaların başında yer alır. Güncel faiz oranında; %0,80 ile başlayan konut kredisi detaylarında, 120 aya kadar süren vade imkanı sayesinde, ekspertiz maliyetinin maksimum % 80’ine kadar kredi çekmek olasıdır. Bu konut üzerine ipotek verilir ve bu durum kafi gelmezse, teminat talep edilir. Kredi ödeme süresi zarfında; hayat sigortaları, zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası mutlaka yaptırılmalıdır. Banka konut kredisi alımında bazı evraklar ister. Bu evrakların tamamlanması gerekir.

Garanti bankasından ise konut kredisi Türk lirası bazında da çekilebilir. Sabitlenen faiz oranıyla, 240 ay vade sayesinde geri ödeme yapmak mümkün hale gelir. Buna ilaveten; % 1,25 faiz oranı sayesinde, ödeme planını belirlemek bireye aittir. Özel Ödemeli Mortgage sistemi sayesinde; ne zaman ve ne kadar ödeneceği ile alakalı, planın da yapılması mümkün hale gelir. Sene içerisindeki bazı dönemlerde; gelirin artışı ya da azalmasına bağlı olarak, ara taksit seçeneği kullanılır ve böylelikle ödeme gerçekleşir.

QNB Finansbank tarafından da, her anlamda müşterileri düşünen bir seçenek sunulur. Standart kredi talebi olanlar; % 0.99 faiz oranı ile 500000.00 Türk lirasına kadar kredi çekerek, 1-120 ay vade avantajını yakalama hakkına sahip olurlar. 500000.00 Türk lirasından fazla olan kredi oranlarında; % 1,07 faiz oranı uygulanarak, sağlanmış olan sabit faiz oranıyla ödeme tutarları ayarlanabilir.

Vakıfbank’ın sunduğu Sarı Panjur kredisi adı altında yapılan başvurularda; % 1.06 faiz oranında, konut kredinizi çekmek olasıdır. Online şekilde yapılan kredinin vadesi, 3 ile 120 ay arasında dır. Bu uygulamada, kredi için herhangi bir tahsis ücreti talep edilmez. Buna ilaveten yapılan kampanyalar; Masrafsız Sarı Panjur, Periyodik Ödemeli SarıPanjur, Ara Ödemeli SarıPanjur, ve Artan Taksitli SarıPanjur şeklinde bazı adlar alırlar.  Bireyler; hangi uygulama kendilerine faydalıysa, tercihlerini o şekilde yaparlar.

Yapı Kredi Bankası için olan konut kredisinde; vadeli % 0,99 düşük faiz oranı sayesinde, internetten online başvuru talebi gerçekleştirilir. Kişinin istediği dönemlerde belirlediği taksitlerle ve ödeme oranlarıyla, yatırım yapılır. İsteyen kişi, fazla ödeyerek borcu kapatabilir ya da ödeme planını daha fazla zamana yayabilir. Ara taksitler yaparak da, kalan taksit tutarları düşürülebilir.

Halkbank’ın sunmuş olduğu Hesaplı Evim Kredisi sayesinde; kredi çekimi sağlandıktan sonra, 3 ay içinde ödeme planı başlatılabilir. Gelire uygun olan anlık ödeme seçenekleri ve faiz oranları mevcuttur. 36 ay vade ile sunulan % 0,80 faiz oranından faydalanmak ya da 120 ay vade ile % 0,89 faiz oranından faydalanmak olasıdır.

Akbank’ın konut kredisi de, son derece cezbedicidir. Kira öder tarzında bir ev sahibi olmak, Akbank ile mümkün hale gelir. Bu tarz bir kredi, bireyler için daha avantajlı bir durum yaratır. Kişiye has yapılan ödeme seçeneklerinin bulunduğu konut kredisinde; % 1,11 faiz oranı sayesinde, 120 ay vade imkanı sağlanır.  Akbank; kira öder gibi ev sahibi olmanın tüm kolaylıklarını, müşterileri için sağlamaya çalışır. Faizi peşin olarak ödemek, büyük bir avantajdır. Faizin peşin olarak ödenmesi, geri kalan oranların ödemesinde düşüş sağlar. Ödenmesi gereken faiz; toplam tutarın, % 1'i ile % 5'i arasında değişkenlik gösterir. Bankaların avantajlı fırsatları, bireylerin ödeme planlarına göre belirlenebilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sude akpınar dedi ki:

    Faiz oranları için bankaların rekabetini takip etmek gerekiyor, iyi bir dönemde faiz oranı çok uygunken satın alma işlemleri yapılabilir.

  2. kemal hakkı dedi ki:

    Konut kredisini yapılandırmak her süreçte bence daha kaarlı hem oran olarak hemde ücreti olarak, bende yapılandırmayı düşünüyorum.

BİR YORUM YAZIN