Banka ve Krediler

KOSGEB Sıfır Faizli Krediler

KOSGEB Sıfır Faizli Krediler

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 2017 yılında da sıfır faizli kredi ödemelerine devam etmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, KOSGEB kredileri en fazla 50 bin TL olacak ve bu imkandan gerekli koşulları sağlayan bütün küçük ve orta boyutlu işletmeler faydalanabilecek.

Verilecek KOSGEB kredisinin limiti 50 bin TL olacak ama her işletmeye verilebilecek kredi miktarını işletmenin cirosu belirleyecek. Şöyle ki, yıllık net satış hasılatı 1.345.000 TL’nin altında olan işletmelere yıllık net satış hasılatına bağlı olarak 20 bin ile 50 bin TL arasında kredi alma imkanı verilecek.

Kullandırılan KOSGEB kredileri için birinci yıl işletme herhangi bir geri ödeme yapmayacak. Kredinin geri ödemeleri ikinci yılın başından itibaren başlayacak ve ödemeler iki yıl boyunca eşit taksitlerle ve üçer aylık dönemler halinde yapılacak.

Ancak bankalar ve finans kuruluşlarının, bu imkandan yararlanacak küçük ve orta boyutlu işletmelere çok da yardımcı olduklarını söylemek güç. KOSGEB kredisi faizsiz olunca, kendi verecekleri kredilerde düşüş olmaması için bir miktar ayak diremişlerdir. Bankalar 20 bin TL alt limiti 10 bin TL’ye çekebilmişlerdir. Böyle olunca da bir yandan bu krediden yararlanacağı düşünülen işletme sayısında, bir yandan da kullandırılan kredi miktarında ciddi anlamda düşüş olmuştur.

Özellikle 50 bin TL tutarında standart bir kredilendirme olmaması ve işletmelerin cirolarına göre verilecek kredi miktarının belirlenecek olması yüzünden, pratikte esnaf ve sanatkarlara verilecek kredi limiti 20 bin, küçük ve orta boy işletmelere verilecek kredi miktarı ise 30 bin TL olmuştur. 50 bin TL tutarında KOSGEB sıfır faizli kredi imkanından ise yıllık net satış hasılatı 10 milyon TL üzerinden olan işletmeler yararlanabilmiştir.

KOSGEB sıfır faizli kredi imkanından yararlanmak isteyen işletmeler mutlaka KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmak ve burada KOSGEB Beyannamesi’ni doldurmak ya da mevcut beyannamelerini güncellemek zorundadırlar. İşletmeler KOSGEB’e kredi için müraccat ettiklerinde KOSGEB bu başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Değerlendirme sonuçlarını ise SMS ile veya e-posta yolu ile işletmelere bildirmektedir. İşletmeler ayrıca www.sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr linkinden başvuru sonuçlarını da görmektedir.

Değerlendirme sonucu olumlu olan işletmeler, kredi onay çıktısı ile anlaşma sağlanan dokuz bankadan birine başvurarak KOSGEB kredisi talep edebilmektedir. Ancak yukarıda da değinildiği gibi bankalar bu krediyi kullandırmakta pek hevesli değiller. İşletmelerden finansal uygunluk değerlendirmesi için ev ve araba teminatı yanında birçok belge talep edilmiştir. Oysa bankalar sadece genel bankacılık düzenlemeleri ve kredi politikaları doğrultusunda kredi taleplerini değerlendirmek zorundadırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. camer ay dedi ki:

    Kosgeb altında yapılan kredilerin 0 faizli olması büyütmek isteyen şirketler için bulunmayacak bir fırsat.

BİR YORUM YAZ