Koton Giyim Mağazası Bayisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Yatırım yapmak ve bu yatırımını tekstil sektöründe yapmak isteyen girişimciler için Koton giyim mağazası açmak iyi bir fikir olabilir. Hazır giyim sektörüne 1998 yılında giriş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde gelişen firma, sadece ülkemizde değil birçok ülkede mağazası vardır. Binlerce çalışanı olan firmanın, 450 mağazası vardır. Her yıl 50’nin üzerinde koleksiyon içerisinde 20 binin üzerinde farklı model piyasaya sürmektedir. Klasik giyimden spor giyime kadar birçok farklı alternatifin yanı sıra Koton çocuk giyimi ile de müşterilerine hizmet sunmaktadır. Sürekli yenilenen modelleri sayesinde mağazaya her gidildiğinde farklı ürün konsepti ile karşılaşılmaktadır. Sahip olduğu tarz, renk, desen ve çizgilerle trend sahibi insanları tercihi olmayı sürdürüyor. Yüzün üzerinde tasarımcısıyla ürünlerini tasarlayan kotonda, toplam 4600’den fazla kişi çalışmaktadır.

Koton Giyim Mağazası Bayisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Mağaza büyüklüğü

Koton firması, profesyonel yapısıyla güven vermektedir. İş geliştirme aşamasında oldukça fazla destek sunmaktadır. Özellikle işe tam anlamıyla hâkim olmayanlara verdiği eğitimlerle Sektöre uyum sağlamaya ve daha isabetli adımlar atmaya yardımcı olmaktadır. Koton bayiliğinde, öncelikle mağazacılık sektöründen gelmiş olmak önemli görülmektedir. Hazır giyim sektöründe daha önce yatırım yapmış olan kişiler tercih edilmektedir. Bayilik talep eden kişilerin ekonomik gücü de yeterli düzeyde olmasına özen gösteriliyor. Binlerce çeşidi ve koton çocuk giyimi gibi binlerce modeliyle koton mağazası açabilmek için mağazanın büyüklüğünün minimum 1500 metrekare olması gerekmektedir. Bununla beraber belirli oranda depo alanı da olması gerekiyor. En az 30 metre ön cephesinin bulunması, yüksekliğinin de minimum 3 metre olması gerekmektedir. Ayrıca mağaza, alışveriş merkezlerinin giyim katları,  işlek caddeler ya da alışveriş mağazalarının sıkça bulunduğu belirli bölgelerde açılabilmektedir.

Koton Bayan ve Koton çocuk giyimi, bayilik başvurusu yapıldıktan sonra, firma yetkilileri söz konusu mağazayı inceleyecektir. Aranan tüm kriterlere uygun ise bayilik onayı verilerek dizayn işlemlerine girişilmektedir. Tüm mağazaların benzer şekilde dizayn edildiği görülmektedir. Bu konuda mağaza sahibine destek sunulmaktadır. Pekâlâ, koton bayilik maliyeti ne kadardır diye sorulacak olursa, firmanın, bayilik ile ilgili talep ettiği miktarlar yıldan yıla farklılık göstermektedir. Günümüzde bu maliyet şöyle hesaplanmaktadır:

  • Türkiye içerisinde dekorasyon gideri yaklaşık, metrekare başına 625 dolar,
  • Yurtdışında belirlenen dekorasyon maliyeti metrekare başına 800 dolardır.

Belirlenen bu bedellere, mağazanın büyüklüğüne göre belirlenecek manken, bilgi işlem sistemi, askı gibi unsurlar dâhil değildir.

Koton Giyim Mağazası Bayisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Böyle bir yatırım yapabilmenin ilk şartı yeterli maddi güce sahip olmaktır. O halde koton çocuk giyimi gibi binlerce ürünü bünyesinde bulunduran koton mağazası açabilmek için ne kadar sermaye gerekiyor? Yatırım maliyeti dışında ne kadar ücret talep edileceği firma ile görüşmeden sonra belirlenmektedir. Bu miktar belirlenirken, mağazanın stok hacmi, ürünlerin dönüş hızı ve mağazanın bulunduğu lokasyon etkili olmaktadır. Yatırımcılardan bayilik için banka teminat mektubu da talep edilmektedir.

Sektörsel bilgi ve deneyimin yanı sıra önemli ölçüde maddi bir güç gerektiren koton bayilik şartlarını yerine getirebilen kişiler, alanında çok başarıl bir yere sahip olan koton bayiliği alabilir. Koton bayiliği alan kişi açtığı mağaza sayesinde yukarıda da bahsi geçen, 100 tasarımcı ve 4600’ün üzerinde çalışanı olan çok büyük bir gücü de arkasına almış olacaktır. Mağazasında binlerce ve sürekli yenilenen çizgisiyle, klasik giyim, spor giyim, bay bayan giyimi ile koton çocuk giyimi gibi ürünün satışını gerçekleştirme olanağına kavuşacaktır. Yılda 25 milyonun üzerinde satış yapabilen zincirin halkası olacaktır. Yurtdışında açılacak bayilerle ilgili şartlar söz konusu ülkeye göre değişebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN