Kredi Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Kredi başvurusunda bulunan binlerce insan başvuru sürecinin hızlı sonuçlandırılmaması konusundaki şikayetlerini ilgili birimlere iletmekteler. Aynı krediye başvuru yapan iki bireyin kredi başvuru süreçleri aynı olamayabilir. Bunun durum banka yoğunluğundan kaynaklanabileceği gibi başvuru yapan bireylerin beyan ettikleri bilgilerden de kaynaklanabilir. Aslında çoğunlukla müşteri kaynaklı başvuru süreci uzamaktadır.

Banka Kaynaklı Başvuru Süreçleri

Bankaların zaman zaman krediler üzerinde uyguladıkları kampanyalara başvuru sayılarını artırmaktadır. Söz konusu başvurular başvuru zamanına göre sıralandırılır ve bankanın Kredi Tahsis Bölümü tarafından incelemeye koyulur. Kampanya doğrultusunda her zamankinden daha fazla yapılan başvurular bu bölümde yoğunluğu sebep olmaktadır. Ancak yine de bilgilerinde kredi kullanmaya engel herhangi bir durum olmayan müşterilerin başvuruları 3 - 5 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Hatta bölümün iş akışına göre bu süre daha da azalabilir. Ancak kredi kullanımına engel herhangi bir durumu olan müşterilerde süreç daha fazla uzamaktadır.

Müşteri Kaynaklı Başvuru Süreçleri

Kredi başvurularının uzamasındaki en önemli konulardan bir tanesi müşteri kaynaklı olanlarıdır. Kredi kullanmak isteyen müşteri öncelikle bankanın istediği tüm evrakları en kısa sürede eksiksiz olarak beyan etmelidir. Beyan işlemi tamamlandıktan sonra banka tüm bu evrakları ilgili birimin incelemesine sunar. Ayrıca yüksek tutarlardaki kredilerin ne amaçla kullanıldığı şube tarafından sorgulanır. Örneğin konut için ise alınacak konutun tapu fotokopisi mutlaka istenir. Çünkü yüksek tutarlarda kullanılacak kredilerin ne amaç ile kullanıldığı müşteri tarafından açıkça beyan edilmeli ve banka talep eder ise belgelendirmelidir. Bu süreç de müşterinin beyanına göre 1 hafta 10 gün arası değişkenlik gösterecektir. Diğer durumda ilgili birim bu evrakların tamamını inceledikten sonra kredi kullanımına engel bir durum yok ise 2 - 3 gün arası krediyi onaya yönlendirir.

Şubeye Dönen Başvurular

Eğer müşteri daha önce hiç kredili ürün kullanmamış ya da kullanmış ancak ödemeler konusunda sıkıntılı bir süreç yaşamış ise kredi kullanımına engel herhangi bir durum olmasa bile kısa sürede onay alamaz. İlgili birim müşterinin geçmişteki ödeme düzensizliğinin banka için risk oluşturamayacağını karar verir ve kredi kullanımına engel bir durum görmez ise başvuruyu tekrar şubeye yönlendirir. Şube personeli müşterideki olumlu izlenime dayanarak kredinin onay sürecini hızlandırabilir. Bunun yanında şüpheli davranışlar sergileyen ve kredi kaynağını net beyan etmeyen müşterilerin başvuruları durdurulur. Ancak yine de olumlu olda bile şube görüşüne düşen başvurular 3 - 5 gün arasında sonuç alacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. hilmi karasu dedi ki:

    Kredi başvurumuzu bugun yaptık biraz fazla heyacanlıyız daha 2 3 gün beklemem gerekecek sanırım sonuç için.

  2. suda karcı dedi ki:

    Başvurular 5 gün içerisinde onaylanıyormuş, biz başvurumuzu 4 gün önce yapmıştık artık yarın öğreneceğiz sonucu herhalde.

  3. özlem aydın dedi ki:

    Kredi başvurumuz ortalama 3 5 iş günü içerisinde sonuçlanacakmış, bakalım inşallah kredi başvurmuz onaylanır, kışın sıkışıklığa düşmek daha zor bir durum oluyor.

BİR YORUM YAZIN