Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ?

Bankaların müşterilerine sağladığı kolaylıklar arasında kredi kartı imkanı bulunmaktadır. Kredi kartı alan müşterilerin bu kartı kullanımları için bankalar tarafından kart aidatı adı altında yılda bir kez bankalara göre değişen bir miktar para alınmaktadır. Bu alınan paraya kart aidat parası denilmektedir. Bu durum son zamanlarda kanunen değişikliğe uğramıştır.  Bankaların müşterilerden almış olduğu bu kart aidatının haksız kazanç olduğu kararına varılmıştır. Böylece bankaların müşteriden aldığı yıllık kredi kartı aidatı alma işlemi son ermiştir. Bu durumun sona ermesi akla geçmişte ödenen kart aidatlarının alınması durumunu getirmektedir. Kredi kartı aidatı geri alma için bankaya dilekçe ile başvurulabilmekte ve geçmişe ait kredi kartı aidatları da geri alınabilmektedir. Bu konuda bankalar da müşterileri için gerekli kolaylığı sağlamaktadır.

Kredi Kartı Aidatının Geri Alınmasında İzlenecek Yol

Kredi kartı aidatı geri alma işleminde takip edilmesi gereken ve resmi olan yolları kullanmak gerekmektedir. Öncelikle durumu dilekçe ile ifade etmek gerekmektedir. Bunun için şahsi olarak hazırlayacağınız dilekçeyi bulunduğunuz ilde bulunan Tüketici Hakem Heyetine sunmanız uygun olacaktır. Bankadan alacağınız kart aidat tutarınız 1191 TL’den az ise bu yola başvurmanız yeterli olacaktır. Bankadan talep edeceğiniz kart aidat miktarınız 1191 TL’den fazla ise bu durumda yapmanız gereken bulunduğunuz ildeki tüketici mahkemesine başvurmanız olacaktır. Tüketici mahkemesine başvurmak için hazırladığınız dilekçenin yanında aldığınız kart aidatlarınızı gösteren belgeyi de mahkemeye sunmanız gerekecektir. Kart aidatları olarak bankanın almış olduğu aidat miktarını gösteren belgeyi ilgili bankadan alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatının Geri Alınmasında Zaman Sınırlaması Var mı?      

Kredi kartı aidatı kart kullanıcılarına bankaların yansıttıkları ücretlerdir. Kart aidatlarının miktarları bankalara göre farklılık göstermektedir. Kredi kartı aidatı geri alma konusunda belirlenmiş olan belli bir yasal süreç bulunmaktadır. Bu süre 10 yıldır.  10 yıllık süre geçtiğinde kredi kartı aidatının geri ödenmesi zaman aşımından dolayı mümkün olmamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Selman porsuk dedi ki:

  Kredi kartımdan yıllık masraf kestiler başvuru yaptım kesilen paramı geri iade ettiler kart kullanan herkesede söyledim

 2. cihat güryeli dedi ki:

  Böyle bir fırsatımın olduğunu bilmiyordum hemen işlemleri başlatıp 1000 tl ye yakın kredi kartı aidatını geri aldım.

 3. osman yanmaz dedi ki:

  Kredi kartı aidatlarının geri alındığını bilmiyordum daha yeni öğrendim.

 4. sibel akça dedi ki:

  Sanırım kredi kartı aidatım 1191 tl den az, hemen işlemleri başlatıp kredi kartı aidatımı geri alacağım.

BİR YORUM YAZIN