BIST 100 1.211 0.0 | 0.0
BRENT PETROL 41,51 -0.48 | -0.2
EURO 9.2548 -0.06 | -0.01
EURO/USD 1.18409 -0.15 | 0.0
GRAM ALTIN 481.183 -0.46 | -2.21
USD 7.8119 0.03 | 0.0
STERLIN 10.2555 -0.11 | -0.01
BITCOIN/USD 12803,12
BITCOIN/TRY 100004,34

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarından yapılan harcamalar sonucunda geri ödemelerini yapamayan müşterilere yasal takip işlemleri başlatılarak haciz işlemleri yapılmaktadır. Bankaların kredi kartı borçlarının asgari tutarını ödeyerek yasal takibe düşmeyerek ödeme planı yapılabilmektedir. Ancak bu asgari tutarı da ödeyemeyen müşterilere bankalar hemen takibe almakta ve akabinde icra yöntemi ile yapılmış olan harcamaların tahsilatını sağlamaktadırlar. İcra takibi başlayan kişi ile artık banka değil avukat veya bankanın hukuk bürosu muhatap olacaktır. Kredi kartlarının ödemelerini genellikle bankalar iki ay erteleyebilirler. İki gecikmeden sonra banka müşterisini takibe alarak üçüncü ayın sonunda hukuki işlemleri başlatacaktır. Ancak her ne olursa olsun bütün bankalar değişmeyen bir kural olan üç ay gecikmesi olan kredi kartı ödemelerine müşterilerinden borç yapılandırması istemektedirler. Yada üç aylık gecikmenin tamamını istemektedirler.

Kredi kartı borcunu ödemezse haciz işlemi başlatılır mı?

Bu yazılanları Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye soran kredi kartı kullanıcılarının dikkatle okuması gerekmektedir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen müşterilere bankalar tarafından haciz işlemleri başlatılacaktır. Üç aylık gecikme süresini bitmiş ve bunun neticesinde kredi kartı borcunuzu ödemedi iseniz banka kredi katı borç dosyanızı hukuk bürosuna devredecektir. Böylece hem kredi kartı borcunuzu hem de avukat ve dosya masraflarını üstlenmiş olacaksınız. Avukatların ilk aşamada sizleri telefon ile arayarak uyarmaları neticesinde sonuç alınamaz ve borcunuzu ödemediyseniz Haciz işlemlerinin başlamasını bekleyebilirsiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası olur mu?

Türk ceza kanununa göre kredi kartı borcundan dolayı hiç kimse hapis cezası ile cezalandırılamaz. Ancak bir istisna dışında. Hiçbir mal varlığınız, icra yapılacak herhangi bir maaşınız ya da evinizin içerisinde haczi gerçekleştirecek eşyalarınız yok ise ve en nihayetinde borcunuzu da ödemedi iseniz sizleri ısrarla arayan avukatlar yumuşayarak sizlere oldukça nazik davranarak borcunuzu uygun taksitler ile ödemeniz için bir sözleşme imzalatmak isteyeceklerdir. İşte bu sözleşmeyi imzalar iseniz ödemeyi taahhüt etmiş olursunuz ve böylece hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kesinlikle bu sözleşmeyi imzalamayın ki ilerde borcun tamamını anaparasını ödeyerek kapatma şansınız olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (4)

cemil ilker

25 Mart 2018, 05:42

Çok eskiden bir kez başıma gelmişti, gerçekten allah kimsenin başına böyle bir durum getirmesin altından kalkması çok zor oluyor.

Cevap Ver

furkan mutlu

25 Mart 2018, 02:31

Bu aralara sıkışık olduğum için zorunlu olarak ödemeyemedim, ilk başlarda durum çok kötü olmasada gittikçe kötüleşiyor.

Cevap Ver

serkan ünal

24 Mart 2018, 03:21

Pek farkında olmadan kredi kartı borcunu bırakmışım bakalım ne olacak ben ilk başlarda hapis cezası var sanıyordum ancak yokmuş

Cevap Ver

pınar çelik

24 Mart 2018, 10:32

Kredi borcum yok ancak ne olacağını hep merak etmişimdir, önce nasıl bir işlem yapılıyor diye.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!