BIST 100 1.441 0.95 | 13.6
BRENT PETROL 68,23 0.21 | 0.14
EURO 10.021 0.22 | 0.02
EURO/USD 1.21623 0.81 | 0.01
GRAM ALTIN 484.721 0.49 | 2.36
USD 8.2316 -0.43 | -0.04
STERLIN 11.5222 0.16 | 0.02
BITCOIN/USD 57998,71
BITCOIN/TRY 477741,14

MTV Taksitli Ödeme? MTV Kredi Kartı ile Ödeme

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi, araç sahiplerinden yılda iki kez alınan bir vergi türüdür. Devlet bu vergiyi alırken kişinin sahip olduğu aracın özelliklerine göre çeşitli oranlar belirler. Şayet MTV zamanında ödenmezse yüzde 1,4’lük bir gecikme zammı uygulanır. MTV her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksit şeklinde alınır. Ancak ödenecek MTV tutarları her yıl yenilenme özelliğine sahiptir. MTV kredi kartı ile ödeme mümkün olduğu gibi MTV taksitli ödeme yoluyla da gerçekleştirilmesi mümkündür.

MTV Ne Zaman Ödenir?

MTV’nin ikinci taksidi için son ödeme günü 31 Temmuz olarak belirlenmiştir. Bu ödemeler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi anlaşmalı bankaların yanı sıra yabancı bankalar aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor ve her bankanın kendine özgü taksit kampanyaları da bulunmaktadır.

MTV'nin Kredi Kartı ve Taksitle Ödemesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ziraat Bankası internet üzerinden yapılacak işlemlerde her 100 TL üzerindeki işlemler için üç taksit imkânı sunarken, Halk Bankası Temmuz ayı içinde yapılan MTV ödemelerinde üç taksit yapmaktadır. Yine aynı şekilde Vakıfbank ikinci taksit ayı olan Temmuz ayında faizsiz üç taksit imkânı sağlıyor.

Garanti Bankası ise internet üzerinden ya da müşteri hattı aracılığıyla yapılan işlemlerde ücretsiz iki taksit hizmeti veriyor. İş Bankasının da bu konuda bir uygulaması olup internet üzerinden 300 TL üzerindeki harcamalarda iki, kart ile yapılacak harcamalarda ise 300 TL’ye kadar olmak şartıyla üç taksit yapma imkânı var.

Bu bankalar arasında bulunan Yapı Kredi ise kredi kartı ile yapılan harcamaya üç, QR koduyla yapılan ödemelere dört taksitlendirme yapmaktadır.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

MTV Vergisi Hangi Araçları Kapsar? Yeni Kanuna Göre Vergi Oranları Nelerdir?

Burada hesaplanacak vergi ve yeniden değerleme uygulamalarında kullanılan kriterler arasında aracın durumu (otomobil, kaptı kaçtı, arazi araçları vb.) motor silindir hacmi, koltuk kapasitesi ve kaç yaşında olduğudur. Bununla birlikte bu kapsamda aracın yaşı ile MTV ‘si değeri arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Yani aracın modeli eskidikçe değeri de düşeceğinden MTV‘de aynı şekilde düşer. Aracın CC’si ya da modeli yeni ise MTV’si de artar.

MTV tutarları yeni araç alacak kişilerinde merak ettiği diğer bir konu. Araç alacak kişi aracı almadan da motorlu taşıtlar vergisinin hangi tutarlarda ödeyeceği hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Öncelikle her yıl değişen oranları internet ortamında sunulan tablolardan takip etmek mümkün. Bu tabloların bir diğer avantajı da almak istediğiniz araçlar arasında bir karşılaştırma yaparak, hem bütçenize hem de zevkinize uygun araç hakkında detaylı bilgi vermesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!