Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı iptal işlemleri ile kredi kartı kapatma işlemleri birbirinden farklı işlemlerdir ve birbiriyle karıştırılmamalıdır. Eğer kredi kartınız ile alakalı kaybolma veya çalınma gibi bir durum oluştuysa bu gibi durumlarda istenmeyen durumların oluşmaması için kredi kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Şayet kredi kartınızı bir daha kullanmak istemiyorsanız o zaman kredi kartı kapatma işlemlerini yapmanız gerekmektedir. İptal işlemleri değil kapatma işlemleri yapmanız gerekmektedir. Sık sık karıştırılan bu durumlar arasındaki farkı iyice anlamakta fayda var. Eğer kartınızı bir daha kullanmayacaksanız ve bu yüzden kapattıracaksanız, gelecek yıllar içerisinde karşınıza banka tarafından ücret ödeme talebinde bulunulmaması için banka şubesine dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak bazı bankalar telefon bankacılığı gibi pratik yollar ile kredi kartı kapatma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Eğer kredi kartınızı telefon bankacılığı üzerinden kapatmayı tercih ederseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında kredi kartınızı kapattırmadan önce bu kredi kartınızın herhangi bir borcunun olmadığından emin olmalısınız. Eğer kredi kartınızın herhangi bir borcu varsa bu borç ödenene kadar kredi kartı kapatma işleminiz yapılmaz. Bu bakımdan dikkat edilmelidir. Bütün kredi kartı kullanıcıları kredi kartı ile alakalı anlaşmalarını tek taraflı olarak feshetme hakkı yasalar ile güvence altına alınmıştır. Bu yasalar Kredi Kartları Kanunun 25. Maddesinde bulunan ikinci paragraf ve 5464 Sayılı Banka Kartları Yasasına göre kredi kartlarını istedikleri anda gerekli şartların sağlanması durumunda feshetme haklarına sahiptiler.

Kredi Kartı Hangi Yollarla Kapatılır

Elinizde bulunan kredi kartlarını artık kullanmak istiyorsanız bu kredi kartlarını iptal ettirmek değil kapattırmak istiyorsunuz demektir. Bu ayrıma varmak önemlidir çünkü iki işlem birbirinden oldukça farklıdır. Kredi kartı kapatma işlemi yapıldığı zaman kredi kartları bir daha kullanılmamak üzere anlaşmalar feshedilmiş olur. Kredi kartı kapatma işlemi yapılacaksa, yapılması gereken ilk şey bütün kredi borçlarının ödenmesidir. Bu ödeme işlemleri yapıldıktan sonra şubelere bizzat giderek ya da telefon bankacılığı ile kredi kartı kapatma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu kapatma işlemleri için en garanti yol kredi kartı kapatma dilekçesi ile birlikte size en yakın olan banka şubesine bizzat başvurmaktır. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız veya buna zamanınız yoksa telefon bankacılığı yoluyla, müşteri temsilcisinin sizi yönlendirmesi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu yöntemle ile alakalı olarak gelecekte oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi adına görüşmenin yapıldığı tarih ve saati not almakta fayda vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sedat ünal dedi ki:

    Telefon gibi platformlardan pek anlamadığım için direk bankaya gidip kapatacağım krediyi.

  2. alper yiğit dedi ki:

    Çok küçük bir borçtan dolayı kredi kartımı kapatamıyorum, bugün borcu ödeyip bir de öyle deneyeceğim.

  3. kemal aksoy dedi ki:

    Telefon bankacılığıyla çok kısa süre içinde kredi kartımı kapatabilirim sanırım.

BİR YORUM YAZIN