Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bankacılık işlemlerinde kişilerin belli bir gelirinin olması bankanın müşteriye vereceği hizmetlerin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Maaşı veya kazancı olmayan bir kişiye bankanın sınırsız hizmet vermesi beklenmemelidir. Bu durum özellikle kredi vermede ve kredi kartı verilmesinde önem arz etmektedir. Banka vereceği borçların geri alınması konusunda müşteriden teminat istemektedir. Bu sebeple müşterinin alacağı kredi kartının limitini belirlerken belli şartların uygun olmasına bakılmaktadır. Kredi kartı limiti nasıl belirlenir ? sorusuna gelince, bu sorunun cevabı kart alacak kişinin geliri ile ilgilidir.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir Ve Kredi Kartı Limiti Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekli Olan Hususlar

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir diye soranlar için şu şekilde bir açıklama yapılabilir: kredi kartı limitleri, hem kartı veren bankalar tarafından hem de kart kullanıcıları tarafından ortak bir şekilde belirlenmektedir. Aylık maddi gelirine göre bankalar kişiye belli limitlerde kredi kartı tanımlarlar. Bununla beraber kredi kartı sahibi olmak isteyen kişiler kredi kartı limitlerini kendileri de belirleyebilirler. Burada tek şart kredi kartı limiti belirlerken, bankanın tanımladığı limit değerleri üzerine çıkılamayacağıdır. Bunun yanında dileyen kredi kartı sahibi, banka limitinden daha düşük limitlerde kredi kartı limiti de belirleyebilir.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusu bankaların ekonomik politikasına göre değişmektedir diyebiliriz. Ortalama olarak bakıldığında maaşın 4-5 katı bir miktar kredi kartlarında limit olarak belirlenmektedir. Bunun dışında kart almak isteyen kişinin maaşı yoksa sahip olduğu mülklerin beyaz edilmesi istenmektedir. Ev, araba gibi mülklerin beyan edilmesi durumunda kredi kartının limiti belirlenmekte ve mülk sahibi kişiye kredi kartı verilmektedir. Kredi kartı konusunda belli bir limit konulmasının sebebi müşterinin ölçülü harcama yapması konusunda önlem almaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Zahide koç dedi ki:

  Kredi kartı limitini kendiniz belirleyenilirsiniz ama banlanımda buna onay vermesi gerekir

 2. uğur ışık dedi ki:

  Bankacılık işlerinde ilk işlem zaten kredi kartının limitinin belirlenmesi oluyor, bakalım ben bankanın verdiği kredi limiti üzerinden seçim yapıp kredi alacağım.

 3. tuğba şeker dedi ki:

  Kredi kartı limitini bir çok faktör etkiliyor, maaştan ve üzerinize olan her şey etki ediyor.

 4. bilal kuzu dedi ki:

  Kredi kartı limitide benim için çok önemli fazla kredi çekebilmek için elimden geldiği kadar kredi kartı limitimi yükseltmeye çalıştım.

 5. fatih sönmez dedi ki:

  Kredi kartı limitimin çok yüksek olmasını beklemiyorum ancak inşallah ihtiyacımı karşılayacak kadar çıkar.

 6. ayşe gül kızıl dedi ki:

  Üzerime araba ev gibi şeyler yok ancak maaşım çok düşük değil bakalım maaş üzerinden 30 40 bin tl çekebileceğimi düşünüyorum.

 7. fırat ekici dedi ki:

  Kredi kartı limitimi sonuna kadar zorlayacağım en çok ne kadar alabilirsem onu alacağım.

 8. fevzi yorgun dedi ki:

  Kredi kartı limitini ben belirleyeceğim ancak bankanın verdiği limitin üzerinde seçimler yapamıyorum yinede benim seçim yapabilmem çok iyi.

 9. cansu inan dedi ki:

  Kredi kartı limitleri sanırım temelde alınan maaşa belirleniyor ortalama alınan maaşında 4 5 katı oluyor, ilk olarak yüksek kredi için maaşımı arttırmam lazım.

 10. şerif durur dedi ki:

  Kredi kartı limitleri bir çok hususa göre belirlenerek uygulanıyor sanırım.

BİR YORUM YAZIN