BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11895,54
BITCOIN/TRY 87668,91

SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK borcunu kredi kartı ile ödemek, bankaların internet sitelerinden ve e- devlet sayfasından mümkün olabilmektedir. 2011 yılından bu yana yapılan düzenlemelerle, internet üzerinden SGK kredi kartıyla borç ödemesi mümkün hale gelmiştir. Bunun yanında SGK binalarından da ödeme yapılabilmektedir.

E- Devlet Üzerinden SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi

E- devlet sistemini kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu borcunu ödemek için herhangi bir üyelik ya da komisyon ödemesi yapmaya gerek yoktur. Sadece e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. tüm kamu kurumlarının basamaklarında bir uygulama halini alan e- devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait tüm borçların ödenmesine imkan tanımaktadır. Bu kapsamda ödeme yapabilecek kişiler işverenler, Bağ-Kur borçluları ve Genel Sağlık Sigortası borçlularıdır. Bu kişiler kendi e- devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak işlemlerini sürdürebilirler.

İşverenlerin E- Devlet Üzerinden SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi

İşverene ait sigorta borcunun e- devlet üzerinden ödenmesi için, işverenin e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. E- devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. E-devlet internet sitesine yapacağınız girişin ardından ekranda T.C. kimlik numarası ve şifrenin sorulduğu bir ekran görülecektir. Ekrana istenen bilgileri girmeniz halinde sisteme giriş yapabilirsiniz. istenen bilgilerde yapacağınız 5 ve üzeri hatada 24 saat süre ile tekrar girişiniz engellenir.

Sistem girişinin ardından yapmanız gereken, ekranda bulunan arama kısmına SGK ödemeleri yazmak olmalıdır. Bunun yanında ekranı en alta kadar kaydırıp e-hizmetler menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu menü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçeneğe tıklamanız gerekmektedir. işveren olmanızdan kaynaklı olarak burada işyerinize ait sigorta bilgilerinizi, işçi bilgilerinizi,işçilerinize ne kadar ücret üzerinden sigorta ödediğinizi görebilirsiniz. Burada seçenekler arasından ‘SGK Web Tahsilat’ menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. bu menüye ulaşmanız halinde SGK’ya olan toplam borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

SGK web tahsilat bölümüne giriş yaptığınızda ekranda ‘Ödemeler’ seçeneğini görebilirsiniz. Ekranda bulunan bu bölüme tıkladığınızda karşınıza borç dökümünüz gelecektir. Ödemek istediğiniz sigorta borcunun üzerine tıklayınız. Ekrana gelecek ödeme seçeneklerinden kredi kartını işaretleyiniz. Karşınıza kredi kartı bilgilerinizi isteyen bir form çıkacaktır. Bu formu doldurduktan sonra kredi kartı ile ödeme işlemini onaylamanız gerekir. E- devlet üzerinde güncel numaranıza bir onay mesajı gönderilebilir. Bu mesajın ekranda yer alan boşluğa girilmesi halinde ödeme işlemi tamamlanır.

İşverenlerin E- Devlet Üzerinden Yapabileceği Sigorta İşlemleri

E- devlet üzerinden işverene sağlanan sigorta işlem seçenekleri, şu şekilde sıralanabilir:

 • Geçmiş cari dönem ödemeleri
 • İşverene ait geçmiş dönem ödemeleri
 • İşverene ait 6111 sayılı kanun yapılandırması ile gelen ödemeler
 • İşverene ait adli para cezaları
 • İşveren icra dosyası tahsilatına ait ödemeler
 • Taksit tahsilatı ödemeleri
 • İcra taksit peşinatı ödemesi

Belirtilen seçenekler, işverenlerin kredi kartları ile e- devlet sistemi üzerinden yapacakları ödeme seçenekleridir. SGK kredi kartıyla borç ödemesinin yanı sıra kişiler, bu işlemleri de e- devlet üzerinden yapabilmektedir.

Bağ-Kurluların E- Devlet Üzerinden SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi

Bağ-Kur sigortalıların e- devlet üzerinden borç ödemesi, sistem üzerinde yer alan işlem seçenekleri ile mümkün olmaktadır. Bağ-Kurluların bu işlemi yapabilmeleri için de öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Girişin ardından en alt kısımda bulunan e- hizmetler menüsünden SGK İşlemleri seçeneğine girmeleri gerekmektedir. Bu seçeneğin ardından ekranda bulunan sigorta türlerinden 4/A seçilmelidir. Buradan ‘4/A Sigorta Tahsilatı’ kısmına girilmelidir. Ekranda görülecek farklı seçenekler arasından ‘Kredi kartı ile borç tahsilatı’ kısmına girilmelidir. Borç tahsilatı bu şekilde yapılırken, kredi kartı bilgileriniz istenecektir. Kart şifresi haricindeki bilgilerinizi vermeniz gerekir. Bu bilgileri verdikten sonra yine sistemde yer alan cep telefonunuza bir onay mesajı gönderilir. Mesaj ile birlikte gelen kodu ekrana girmeniz gerekecektir. Ardından ekranda son onay butonu da görülecektir. Bu butona tıklamanız halinde işleminiz tamamlanır. Bağ-Kur ödemenizi bu şekilde tamamlamış olursunuz.

Bağ-Kurluların E- Devlet Üzerinden Yapabileceği Sigorta İşlemleri

E- devlet üzerinden Bağ-Kurlulara sağlanan sigorta işlem seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağ-kur Sosyal Güvenlik Destekleme Prim Ödemeleri
 • Tarım tevkifat kesintisi ödeme işlemleri
 • Kira tahsilatları
 • Yersiz ödemeler
 • Ek kar ve fatura ödemeleri
 • 4/A 2925 sayılı kanun kapsamında yapılması gereken ödemeler

Bu alanlarda kişilerin e- devlet üzerinden ödeme yapması sağlanacaktır. Yapılacak ödemelerde kişilerden komisyon talep edilmez. Ekrana gelecek sigorta ödeme seçeneklerinden hangi konuda ödeme yapacaksanız onu seçmeniz gerekir. Yapacağınız ödemeler e- devlet sistemine işlenecektir. Ödemeden hemen sonra sisteme tekrar giriş yaptığınızda ödeme işleminin gerçekleştiğini görebilirsiniz. Genellikle 5 dakika içinde sisteme işlenen ödemeler, sistemin yoğun olduğu dönemlerde 2 saate kadar gecikebilmektedir.

GSS Borçlularının E- Devlet Üzerinden SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi

E- devlet üzerinden GSS borcu ödemek için kişilerin yine SGK sayfasına giriş yapması gerekmektedir. genel sağlık sigortası ile ilgili tüm ödeme türleri, e- devlet sistemi üzerinde mevcuttur. Bu nedenle SGK kredi kartıyla borç ödeme işlemi, GSS için e- devlet üzerinden yapılır. Bunun için SGK sayfasından Genel Sağlık Sigortası seçeneğine gidilmesi yeterlidir. Yapacağınız ödemenin tutarını ekran üzerinden seçebilirsiniz. Seçiminizin ardından kredi kartı bilgilerinizi girerek işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (2)

furkan koç

22 Mart 2018, 07:29

Normalde hep ptt aracılığıyla öderdim, ilk defa bir arkadaş kredi kartıyla yaparken öğrendim kredi kartıyla ödenildiğini.

Cevap Ver

murat ünal

22 Mart 2018, 04:58

Eskiden SGK primlerini hiç kredi kartı ile ödemezdim, şimdi bir bakayımda kolaysa kredi kartı öderim diye düşündüm.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!