Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır mı?

Biraz daha eski zamanlarda havale ve EFT için bankalara bizzat gidilir ve saatlerce beklenilebilirdi. Ancak günüm şartlarında interneti biraz kullanmayı biliyorsanız ve akıllı bir telefonunuz da varsa, oturduğunuz yerden kredi kartından havale ve EFT işlemlerini bile çok kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bankalar arası rekabet konu para gönderimi olduğunda en çok müşterilerin işine yarıyor. Eskiden çok daha yüksek meblağlara halledilebilen bu tip işler artık ufak ve cüzi miktarlara çözülebiliyor.

Neye göre, neden…

Müşterilerin kartında para olsun ya da olmasın birçok banka kullanıcıları için kredi kartından havale ve EFT yapılmasına izin vermektedir. Üstelik çoğu da bu gönderimleri, ekstrelerine alışveriş olarak yansıtırlar. Bu da sizin daha da büyük ücretler ödememeniz için yapılan başka bir ayrıntıdır. Yani nakit avans faizi değil de gönderilen tutarın denk geldiği işlem ücretine tabi olursunuz. Çoğu bankada havale ve EFT’ler için %2 ile %6 arası bir ücret ve buna ek olarak 1,00 TL ile 15,00 TL arası bir ödemeyi peşinen kabullenmiş olursunuz. Bu ücretlere de genelde BSMV ve KKDF dahil edilmektedir. Bu düzende yapacağınız her işlem için diğer ortak noktalar ise:

 • Kredi kartından yapılan havale ve EFT işlemlerinin iptal edilememesi,
 • İşlem ücreti için yeterli bakiyeniz yoksa ücretin hesaptan tahsil edilebilmesi,
 • Ticari kredi kartları için böyle bir işlemin yapılamaması,
 • Sadece TL cinsinden bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi,
 • Havale ve EFT yapılması durumunda bonus, mil ya da MR gibi bankaların özel avantajlarından yararlanılamaması
 • Ayrıca bu işlem seçeneği ile kredi kartı ödemesi yapılaması, karşı hesap sahibinin manuel olarak ödeme yapması durumları söz konusudur.

Bununla birlikte çoğu banka en fazla günlük 5.000,00 TL (öğrenciler için 1.000,00 TL), aylık 10.000,00 TL yıllık ise 100.000,00 TL’ye kadar havale ve EFT’ye izin vermektedir. Bunlar da tabi ki bankaya ve kredi kartı türünüze göre değişebilen rakamlardır.

Bankalara göre işlemler…

Kendi kartınız ile elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları ödeyebildiğiniz her kredi kartından havale ve EFT işlemlerini yapabilirsiniz. Zaten bu tür fatura ödemeleri de genellikle bankalardan havale ve EFT adı ile çıkış yapmaktadır. O yüzden banka banka sorgulamanıza aslında hiç de gerek yok. Yine de bilmeniz gerek tek şey kredi kartı ile havale konusu, vadesiz hesap kartınızdan sadece gönderim ücreti açısından farklılıklar taşır. Kredi kartınız ile ATM’lerden, internet şubelerinden ve mobil uygulamalar üzerinden tıpkı maaş kartınız ile havale yapar gibi bu işlemi de kolaylıkla halledebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. hamza toprak dedi ki:

  Şuan sadece telefondan göndereceğimiz kişinin bilgilerini yazınca eft işlemini yapabiliyoruz hemde ek bir ücret ödemeden.

 2. yusuf eser dedi ki:

  Arkadaşlarım direk telefon aracılığıyla eft yapabileceğimi söyleyip öğrettiler gerçekten çok basit bir işlemmiş.

 3. mert egezer dedi ki:

  Eskiden para göndermek için bile saatlerce bankada bekliyorduk, bakalım arkadaşlarım telefondan yapıldığını söyledi ama beceririm inşallah.

BİR YORUM YAZIN