BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9273,19
BITCOIN/TRY 63651,19

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararlarına istinaden, kredi kartının internet alışverişlerinde kullanılabilmesi; banka müşterilerinin kredi kartları için, bireysel onay vermesi ile mümkün olabiliyor. 16 Ağustos 2017 (alışveriş hacminin sekteye uğramaması için, son işlem tarihi 31 Aralık 2017'ye kadar uzatıldı) tarihine kadar, söz konusu işlemleri; şubeler, internet bankacılığı ya da çağrı merkezi aracılığı ile tamamlayan banka müşterileri, kredi kartlarını internet alışverişlerinde kullanabiliyor. Kararın alınmasının ardından, onay işlemlerini belirlenen tarihe kadar tamamlayamayan banka müşterileri ise; kredi kartı yönetmeliği gereğince, kartlarını istedikleri tarihte internet alışverişlerine bireysel başvuru şartıyla açtırabiliyor.

Şubeler Aracılığı ile Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açtırmak

BDDK kararlarının ardından, yeni kredi kartı başvurusunda bulunan banka müşterileri; kartlarını, internet alışverişlerine kapalı olarak teslim alıyor. Kredi kartlarını, internet alışverişlerinde kullanmak isteyen banka müşterileri ise; başvuruda bulundukları banka şubelerine giderek, kartları ile ilgili yasal düzenlemeleri bireysel müşteri temsilcisi yardımı ile sonuçlandırabiliyor. Bu işlem için; müşterinin bankanın maaş müşterisi olması ya da düzenli gelir sahibi olması gibi zorunluluklar bulunmuyor. Kimlik belgesi şartı aranan bireysel başvurularda; müşterilerin kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırma başvuruları, bireysel müşteri temsilcisi aracılığı ile kayda alınıyor. Bu kayıtların yasal bir belgeye dayandırılabilmesi için, müşterilerin yapmak istedikleri işlemler hakkında; banka danışma birimlerine, yazılı dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor. Dilekçeyi kendileri yazacak potansiyele sahip olmayan banka müşterileri ise; kredi kartı bilgilerini müşteri temsilcisi ile paylaşarak, dilekçeyi görüşme esnasında doldurabiliyor. Bu işlemin onayı; banka müşterilerinin dilekçeye attıkları imza ile tescillendiği için, işlem sadece kart sahibi tarafından gerçekleştirilebiliyor. Aynı gün içerisinde sonuçlanan şubeler aracılığı ile kredi kartını internet alışverişlerine açtırma işlemlerinde; müşteriler işlem sonuçlandıktan sonra, kısa mesaj yöntemiyle bilgilendiriliyor.

İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açtırmak

Banka şubelerine gidecek zamanı olmayan banka müşterileri; kredi kartlarını, internet bankacılığı aracılığı ile internet alışverişlerine açtırabiliyor. Bu işlemlerde; müşteriler kendilerine ait kişisel bilgiler ile internet bankacılığına giriş yaptıkları için; dilekçe ya da kişisel bilgileri doğrulama gibi yasal prosedürler ile karşılaşmıyor. Kredi kartı sekmesinden başlatılabilen, kredini kartını internet alışverişlerine açtırma işlemlerinde; müşterilerin oluşturdukları talepler, bankaların altyapı sağlayıcıları tarafından kayda alınıyor. İşlem onayı verildikten sonra; anında sonuçlandırılan internet bankacılığı işlemlerinde, müşterilerin oturum güvenliğinin sağlanabilmesi için, kayıtlı cep telefonlarına onay kodu gönderiliyor. Onay kodunu, sisteme giren banka müşterileri, internet bankacılığından çıkış yaptıkları an, kartlarını internet alışverişlerinde kullanmaya başlayabiliyor.

Kredi kartını yurt dışında kullanmak isteyenler için hazırladığımız, Kredi Kartını Yurtdışında Kullanıma Açtırma başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz!

Çağrı Merkezi ile Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açtırmak

İnternet bankacılığı müşterisi olmayan ya da fiziki olarak banka şubelerine gitmek istemeyen banka müşterileri; kredi kartlarını, bankaların çağrı merkezleri aracılığı ile internet alışverişlerine açtırabiliyor. Diğer yöntemlere göre, daha fazla zaman alan bu işlemlerde; ilgili menüye bağlanan banka müşterileri, kişisel bilgilerinin doğrulanması (kimlik bilgileri ya da özel bilgiler) talebi ile karşılaşabiliyor. Kimlik bilgilerini doğrulayan banka müşterileri; kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırmak istediklerini çağrı merkezi yetkilisine iletmeleri halinde, işlem başvurusunda bulunmuş olarak kabul ediliyor. Görüşmelerin kayıt altına alınması nedeniyle, müşteriler ve bankalar açısından yasal risk barındırmayan bu işlemlerde; işlem sonuçlanma süresi, maksimum 5 dakika olarak belirleniyor. Kısa mesaj bilgilendirmesi ile tamamlanan çağrı merkezi ile kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemlerinde; müşterilerin kart güvenliklerinin sağlanabilmesi için, kart numarası ya da kart güvenlik numarası (CVC) gibi bilgiler görüşme esnasında talep edilmiyor. İşlemin ardından, onay mesajı alan üyeler ise; kredi kartlarını, ihtiyaçları doğrultusunda aynı saat içinde kullanmaya başlayabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

yonca ferah

17 Ocak 2018, 02:06

Kredi kartları internet alışverişine kapatılınca bizde niye alışveriş yapamıyoruz diyoruz en son buradaki habere denk geldimde kredi kartının internet alışverişini açtırdım.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!