BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11905,82
BITCOIN/TRY 87744,73

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankaların kişilerin herhangi bir ihtiyacını karşılamaya yönelik belli bir miktar nakit ve toplu parasının olmaması durumunda, üzerine belirli oranlarda faiz uygulayarak, farklı vade seçenekleri ile geri ödenmek üzere verdiği nakit desteğine kredi adı verilmektedir. Krediler genel olarak satın alınacak varlığa göre özgülenmiş ve söz konusu varlığa mahsus şartlar ve özellikler içermektedir. Örnek vermek gerekirse; kişinin konut alımında ihtiyaç duyduğu kredi türüne konut kredisi, kişinin araç alımına ilişkin kullanmak istediği kredi türüne araç kredisi denmektedir. Konut kredisi ve araç kredisi almak için gereken şartlar ve kredilerin özellikleri farklılık arz etmektedir.

Genel anlamda her kredi türü kendi özellikleri ve şartlarına göre verilmekle birlikte, bir kişiye kredi vermek için aranan genel kriterlerden bir kaçı, kişinin kullanmak istediği krediyi ödeyebilecek güçte belirli bir gelirinin bulunması, kişinin üzerine kayıtlı belirli taşınır ya da taşınmazların bulunmasının yanında kişinin kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, kişinin bütün finansal geçmişinin ve bankalar ile olan ilişkilerinin Kredi Kayıt Bürosu adıyla bilinen ortak bir kuruluş tarafından analiz edilerek kişiye matuf verilen bir puandır. Kredi puanı ya da kredi skoru olarak da bilinen kredi notu, kredi kullanmak isteyen kişi açısından oldukça önemlidir. Şöyle ki, kişinin kredi notu; bankalar tarafından yeni kredi başvurularında ya da başkaca finansal taleplerde önemli bir ölçüt olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu; kredi notunu oluşturan bileşenler ve yüzdeki bakımından şu şekilde hesaplamaktadır: Kredi ödeme düzeninin yüzde 35’i, mevcut kredi borç durumunun yüzde 35’i, yeni alınan kredinin yüzde 11’i, kredi kullanma yoğunluğunun yüzde 10’u, diğer faktörler bakımından ise yüzde 9 oranında etki etmektedir. Dolayısıyla kredi notunu oluşturan bileşenler bütün olarak değerlendirildiğinde, kişinin kredi notunun yüzde 70 oranını kredi ödeme düzeni ve mevcut kredi borç durumu oluşturmaktadır.

Kredi Kullanmak İsteyen Kişinin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların, kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir durumunun ardından önemli bir ölçüt olarak kredi notuna baktığı belirtilmiştir. Dolayısıyla kişinin kredi notunun yüksek olması kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Kredi notunun kaç olması gerektiği bankadan bankaya ve başvurulan kredi türüne göre değişmekle beraber genel olarak kredi notunun 1.500 ve üzerinde olduğu kişiler, kredi başvuruları ve başkaca finansal talepleri itibariyle olumlu değerlendirilmektedir. Ancak yine belirtmek gerekir ki kredi notuna göre bir değerlendirme kişinin gelirine bağlı olarak değişebilmektedir.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişinin kredi notunu yükseltmek için en önce yapması gereken, önceki aldığı kredilerin aylık ödemeleri ile sahip olduğu kredi kartlarının ödemelerinin düzenli olarak yapılmasıdır. Yukarıda izah edildiği üzere söz konusu ödemeler, kredi notunun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır ve ödemelerdeki düzenlilik kişinin kredi notuna olumlu olarak yansıyacaktır. Aksayan ödemeler her zaman kredi notun düşmesine neden olduğundan, kişinin aksayan ödemelerini bir düzene sokması kredi notunun yükselmesi adına ilk atması gereken adımlardandır.

Kredi notunu yükseltmek için izlenebilecek diğer yollardan, kişinin ödeme güçlüğü çekmesi durumunda atabileceği adımlar şu şekildedir: Ödemelerin kişinin bütçesine göre yapılandırılması, kişinin borçlarının tek kredide birleştirilmesi, ipotek vererek kullanılabilecek kredi miktarının yukarı çekilmesi, ödemelerin birkaç gün bile geciktirilmemesidir.

Belirtilmiş olan yollar izlenerek kredi notunun yükseltilmesi mümkün olmakla beraber, kredi notunun düşmesi ya da yükselmesindeki en büyük etkenin kişinin ödemelerinin düzenli olması olduğundan dolayı ilk iş olarak ödemeleri düzene sokmak gerekmektedir. Ödemelerinin düzenli olarak yapılması şartıyla kredi kartı kullanmak da kredi notunun yükselmesinde etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!