Banka ve Krediler

Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, bankaların geri ödeme durumuna göre kişilere verdiği bir puandır. Bu puan 0 ile 1900 arasında değişir ve kişiler belirli risk gruplarına ayrılır. Ödemelerini düzenli yapanların kredi puanı yüksek olurken, düzensiz ödeme yapan kişilerin kredi puanı da düşük olacaktır. Bu durum esasen kişilerin banka sicillerini ortaya koymak adına çıkarılmıştır. Yani başvurudan önce bankalar bu puana bakarak sizlerin geri ödeme durumunuzun nasıl olacağını değerlendirir. Kredi notu, bankalardan kredi alabilmenin en temel şartı haline geldiği için kişilerin bu noktaya eğilimleri giderek artıyor. Özellikle birçok kişinin kredi notu yetersizliği nedeniyle kredi alamaması, buraya daha fazla önem gösterilmesini sağladı. Buradaki en doğru hamle, başvurudan önce kredi notunu sorgulayarak başvuruyu buna göre düzenlemek olacaktır. Şayet kredi notunuz düşük çıkıyorsa bankaya buna uygun teminatlar sunabilir ve kredi almanızı kolaylaştırabilirsiniz. Kredi notunu öğrenebilmek için farklı kanallara başvurabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan bir finans sistemidir. Bu sistem, sizlerin finans sektöründe nasıl göründüğünüzü anlık olarak sizlere iletir. Kredi notunu öğrenme konusunda başvurabileceğiniz en güvenilir kanal her zaman Findeks olabilir. Bu hizmetten yararlanmak için tek yapmanız gereken, Findeks sitesine üye olmaktır. Üyelikleri kurumsal ya da bireysel olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bireysel üyeliklerde sizlerden hesap numarası gibi bilgiler istenir ve kaydınız alınır. Sonrasında menü kısmından kredi notu sorgulama alanına girdiğiniz zaman 4 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sistem bankalar tarafından ortak kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun bir hizmeti olduğu için, oldukça güvenilirdir. Yani bir bankanın internet sitesi ne kadar korumalıysa, Findeks sistemi de aynı oranda korumalı bir yapıdadır.

SMS Kredi Notu Öğrenme

Tüm mobil şebeke firmaları için geçerli olmakla birlikte SMS yoluyla kredi notunu sorgulayabilmek mümkündür. Cep telefonlarınızdan mesaj gönderdiğiniz zaman kredi notunuz yine mesaj olarak sizlere sunulur. Bunun için tek yapmanız gereken, cep telefonunun mesaj kısmına ‘Riskim’ yazarak TC kimlik numaranızın son 4 hanesini 4552’ye mesaj atmak olacaktır. 1-2 dakika içerisinde kredi notunuz cep telefonunuza mesaj olarak iletilir. Bu işlem için alınan ücret de 5 TL civarıdır. Talep edilen bu ücret, cep telefonlarından bakiye olarak tahsil edilir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Herhangi bir bankanın internet bankacılığı sistemini aktif biçimde kullanan vatandaşlar, kredi notunu bu sistem üzerinden direkt olarak yapabiliyor. Menüde ilgili işlem basamağına tıkladıktan sonra kredi notunuz mesaj yoluyla sizlere iletilir. Bu işlem de yine belirli bir ücret karşılığında yapılabiliyor. Bunun yanı sıra banka şubelerinden de kredi notu sorgulayabilmek mümkün oluyor. Kredi başvurusunda kişilere kredi notu zaten bildiriliyor. Ancak yine de kredi notunu daha önceden öğrenerek başvuruyu buna göre düzenlemeniz daha akıllıca olacaktır. Üstelik şubelerden yapılan sorgulama işlemlerinde şubeler 10-15 TL gibi bir ücret talep edebiliyor. Bu açıdan diğer alternatif yollara başvurmak daha akıllıca olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Mümkün mü?

Bankacılık alanında şu an için hiçbir şekilde ücretsiz olarak kredi notu sorgulamak mümkün değildir. Findeks, SMS ya da internet bankacılığı sistemlerinden hangisini kullanırsanız kullanın; sizlerden belirli bir ücret tahsil edilecektir. Özellikle internet ortamında ücretsiz kredi notu sorgulaması yapıldığına dair reklam yapan birçok site vardır. Bu sitelere kesinlikle kendi bilgilerinizi girmeyin. Zira hiçbir şekilde kredi notunu ücretsiz sorgulama mümkün olmayacaktır. Ayrıca bazı siteler e-devlet üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılabildiğini söyleyebiliyor. Bu sistemde de şu an için böyle bir hizmet verilmiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. cansu uzun dedi ki:

    Uzun süredir ödemelerimizi felan düzenli yapıyoruz bakalım kredi notumuz ne olmuş hiç aksatmadık aslında bakalım yüksek çıkarsa yeni projelerim var.

  2. hakan net dedi ki:

    Kredi notumu öğrendim gerçekten çok iyi bir kredi notuna sahipmişim sanırım tekrar kredi kartı başvurusu yapabileceğim.

  3. zeynep gülsu dedi ki:

    Kredi notunu bir kaç arkadaştan duymuştum bir bakayım dedim beklediğim gibi bir puan beni karşıladı ne yüksek nede çok düşük ancak işimizi görmeye yetecek kadar yüksek.

BİR YORUM YAZ