BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,39 2.0 | 0.89
EURO 8.5868 1.46 | 0.12
EURO/USD 1.17886 0.42 | 0.0
GRAM ALTIN 455.091 2.8 | 12.4
USD 7.2828 1.16 | 0.08
STERLIN 9.4878 0.88 | 0.08
BITCOIN/USD 11546,67
BITCOIN/TRY 84269,18

Kripto Para Nedir?

Yeni bir bilgiye ulaşmak için eskiden yani günümüzde kırk yaşının üstünde olanlar çok büyük uğraşlar veriyorlardı. Yeni nesil çok şanslı ki dünyanın en büyük kütüphanesi olan internet ellerinin altında. İstediğimiz her bilgiye internet sayesinde ulaşıyoruz. Fakat ulaştığımız her bilgi her zaman doğru olmamakla beraber çoğu zamanda anlaşılması çok güç ifadelerle yazılmış olabiliyor. Anlaşılır, doğru bilgilere ulaşmak için internet sayfaları arasında gezinip durmakta işin cabası oluyor.

Sanal paralar konusu da okuyucunun kafasını karıştıran, anlaşılması oldukça zor olan terimleri içermektedir. Bugünkü makalenin konusu, hakkında internette çok fazla bilgi olmasına rağmen, birçok insanın anlamakta zorlandığı kripto para nedir? Bu konuyu herkesin kolaylıkla anlayabileceği şekilde sade ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağız.

Gelecekte para olarak kullanılması hedeflenen, devletlerin kendilerinden bağımsız olarak hareket eden bağımsız icraatı, Türk halkınında içinde var olmak istediği görünmeyen güç kiripto para ve bitcoin hakkında merak edilenler......

Adı kripto paradır. Fakat kendisini normal para birimleri gibi cüzdanımıza koyup, yanımızda taşıyamıyoruz. Bu para ile marketten yada herhangi bir yerden alışveriş yapamıyoruz. Kripto paralar günümüzde kullanılan para birimlerine çevrilerek harcanmaktadır. Peki, en basit ifadeyle nedir bu kripto para?

Kripto Para Nedir?

Göremediğimiz, dokunamadığımız sadece internetten sanal olarak kazanılan dijital para sistemidir. İnternet üzerinden kazanılan bu maddi kazançların, yine sanal ortam üzerinde gerçek paraya dönüşmesi mümkündür.

2008 yılında belirli sayıda bir grup insanın birleşerek, devletin güvencesinden uzak, tamamen kendilerine ait olacak olan kişisel bir dijital para sistemi olan bitcoini üretmişlerdir. Kripto para, herhangi bir kurum yada devletin kontrolü altında değildir.

Sanal ortamda rakamlar ve harflerin belirli bir düzen içerisinde kodlanmasıyla elde edilen para şeklidir.

Kodlar ve şifrelerle kilit altına alınmış kripto paraya sahip olabilmek için bu şifreleri çözmeniz gerekiyor.Sahip olduğunuz dijital paraları istediğiniz para birimine çevire bilirsiniz. Bu para şekli istenildiği kadar sınırsız bir şekilde üretilemiyor. Herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmak gerekirse; kripto paraları bir maden olarak düşünün. Bu madeni çıkarmak için internet bağlantısına ve çok karmaşık bir şekilde kodlanmış şifreleri çözmüş ve elinde maddi değeri çok yüksek olan bu sanal paraları satışa çıkarmış olan kurumlara ihtiyacınız vardır. Peki, kripto para nasıl alınır?

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Gram Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Kripto Para Nasıl Alınır?

Birikimlerinizi dijital para satın alarak değerlendirmeye karar verdikten sonra Bitcoin borsası olarak hizmet veren güvenilir bir borsaya üyelik girişi yapmanız gerekiyor. Bu iş için Türkiye'de belirli başlı aracılık yapan bitcoin borsası bulunmaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun bütün borsa işlerini yapmak için üyelik girişi sırasında kişinin kimlik bilgileri istenmektedir. Kişisel bilgiler onaylandıktan daha sonra kripto paralara yatırım yapmak için maddi değeri olan teminatınızı sunmalısınız. Borsada işlem yapmak için para yatırılan banka hesabının mutlaka borsaya üyelik girişi yapan kişiye ait olması gerekmektedir.

Bundan sonra ki işlemler aynı borsa işlemlerinde olduğu gibi yükseliş ve düşüşleri an be an takip altına almalısınız. Bitcoin değeri düşüşe geçtiğinde satın alıp yükseldiği zamanda elden çıkararak kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsada hisse senedi ve tahvil alıp satarken, döviz ve altın alıp satarken de aynı mantıkla hareket edilir. Kripto paraların tek farkı, işlemler devlet kontrolünde ve güvencesinde değildir. Tamamen bağımsız çalışan bir sistemdir. Bitcoin borsasında kripto paraların değerini alıcı ile satıcı belirler. Elinde gözle görülmesede dijital parası olan istediği fiyata satışa çıkarır. Alıcı ise bütçesine uygun olan fiyattan alım talebi açar. Burada bitcoin borsaları sadece alıcı ile satıcı arasında sadece aracılık yapar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!