Banka ve Krediler

Küçükbaş Hayvancılık Kredileri 2017

Küçükbaş Hayvancılık Kredileri 2017

Geleneksel iş kollarından biri de köklü bir geçmişi olan küçükbaş hayvancılıktır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, ülkemizde binlerce yıldır yapıla gelen ve birçok ailenin geçim kaynağı olan bir iştir ama günümüzde gittikçe gözden düştüğü de bir gerçektir. Bugün küçükbaş hayvancılık artık eskisi kadar yaygın yapılmamaktadır. Bunun çeşitli nedenleri var elbette. İnsanların inanılmaz decede şehirlere göç etmesi, kırsal yaşamın eskisi kadar cazip olmaması ve bir takım geçim sıkıntıları bunun başlıca nedenleri arasındadır. Küçükbaş hayvancılık konusunda devlet de yakın zamana kadar ciddi bir destek sağlamış değildir. Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine gereken destek ve teşvikler, ancak 2010’lu yıllardan itibaren sağlanmaya başlanmıştır. Özellikle 1980 ile 2010 yılları arasında bu iş kolunda büyük bir gerileme yaşanmıştır.

Son yıllarda önemli oranda küçükbaş hayvancılıkta yaşanan bu problemler giderilmeye ve sıkıntıların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Devlet küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara bir takım teşvikler vererek, bu sektörü yeniden canlandırmaya çalışmaktadır. Bu alanda iş yapmak isteyen müteşebbisler açısından bu gelişmeler son derece sevindirici olmuştur.

İşin doğrusu ülkemizin bu alanda ihtiyacı da oldukça fazladır. Bugünkü rakamlara göre şu anda 230 bin civarında koyun ve keçi yetiştiricisi bulunmaktadır. Ülkemizin kırmızı et üretiminin sadece yüzde 12’si koyun ve keçi etidir. Rakamlara göre ülkemizde kırmızı et açığı bulunmaktadır ve bu açığın koyun ve keçi eti ile karşılanması mümkündür. Yani küçükbaş hayvan yetiştiricilerine çok ihtiyaç var.

Ancak bu işin eski geleneksel yöntemlerle değil, daha profesyonel yapılması ve teknolojinin daha fazla kullanılması gerekmektedir. Hayvan yetiştiricileri büyük ölçekli işler kurmak zorundadır. Bu işin ayrıntılı bir araştırmasını yapmak, yetiştiricilik yapılacak alanı doğru belirlemek ve işe bilinçli girişmek gerekmektedir. Yoksa eskiden olduğu gibi hayvanları çayıra salarak bu iş olmamaktadır.

Bu ise elbette bir yatırım gerektirmektedir.Bankacılık sistemi içinde bankalar ve finans kuruluşlarının birçoğu küçükbaş hayvancılığı teşvik etmek amacı ile krediler vermektedir. Aşağıda bu tür kredi veren birkaç banka incelenmiştir.

Ziraat Bankası
Ziraat Bankası, koyun ve keçi yetiştiricilerine devlet destekli kredi vermektedir. Damızlık koyun ve damızlık keçi kredisi talep eden müşterilerin kredi talepleri şu koşullarda karşılanmaktadır:

  • Koyun yetiştiriciliği yapanlar için kredi miktarı en az 50 baş ve üzeri içindir
  • Keçi yetiştiriciliği yapanlar için kredi miktarı en az 25 baş ve üzeri içindir

Bu rakamların altında kredi için devlet desteği yoktur. Koyun yetiştiriciliği yapacak olanlardan, koyun ırkı ile ilgili bir koşul aranmamaktadır. Ancak keçi yetiştiriciliği yapacak olanlar için keçi ırkının Saanen, Kilis, Ankara ve kıl keçisi olma koşulu bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlara banka yatırım ve işletme kredisi olarak bu krediyi kullandırmaktadır.

Söz konusu kredi, koyun ve keçi alımı için, barınak yapımı ve tadilatı için, süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı kurmak için, yem hazırlama ünitesi kurmak için ya da başka yatırım giderlerinin finansmanı için kullanılmaktadır.

Şeker Bank
Şeker Bank, büyükbaş hayvancılık yanı sıra küçükbaş hayvancılık alanında faaliyet gösteren işletmelerin de hayvan alımı, hayvan barınaklarının yapımı, yem hazırlama ünitelerinin kurulması, kaba yem depolarının inşaası, sabit veya mobil süt sağım ünitelerinin kurulması, süt depolama ve soğutma tanklarının alımı ve daha birçok yatırım giderlerini karşılamak amacı ile hayvancılık yatırım kredileri vermektedir. Bu kapsamda banka küçükbaş hayvancılığı yapan müşterilerinin kredi taleplerini karşılamaktadır. Bu krediler;

  • Küçükbaş hayvan alımları için maksimum 12 ay vadeli
  • Barınak yapımı, onarımı ve diğer yatırım harcamalarının finansmanı için maksimum 60 ay vadeli olmaktadır.

Küçükbaş süt hayvancılığı yapmak isteyen müşterilere ise hayvan alımı dahil her türlü yatırım harcamalarının finansmanı için 60 ay vadeli kredi imkanı sunulmaktadır.

Küçükbaş süt hayvancılığı olsun küçükbaş besicilik olsun, verilecek maksimum kredi tutarı, fatura bedelinin yüzde 75’i olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet bostancı dedi ki:

    Ülkemizdeki etlerin çok az bir kısmı küçük baş hayvanlardan geliyor, bu rakamın artması gerekiyor her şeyin normal olarak gerçekleşmesi lazım buda %40 civarında ki etin küçük baş hayvandan gelmesi demek.

BİR YORUM YAZ