Banka ve Krediler

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Ülkemizde en fazla yetiştirilen ve yemek kültürümüzde de önemli bir yeri olan ‘Beyaz Altın’ olarak da isimlendirilen, besin değeri açısından oldukça zengin olan kültür mantarının üretimi de giderek yaygınlaşmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliği, yeni iş fikirleri arasında önemli bir yere sahiptir, bu sektörle ilgili çeşitli kurslar açılmış bu hususta girişimci kişiler bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. Kültür mantarı ülkemizde en fazla Antalya ve Hatay şehirlerinde yapılmaktadır, bu şehirler iklim koşulları açısından mantar üretimi için uygundur bunun yanında gerekli iklimlendirme şartları gerçekleştirildiğinde her yerde yapılabilmektedir.Kültür mantarı üretebilmek için belirli aşamalar bulunmaktır bunların başında kompost gelir. Kompost kültür mantarı üretebilmek için şarttır. Kültür mantarı kompostu genel olarak saman, tavuk gübresi, at gübresi, amonyum nitrat ve bira posası gibi gübrelerden meydana gelir.Kompost meydana getirebilmek için derin bir kap içerisine bir kat gübre ve bir kat saman konur ardından da tavuk gübresiyle amonyum nitrat dökülür ve düzenli olarak bu karışım sulanarak 12-14 gün arasında kompostun oluşumu beklenir. Kompost 14 günlük sürecin sonunda yumuşak ve koyu kahverengi olup öbeklere kolay ayrılmalıdır aksi halde gerekli işlemler yapılıp oluşturulmalıdır, bunun yanında kompost hazır olarak da satın alınabilir.

Tohumlama ve ilaçlama süreci

Mantar yataklarına serilen kompostun sıcaklığı 21-27 derece arasında olması gerekir aksi halde kompost içerisinde bulunan amonyak tohumların ölmesine sebep olur. Kompost mantar yatağına sıkı bir şekilde yerleştirilmeli fakat kalıp olarak da durmamalıdır, tohumlar mantar yatağına serpilmeli ve kompostla harmanlanmalıdır. Bu aşamada mantar yatağının sıcaklığı 21 ile 25 derece arasında olması gerekir, daha sonraki üretim süresinde ise 15-18 derece aralığında olmalıdır 35 derecede tohumlar ölür. Tohumlar 2-3 hafta sonra gözlemlenir, örtüleme işlemi mantarın beyaz ve pamuksu yüzeyinin büyüyüp mantar yatağının tepesine geldiğinde yapılması gerekir ayrıca bu sürede kompostda devamlı nemli tutulmalıdır. Tohumların büyüyebilmesi için az miktarda temiz havaya da ihtiyaç vardır. Mantar üretim süresinde en fazla yaşanan problem mantar sivrisineği larvaları ve mantarsı hastalıklardır. Larva problemi böcek ilaçlarıyla kontrol altına alınırken mantarsı hastalıklardansa ancak mantar ilaçlarıyla kurtulabilir. Ayrıca bu ilaçlar ancak örtüleme süreci başladıktan sonra ya da hastalık ve haşere problemi ortaya çıktığında kullanılabilir. Kültür mantarı yetiştiriciliği, yeni iş fikirleri arasında giderek ilgi gören bir sektördür.

Mantar ne kadar sürede yetişir faydaları nelerdir?

Kültür mantarları genel olarak kompost hazırlama süreciyle birlikte 9-11 hafta içerisinde yetişir. Kullanılan kompost eğer hazırsa bu süre 7 -9 hafta arasına düşebilir. Kültür mantarının vücuda pek çok faydası bulunur. En başta selenyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığına oldukça iyi gelir. Tırnak, diş ve saçı güçlendirir. Bunun yanında iyi bir antioksidan olan selenyum vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Düşük kalorili, etli yapısı ve tok tutma özelliği olan mantar kilo vermek için idealdir. A, B ve C vitamini açısından oldukça zengin olan mantar bağışıklık sistemini güçlendirir, kalsiyum açısında zengin olduğu için kemik sağlığına faydalıdır, mantarın içerisinde fazlaca D vitamini olduğu için kalsiyumun vücut tarafından emilimini hızlandırır ve kemik erime riskinin azalmasını sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu tetikleyen kültür mantarı kansızlık ihtimalini düşürür çünkü içerisinde kan hücrelerinin üretilmesinde önemli elementler olan bakır ve demir bolca bulunur. Kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olan kültür mantarı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçerisinde bulunan lif, B6,C vitamini ve potasyum dolayısıyla kalp sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. Kültür mantarı yetiştiriciliği, yeni iş fikirleri arasında önemli bir yere sahiptir çünkü mantarın vücuda pek çok faydası vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. emre köse dedi ki:

    Besin değeri olarak çok zengin olduğunu biliyordum ancak bu kadar geniş bir pazar alanına sahip olduğunu bilmiyordum.

  2. ibrahim aslan dedi ki:

    Zamanında bizim burada çok tüketirdik şimdi üretmeyi düşünüyorum bakalım inşallah başarılı olurum.

  3. deniz aktaş dedi ki:

    Tohumlanıp ilaçlanması hakkında bilgileri edindim, yeterli bilgiye ulaşınca yavaş yavaş bu sektöre giriş yapacağım.

BİR YORUM YAZ