BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11897,63
BITCOIN/TRY 87684,38

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası 2020

Kurumsal veya bireysel dağıtım işleminin yapılmasını sağlayan Kuryenet, müşteri istekleri doğrultusunda bu işlemi gerçekleştirdiği için 0212 444 93 93 veya 0850 222 93 93 numaralı telefon numaralarını kullanarak irtibata geçebilmektedir. Kurumsal veya bireysel gönderilerinizi anlık takip edebilmek için www.kuryenet.com.tr adresinden de Kuryenet Gönderi Takip işlemi yapabilirsiniz. Kuryenet müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmelerde müşteri veya alıcılar varsa isteklerini belirtebilir hizmet alımı ile ilgili görüş ve önerilerde bulunabilir.

Çağrı Merkezi ile yapılan görüşme haricinde kuryenet kurumsal web sitesine girmek suretiyle gönderi barkod numarasının sisteme belirtilmesi sonucunda da gönderi ile ilgili son duruma detaylı bir şekilde ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Aynı şekilde müşteri ve alıcılar kurumsal web site üzerinden de öneri ve isteklerde bulunabilmekte şikayetleri olması halinde bu durumu pratik ve hızlı bir şekilde belirtebilmektedir.

Kuryenet Gönderi Dağıtım Süreci

Gerek deneyimli personelleri gerek araç filosu kapasitesi ile gönderi dağıtımı, adres belirlemesi ve gönderi iadesi işlemlerini son derece titizlikle ve belli kurallar dahilinde gerçekleştiren Kuryenet firmasından işlemi yapan müşterilerin aldıkları hizmetten memnun bir şekilde ayrılması için gereken kalite standartlarına son derece dikkat edilmektedir. Paketin kuryeye iletiminden alıcıya ulaşana kadar geçen süreç içerisindeki gelişmeler anlık olarak kuryenet sistemi üzerinden takip numarası, soyad bilgisi, cep telefonu numarası ve sistem tarafından verilen doğrulama kodu girilmek suretiyle gerçekleştirilebilmektedir.

Kuryenet Gönderi Takibiyle İlgili Diğer Hususlar

Genel olarak belirlenen Kuryenet prensipleri gereği normal koşullar altında ilgilinin gönderinin 15 günlük süre içerisinde 2 farklı zaman diliminde alıcı adresine uğramak suretiyle teslimi hedeflenmektedir. İlk uğramada teslimat işlemi olumsuz bir şekilde sonuçlanırsa kuryenet tarafından ilgili alıcıyla iletişime geçilerek ikinci uğrama zamanı kararlaştırılmaktadır. Kuryenet Gönderi Takip süreciyle ilgili olarak burada belirtilen sürelerin dikkate alınması ve bu sürece şehirlerarası kargolama aşamasında geçen sürelerin dahil edilmemesi gereklidir.

Kuryenet Gönderi Takip Sorgulama

Kuryenet firmasında kurumsal veya bireysel gönderilerinizi anlık takip etmekte mümkün. Aşağıda ki linkleri kullanarak kurumsal veya bireysel kargo gönderim takip işlemlerininizi gerçekleştirebilirsiniz. Kuryenet gönderi takip işlemi yapabilmek için, gönderi işlemi sırasında size verilecek takip numarasını ilgili alana girip Gönderiyi Sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bireysel kargo takip sorgulama:

https://musterihizmetleri.kuryenet.com.tr/MusteriHizmetleriKuryenet/GonderiSorgulama.aspx

Kurumsal kargo takip sorgulama:

https://takip.kuryenet.com.tr/BankaTakip/Login.aspx

Kuryenet Dağımtım İşi Hizmetleri ve Ek Hizmetleri

Kuryenet firmasının kurumsal firmalara verdiği hizmetlerden kısace bahsetmek istiyoruz. Kuryenet dağıtım işi hizmetlerine, Çağrı merkezi, İnternet, İade, Raporlama, Arşiv, Sözleşme Toplama ve Ek hizmetler başlığı altında hizmetlerini sürdürmektedir. Bu hizmet detayları aşağıda listelenmiştir.

  • Çağrı Merkezi Hizmeti: Çağrı karşılama ve telefonla arama şeklinde randevu alma hizmeti.
  • İnternet Hizmeti: Müşterilere özel olarak internet veri akış sistemi ve gönderi hikayesi izletme.
  • İade Hizmeti: Teslim edilemeyen müşteri gönderilerinin tekrardan müşteriye geri iade edilmesi hizmeti.
  • Raporlama Hizmeti: Elektronik ortamda müşteriye sunulması için istatistiki raporlama hizmeti.
  • Arşiv Hizmet: Islak imzaya sahip teslim belgelerinin 10 yıl boyunca saklanması ve müşteri tarafından talep edilmesi durumunda verilerin elektronik ortamda sunulması hizmeti.
  • Sözleşme Toplama Hizmeti: Sahada evrak veya sözleşme doldurtulması ve bu sözleşmelerin toplatılması hizmeti.

Kuryetnet, Veri girişi, Eşleştirme, Zımbalama, Kişiselleştirme, Kit oluşturma, Katlama, Zarflama, Tasnifleme, Poşetleme, Insertleme, Poşetleme ve Etiketleme gibi çeşitli ek hizmetlerde sunmaktadır. Kuryenet müşteri hizmetlerini arayarak asıl ve ek hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!