KYK Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır

Her yıl binlerce öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) almış oldukları öğrenim kredisi borcuyla mezun olmaktadır. Hayata borç ile başlayan bu bireylerin almış oldukları bu kredileri mezun oldukların andan itibariyle olmak üzere iki yıl içinde ödemeleri gerekmektedir. Ama bazı durumlar karşısında bu borcun ödenmesi birer yıl süreler ile beraber ertelenebilmektedir. Kyk kredi borcu erteleme işlemleri noktasında öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcut. Örneğin borç taksitleriniz başladıysa indirim haklarınızı kullanamamanızın yanı sıra taksitlendirmelerden de faydalanamazsınız. Bu gibi sürpriz durumlarla karşılaşmamak için e-devlet üzerinden borç bilgilerinizi takip etmeniz taksitlendirme tarihinizin ne zaman başladığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir.

KYK Kredi Borcu Hangi Durumlarda Ertelenebilir

Kyk kredi borcu erteleme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için belirli başlı bazı durumların oluşması gerekmektedir. İşsizlik, Askerlik ya da Yüksek lisans ve Doktora eğitimleri bu borcu erteleyebilmeniz için birer geçerli sebep olarak kabul edilmektedir. Bu öğrenim kredisinin ertelenmesi işlemini Kredi Yurtlar Kurumu’na göndereceğiniz dilekçe yolu ile yapabilirsiniz. Yine bu erteleme işlemi için e-Devlet sistemi üzerinden de borçlarınızı erteleyebilmektesiniz. Borçlarınızı erteletme noktasında bazı noktaları kaçırmamanız gerekmektedir. Çoğunlukla gözden kaçmakta olan bu noktalara dikkat etmelisiniz. Erteleyebilmek için iki nokta akılda tutulmalıdır. Bunlardan birincisi borç taksitlerini hiç aksatmadan ödemiş olmak ve ikincisi borç vadesinin henüz başlamamış olması. Borç erteleme işlemleri için bu iki noktadan birini sağlıyor olmanız gerekmektedir. Yani kısaca söylemek gerekirse, ödeyemeyecek durumda iseniz vadesi gelmeden önce erteleme işlemlerini için başvuru yapmalısınız. Ve diğer nokta olarak vadeniz geldiyse ve yine de borçlarınızı gününü geçirmeden ödüyor iseniz bu erteleme işlemlerini yapabilirsiniz.

KYK Kredi Borcu Erteleyebilecek Kişiler

Diğer başka ihtimallerin varlığında erteleme işlemleri yapılmamaktadır. Kyk kredi borcu erteleme işlemleri yapabilecek kişileri biraz daha incelersek örneğin işsiz olanlar, SGK’da kayıtlarının olmaması gerekmektedir. Endeks işlemleri uygulanmaktadır ve işsizliğin devam etmesi halinde tekrar erteleme talebinde bulunulabiliyor. İkinci durum ise askerlik ve bu durumda olanların ise askerlik dönemleri ile ödeme dönemlerinin çakışması halinde askerlik bitene kadar borçlar ertelenmekte ve endeks uygulanmamaktadır. Son olarak da yüksek lisans ve doktora eğitimi yapanlar için olan şartların sağlanması gerekmektedir. Lisans eğitimi normal süresinde bitirdikten sonra hiç ara vermeksizin lisansüstü eğitimine başlamanız gerekmektedir. Bu gibi durumda yüksek lisans eğitiminiz bittikten sonra iki yıl sonra ödeme tarihiniz gelmektedir. Ve bu iki yıl sonrasına endeks yani yurt için ÜFE uygulanarak borcunuz geri alınmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. yakup arslan dedi ki:

  Borcum çok fazla değil ancak iş olmayınca fazla geliyor, bakalım hemen iş bulmam gerek yoksa erteleyeceğim.

 2. ziya erdem dedi ki:

  Bakalım sanırım erteleyebileceğimiz üniversite bitti ancak halen bir işe giremedim.

 3. dilek akgül dedi ki:

  İşsizlik durumlarında erteleme şansımız varmış bakalım bende erteleyebilirim inşallah.

 4. kerem sağdıç dedi ki:

  Öğrenci iken pek düşünmediğim kredi şimdi yavaş yavaş yük olmaya başladı bakalım erteleyebilirsem bir süre erteleyeceğim.

 5. fatma aknur dedi ki:

  İşsiz kalma durumlarında sanırım kolaylıkla erteleyebiliyoruz, bakalım bende ertelemeye çalışacağım.

 6. ilyas nur dedi ki:

  Üniversite okurken pek düşünmüyordum nasıl ödeyeceğimi ancak üniversiteyi bitiripte işsiz kalınca çok sorun olmaya başladı.

BİR YORUM YAZIN