Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim

Bankalar kredi verecekleri müşterilerin maaşı ile birlikte diğer gelir kalemlerini de tespit etmek suretiyle verebilecekleri kredi miktarını belirlemekte ancak kişinin maaş bordrosu haricinde herhangi bir ek geliri bulunmuyorsa sadece bu kalem üzerinden değerlendirme yapmaktadırlar. Maaş bordrosu haricinde herhangi bir taşınmaz geliri ya da ek iş geliri bulunuyorsa ve bu durumun belgelerle ispatı mümkünse bu noktada Ne Kadar Kredi Alabilirim diye bakıldığında ilgili banka tarafından toplam gelir miktarı tespit edilir ve bu gelirin %60’ına kadar kredi imkanı başvuru yapan müşteriye sağlanır. Banka şubesine uğrayarak alınabilecek kredi miktarı tespit edilebileceği gibi internet üzerindeki hesaplama araçlarını kullanmak suretiyle de alınabilecek kredi miktarına dair gerekli hesaplamaları yapabilmek mümkün olmaktadır.

Bankaların Maaşa Göre Kredi Miktarını Belirleme Süreci

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun aldığı karar doğrultusunda ihtiyaç kredileri için maksimum geri ödeme süresi 36 ay olacak şekilde belirlenmiştir. Bu doğrultuda Ne Kadar Kredi Alabilirim hesabına girilirse maaşınızın %60’ını belirleyip 36 ile çarpıldığında alınabilecek maksimum kredi miktarının tespiti mümkün olmaktadır. Sayısal veriler üzerinden kabataslak bir hesap yapılırsa aylık 2 bin lira maaşı olan birisi için alınabilecek kredi tutarına bakıldığında 2 bin liranın %60’ı bin 200 lira yapmaktadır ve bu tutar 36 ile çarpılırsa toplamda banka tarafından ilgili kişiye 43 bin 200 liraya kadar kredi sağlanabilmektedir. Taşıt kredisi ihtiyacı bulunan müşterilere ise bankalar tarafından belirlenen geri ödeme süresi 48 ay olacak şekilde düzenlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yapılan hesapların kabataslak olduğu ve en doğru sonuca ilgili banka şubesine uğramak suretiyle ulaşılabileceğidir.

Maaşa Göre Kredi Alma Sürecinde Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Bankalar öncelikle maaşın %60’ını geçmeyecek şekilde kredi hesaplaması yapar çünkü bu oranın üzerine çıkıldığında kredi alan kişinin ödeme zorluğu yaşayabileceği düşünülür. Bunun haricinde eğer başvuru yapan kişi, geçmiş dönemde de kredi kullanmışsa bu krediyle ilgili ödeme planında herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmadığı da ilgili banka tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Tüm bu hususlar ile birlikte kişinin geçmiş dönem borç durumu ve ödeme düzeyi, mevcut bulunan borcu ve buna bağlı risk durumu ile birlikte kredi notu belirlenerek Ne Kadar Kredi Alabilirim noktasında en doğru ve net sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda aylık ödeme planlarının da kişinin kendisini sıkıntıya sokmayacak şekilde belirlenmesi bir diğer önemli nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN