Makale Yazarlığı Yaparak Para Kazanma

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak düşünüldüğünden çok daha kolaydır.  Önce makalenin ne anlama geldiğine bakalım. Makale; herhangi bir konuda bilgi vermek, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak amacıyla kaleme alınan yazılardır. Hiç kuşkusuz ki makale yazarlığı için en gerekli unsur yazma yeteneğidir.

Bir makalede bulunması gereken özellikler:

 • Makalenin temel amacı “bilgi vermek” tir.
 • Makalenin dili sade ve herkes tarafından anlaşılır olmalıdır.
 • Makale de verilen bilgi, düşünce ve görüş açıklanmalıdır.
 • Makalede konuyla ilgili olmayan cümlelere yer verilmemelidir.
 • Makale içeriği özgün olmalıdır. Yoksa yasal olmayan fikir hırsızlığı diyebileceğimiz intihal eylemini gerçekleştirmiş oluruz.

İnsan neden makale yazar?

 • Farkındalık yaratma
 • Bilgi sağlama
 • Eğitim
 • Mevcut davranış
 • Tavır ve fikir değiştirme
 • Davranışsal değişime neden olmak amaçlarıyla insanlar makale yazma gereksinimi duyarlar.

Makale nasıl yazılır?

 1. Keşfetme: Bu aşamada "kime hitap ediyoruz" ve "hangi bilgiye ihtiyaç duyuluyor" gibi pek çok soruya cevap bulunur.
 2. Planlama: En karmaşık olan aşamadır. İletilen mesajın özgün ve güncel olarak karşı tarafa aktarılması beklenir.
 3. Taslak oluşturma: Yazmaya başladığımızda kendiliğinden gelen bir süreçtir.
 4. Gözden geçirme ve kontrol: Yazdığımız makaleleri kontrol etme işlemi ile makalemizi bitirmiş oluruz.

Peki, makale yazarlığından para kazanmak nasıl bir iştir?

İnternet üzerinden para kazanmak için ‘makale yazarlığı’ internetten para kazanmak isteyenler için iyi bir alternatif. Yapması kolay, sermaye istemeyen ve herkesin evinden rahatlıkla yapabileceği ‘makale yazarak para kazanma işi’ Araştırmayı sevenler için biçilmiş kaftan.

Öncelikli olarak birçok forum sitesi ve makale yazdıran siteleri internette görmek mümkün olmaktadır. Bu siteler önce size önce kısa kısa işler verip bir nevi sizi denerler. Sonra hakkıyla bu işi yaptığınızda haftalık ya da aylık olarak ödeme yaparlar.

Makale yazarlığı ne kadar kazandırır?

Ortalama olarak fiyat skalası aşağıdaki gibidir.100 kelime: 1 TL,200 kelime: 2 TL,250 kelime: 2,5 TL,300 kelime: 3 TL,350 kelime: 3,5 TL,400 kelime: 4 TL,500 kelime: 5 TL

Kimler bu işi yapabilir?

Öğrenciler, ek iş arayanlar, ev hanımları vb. birçok insan bu işi yapabilir. Size düşen şey sadece araştırmak, hayal etmek ve bunu kendi cümlelerinizle kaleme almak.  Bence hem kendinizi yeni şeyler öğrenerek geliştirebileceğiniz hem üzerine para kazanabileceğiniz şahane bir iş. Tek lazım olan şey bir bilgisayar ve biraz boş zaman.

Şu da unutulmamalı ki makalede yer verilen bilgiler yazarın sorumluluğundadır ve yanlış / yanıltıcı verilen bilgiler birçok insanı olumsuz etkileyebilir. Örneğin bir ilaç hakkında yazıyorsunuz ve özensiz bir araştırma yaptınız. Yazdıklarınızı okuyup mağdur olan insanlar olabilir. Bu da kafamızda bir köşede dursun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. turgut timur dedi ki:

  İnternette sürekli gördüğümüz işlerden biri makale yazarlığı, işini düzgün yapanlar sanırım makale işindende güzel paralar kazanıyor.

 2. yasin aktaş dedi ki:

  Makale işide düzene bindikten sonra iyi kazanç bırakan bir meslek, tek gerekçe iyi ve yazım kurallarına uygun yazıp sürekli müşterilere sahip olmak.

 3. umut keskin dedi ki:

  Ek gelir için yapmayı düşünüyorum bakalım, bilgili olduğum bir çok konu var ayrıyetten de her gün bir şeyler öğrenip yazabilirim sanırım.

 4. caner şahin dedi ki:

  Makale yazarlığında yazım kuralları seo gibi etkenler kelime başına daha fazla kazanmanızı sağlıyor, 100 kelimesi 2 tl gibi fiyatlarada yazabilirsiniz bu şekilde.

 5. serkan güngör dedi ki:

  Çok zor bir işe benzemiyor ek gelir için sanırım yapılabilecek bir iş.

BİR YORUM YAZIN