Banka ve Krediler

Mc Donalds bayilik şartları?

Mc Donalds bayilik şartları?
  • 31 Mayıs 2018
  • Mc Donalds bayilik şartları? için yorumlar kapalı

18 milyar dolarlık franchise yeme içme sektörü, Mc Donalds gibi ünlü markaların isimleri ile büyümeye devam ediyor. 42 şehirde 260’ın üzerinde restoran ile devleşme sürecinde git gide büyüyen Mc Donalds bayilik verirken en az 250 bin dolarlık yatırım ile anahtar teslim restoranları adaylara sunabiliyor.

Mc Donalds’taki son gelişmeler

Günümüz şartlarında her yere mutlaka bir bayi kurmayı hedefleyen şirketler, özellikle insan çoğunluğunun olduğu şehir merkezleri ve AVM’lerde toplanıyorlar. Bunun en belirgin örneği ise tabi ki Mc Donalds. Net veriler ile bayilik veren firmalar arasındaki yerini her gün biraz daha sağlama alan Mc Donalds’ta:

  • En az 10 yıllık sözleşmenin kabul edilmesi şartı ile bayilik veriliyor.
  • Adayların başlangıç bedeli olarak 30 bin dolar ile birlikte KDV’yi de ödemeleri bekleniyor.
  • İstediğiniz tip ve büyüklüğe göre bir restoran 400 bin dolar ile 500 bin dolar arasında değişme gösterebiliyor. Tabi ki bu fiyatlara KDV dahil değildir.
  • Ayrıca her ay net satışlar üzerinden geliştirme ücreti, isim hakkı ve reklam katkı payı ödenekleri kesiliyor.

Mc Donalds bayisi olacaksanız, bunları mutlaka okuyun!

Öncelikle Mc Donalds’ın, işletmeci lisanslarını kendi bünyesinde verdiğini bilmelisiniz. Eğitim süresi boyunca en ince detaylara kadar işin öğretilme işlemi yapılmaktadır. Katılım ve performans gibi kriterlere bağlı olarak 6 aydan 8 aya kadar çıkabilmektedir. Eğitim programları restoranlarda verilmektedir. Sonuçta alacağınız lisans da marka adı ile ticari faaliyette bulunmanız için bir izin belgesi niteliğinde olacaktır.

  • Mc Donalds bayilik işletmeciliğini sadece şahıs adına vermektedir. Asla ortaklık ya da parasal anlamda bir birlikteliğe olanak tanımamaktadır.
  • İşletmeci adayların tüm zamanlarını kendi restoranlarına ayırmasını isteyen yetkililer, yine başka işlerin sorumluluğunu da taşıyan kişilere bayilik vermemektedirler.
  • Mc Donalds’a göre işletmeciler her an işlerinin başında olmak zorundadırlar. Dışarıdan ya da uzaktan restoranı idare etme şeklini benimsememektedirler.
  • Eğer bayi olmuşsanız sadece dükkan sınırları içerisinde hakimiyet alanı kurabilirsiniz. Belli bir bölge size ait olmuş sayılmaz.

Mc Donalds gibi büyük bir fastfood şirketi, lokasyon seçeneklerini kendi içerisinde sıraya koymaktadır. Bununla birlikte sadece uygun konumda ve önceden tespit edilen şartlara uyan gayrimenkul seçeneklerini kiralar ya da satın alır. Gayrimenkulün gerektirdiği inşaat işleri, tadilat projeleri, dekorasyon, mutfak ekipmanları ve diğer ekipmanlar ile demirbaşlar ve iç – dış reklam panolarının maliyetlerini bayi adayı yerine Mc Donalds tarafından düşünülür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ