BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9266,96
BITCOIN/TRY 63608,41

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme ve Taksitlendirme

Motorlu Taşıtlar Vergisi ocak ve temmuz olmak üzere yılda 6 aylık dönemler halinde iki kez ödenir. Motorlu taşıt sahibi her birey bu vergiye tabidir. Kara taşıtlarının yanı sıra uçak, helikopter, gemi, yat gibi kişisel kullanımı olan motorlu taşıt sahipleri de bu vergiyi ödemek ile yükümlüdür. Trafik sicil kaydı başlayıp kayıt sonlanana kadar yılda iki kez motorlu taşıtlar vergisi ödenmeye devam eder. İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri olan araba vergisi ödeme aslında Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeden başka bir şey değildir. Otomobil ve motosikletler de aracın yaşı ve silindir hacmi dikkate alınarak bu vergi hesaplanmaktadır. Otobüs ve minibüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi dikkate alınırken kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşı ve azami yük miktarı dikkate alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitlendirme İşlemleri

Motorlu araç sahiplerinin ödemek durumunda olduğu motorlu taşıtlar vergisi devlet tarafından taksitlendirilmemektedir. Ancak bankaların bu konuda oldukça fazla çalışması söz konusudur. Genel anlamda bakıldığında bankalarda da iki türlü taksitlendirme söz konusu olmaktadır.

Ödeme Öncesi Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanyaları

Ödeme dönemi gelmeden bankaların çoğu motorlu taşıtlar vergisine ilişkin kampanya düzenlemekteler. Buradaki dikkat edilmesi gereken konu, vergi ödeyecek olan kişinin ödeme yapmadan önce kampanyaya dahil olmasıdır. Öyle ki bankalar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek isteyen müşterilerin SMS kanalı ile kampanyalara dahil olmasını ve kendi kartları ile ödeme yapmasını öngörür. Müşteri bankanın istediği SMS' i göndererek ve aynı bankaya ait kredi kartı ile ödeme yapmak kampanyaya katılmış olur. Kampanyaya katılım gerçekleştikten sonra müşteri Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebilir. Böylelikle kişinin Motorlu Taşıtlar Vergisi herhangi bir masrafa ya da faize uğramaksızın ödenmiş olur. Bankalar bu kampanyaları kendi bünyelerindeki kredi kartlarından daha fazla harcama yapılması adına düzenlerler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanya Dışı Taksitlendirmeler

Bazı banka müşterileri Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne özel kampanya dönemlerini kaçırabilirler, haberdar olmayabilirler ya da SMS atmamış olabilirler. Bu tarz durumlarda da kampanya dahilinde olmaksızın taksitlendirme işlemleri gerçekleştirilebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ilgili bankanın kredi kartından ödendikten sonra bankanın internet bankacılığı ya da müşteri hizmetleri aranır. İşlem çoğu banka tarafından 3, 6 ya da 9 taksite bölünür. Ancak banka bu işlem için belirli bir faiz uygulayacaktır. Faiz ödemeyi kabul eden müşterilerin işlemleri taksitlendirilir. Faiz ödemesi yapmak istemeyen müşteriler kampanya döneminde mutlaka katılım sağlamalı ve gerekli prosedürleri yerine getirmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!