BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9267,64
BITCOIN/TRY 63613,06

Ne İş Yapsam (İş Önerileri)

Ne iş yapsam sorusu her dönemin en meşhur soruları arasında bulunmaktadır. her dönem insanlar ne iş yapacakları konusunda kararsızlıklar yaşamaktadır. Bazı kişiler ellerinde bulunan sermayeyi en iyi şekilde değerlendirmek için değişik fikirler aramaktadır. Ne iş yapacağı konusunda kararsız olanlardan bazılarının hedefi yüksek kar iken bazıları ise zevk alabilecekleri işler aramaktadır. Hem yüksek kar hem de yaparken mutlu olacakları iş arayanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yapılabilecek iş önerileri çok fazladır. Bu önerileri değerlendiren bazı kişiler işin sonunda başarıya ulaşırken bazıları ise başarılı olamayarak işi bırakmak zorunda kalmaktadır. Burada önemli bir husus ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir işe başlamadan önce çok ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. İşin, işi yapacak olan kişiye ne kadar uygun olduğu konusu çok önemlidir. İşin başarılı olup olmayacağını bu küçük detay belirlemektedir.

Ne İş Yapsam Diye Düşünenler İçin Ceviz Yetiştiriciliği

Ne iş yapsam sorusuna verilebilecek en iyi öneri girişimciliktir. Bu konuda ciddi devlet desteği de bulunmaktadır. Herhangi bir alanda yeni iş fikirleri her zaman heyecan uyandırmaktadır. Örneğin devlet desteği alarak meyve bahçesi kurulabilmektedir. Belirli şartların sağlanması durumunda devlet bu konuda ciddi destekler vermektedir. Bahçeye yöreye uygun ve yüksek kar getirebilecek meyve ağaçları dikilmelidir. Örneğin İç Anadolu bölgesinin bazı bölümleri ceviz yetiştiriciliği için çok uygundur. Gerekli alt yapı hazırlandıktan sonra cevizler bahçeye ekilmelidir. İlk 5 ya da 6 yıl ceviz ağaçları çok az sayıda meyve verecektir. Ağaçlarının bakımına gerekli özen gösterilmeli ve zamanında yapılmalıdır. İlk 6 yıldan sonra yüksek oran meyve vermeye başlayan ağaçlar sayesinde tahmin edemeyeceğiniz seviyelerde kar edebilirsiniz. Kabuklu cevizin kilo fiyatı, cevizin kalitesine göre 30 liraya kadar çıkmaktadır. Bahçenin büyüklüğüne göre yıllık 3 ile 5 ton arasında ürün elde edilmesi durumunda yıllık 100 bin liranın üzerinde para kazanmak mümkünüdür.

Yumurta Üreticiliği Ne İş Yapsam Diyenlerin Yüzünü Güldürebilir

Ne iş yapsam sorusu için bir başka tavsiye ise yumurta üreticiliğidir. Uygun koşullar sağlandıktan sonra kolaylıkla yapılacak bir iştir. Bu iş için birkaç kişiye ihtiyaç duyulduğu anlar olabilmektedir. Bu durumu dikkate alınarak iş hakkında karar verilmesi gerekmektedir. Uygun yer dışında çok ciddi sermaye istemeyen bir iştir. Uygun yerin maliyetleri ise yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Yumurta hemen her evde tüketilen bir besindir. Bundan dolayı satılması kolay olan bir üründür. Ayrıca kurulacak olan yumurta üretme çiftliğindeki üretimlerin doğal ve katkısız olması yumurtalara olan talebi artıracaktır. Alanın büyüklüğüne göre 500 ile 1000 arasında tavuk alınması gerekmektedir. Tavuklar uygun koşullarda beslendiğinde günde 1 adet yumurta vermektedir. Bu da günlük 500 ile 1000 arasında yumurta demektir. Bulunacak pazara göre yumurta fiyatları değişiklik göstermektedir. Şuanda organik yumurtaların fiyatları 75 kuruş ile 1 lira arasındadır. Buradan basit bir hesap yapıldığında ciddi miktarlarda kar elde edildiği görülecektir. Ne iş yapsam konusu için bir başka öneri de istiridye mantarı yetiştiriciliğidir. Düşük maliyet ile bu mantarın tesisi kurulmaktadır. Ciddi üretim miktarlarına ulaşmanın mümkün olduğu bu iş alanında, çok ciddi karlar da elde edilebilmektedir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapan çok sayıda insan görsel ya da yazılı basında yer almıştır. Bu mantarın yetişmesi için uygun sıcaklık ve uygun nemin sağlanması gerekmektedir. Günlük sadece 1 saat ilgilenerek bu mantarların üretimleri yapılabilmektedir. Diğer mantar türlerine göre besin değeri daha yüksektir. Lezzet durumu da en diğer mantarlar kadar iyi olan mantarı şuanda pazar sıkıntısı bulunmamaktadır. 100 m2 alan kullanılarak, uygun koşullar sağlandığında yıllık 12 ile 15 ton arasında ürün elde edilebilmektedir. Mantarın Pazar fiyatı ise 12 ile 15 lira arasında değişmektedir. Pazarda satmayla uğraşmak istemeyenler toptancılara satabilmektedir. Toptancılar bu mantarı 6 ile 8 lira arasındaki fiyatlardan almaktadır. Bu da yıllık yaklaşık 100 bin lira kazanç demektir. Ne iş yapsam diye düşünenler bir anda günde 1 saat çalışarak yıllık 100 bin lira kazanabilmektedir.

Ne İş Yapsam Diyenlere Farklı Bir Öneri: Solucan Gübresi

Ne iş yapsam konusunda verilebilecek bir başka öneri de solucan gübresi üreticiliğidir. Son dönemde ülkemizde yaygınlaşan solucan gübresinin en büyük avantajı tamamen organik olmasıdır. Organik tarım yapmak isteyenler bu gübreye ihtiyaç duymaktadır. Bu gübre ile yetiştirilen meyve ya da sebzeler organik olarak yetişmekte ve lezzetlerinden bir şey kaybetmemektedir. Aynı zamanda gübre sayesinde ciddi verimler elde edilmektedir. Solucanların toprağı işlemesi ile elde edilen gübreye başka kimyasal maddeler eklenmemektedir. Bu işi yapabilmek için çok ciddi yatırıma gerek duyulmamaktadır. Başlangıç için 20 ile 30 m2 yer yeterli olmaktadır. Bu alana ise 100 bin ile 150 bin arasında solucan konularak üretime başlanmaktadır. Bu sayılar daha fazla ya da daha az da olabilmektedir. Solucanlar kısa zaman içerisinden çoğalmaya başlamaktadır. Solucanlar çoğaldıkça, gübre satışının yanında solucan satışı da yapılmaktadır. Ne iş yapsam konusunda yukarıda önerilere yer verilmiştir. Bu önerileri gerekli şartlara sahip kişilerin değerlendirmesi gerekmektedir. Önerilerin en büyük özelliği, çok yüksek miktarlarda yatırım gerektirmemesidir. Sermaye durumu, yer haricindeki hesaplamalara göre yapılmıştır. Öneriler için kullanılacak alanların fiyatları bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Uygun yeri olanlar, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yukarıda bulunan önerileri değerlendirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!