BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,26 1.71 | 0.76
EURO 8.5809 1.43 | 0.12
EURO/USD 1.17917 0.45 | 0.01
GRAM ALTIN 455.596 2.92 | 12.92
USD 7.2755 0.99 | 0.07
STERLIN 9.4929 0.94 | 0.09
BITCOIN/USD 11521,77
BITCOIN/TRY 84048,97

Organik Ürünleri Dükkanı Açmak

Son yıllarda en çok tercih edilen sektör organik gıda sektörüdür. Sağlık konusunda toplum her geçen gün daha da bilinçlendiği için organik gıdalar tercih edilmektedir. Tüketiciler besinlerden daha çok yararlanmak ve yedikleri besinlerin tadını tam olarak alabilmek için organik ürün tüketmek istiyorlar. Bu gibi sebeplerden dolayı organik gıda sektörü yeni dükkân açmak isteyen girişimciler için oldukça cazip hale gelmektedir. Organik gıda üzerine dükkân açarken, ürünler kadar açılacak dükkânın konumu da çok önemlidir. Doğru lokasyon seçimi, işin başarılı olması açısından hayati öneme sahiptir. Açılan dükkânın satış amaçlarının gerçekleşebilmesi için yoğun yaya trafiğinin olduğu bir yer bulunmalıdır. Bunun yanında organik ürün dükkânınızın tanıtımı da çok iyi yapılmalıdır. Sağlıklı yaşama adına yapılan uyarılardan dolayı büyük market zincirleri de organik ürünler satmaya başladığından dolayı rekabet oldukça fazladır.

Organik Ürünleri Dükkanı Açmak için İzlenecek Yol

Organik ürün satışı adına atılacak ilk adım iyi bir konumda dükkân açmak olacaktır. İyi bir yerde dükkân, açmak dükkânınızın başarısı adına oldukça önemli bir faktördür. Ayrıca açmayı düşündüğünüz dükkânın içi, müşterilerin hoşuna gidecek şekilde döşenmesi gerekir. Müşterinin zevkine uygun döşenen iş yerlerine müşterilerin geri gelme olasılığı oldukça fazladır. Organik ürün satışı yapmayı düşünen bireyler öncelikli olarak bazı belgeleri hazırlamalıdır. Bu belgeleri hazırlamak için tüm izinler ve başvurular yapılarak  ilgili ruhsatlar alınmalıdır. Açmak istediğiniz dükkânınızın müşteri kazanması için en önemli etken mimari yapısıdır. Alınması gereken ruhsatların tamamlanabilmesi için ilgili yönetmeliğe uygun mimari yapıya sahip olunması gerekmektedir. Hem kanuna uygun dükkân açmak hem de müşterilerin hoşuna gidecek bir yapı oluşturmak için gerekirse bir mimardan destek alınmalıdır.

Organik Ürünleri Dükkanı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra açmış olduğunuz dükkânda hangi organik gıdalar satacağınıza karar vermelisiniz. Bu yüzden öncelikli olarak bu ürünlerin toptan satışını yapan firmalar araştırmanız gerekir. Bu firmaların fiyatlandırmaları, kredi ve teslimat koşulları iyi belirlenmelidir. Ayrıca toptan organik gıda ürünü satan şirketlerin organik gıda üretimlerinin ya da ambalajlarının ilgili resmi kurumların yönetmeliklerine uygun olup olmadığı iyi kontrol edilmelidir. Yapılan bu araştırmalar neticesinde alınan organik gıdaların fiyatları uygun bir şekilde belirlenmelidir. Bu sektörde yeni dükkân açmak fiyat belirlemede oldukça önemlidir. Yeni çevre edinmek ve sabit müşteri kazanma adına fiyatları düşük tutulması size avantaj sağlayabilir. Ancak bu durum giderlerin karşılanması adına sıkıntı oluşturabilir. Fiyatları çok yüksek olması da rekabetin bol olduğu bu sektörde müşterilerin keyfini kaçırabilir. Bu sebeple doğal ürünler için en uygun fiyatlandırma noktası bulana kadar fiyatlarla oynanmalıdır. Gerekli tüm hazırlıklar yapılıp ve en uygun fiyatlar belirlendikten sonra ağızdan ağza pazarlama, reklam ve uygun kampanya çalışmaları sayesinde gelen müşteri sayısında artış görülecektir. Uygulanan her yöntemin kendine göre zayıf ve kuvvetli yönleri vardır. Deneme yanılma yöntemiyle hangi reklam kampanyasının ya da hangi promosyon çalışmasının sizi başarıya götüreceği tespit edilmelidir. Ayrıca kurulacak bir web sitesi ya da sosyal medya hesapları sayesinde müşterileri dükkâna çekmek kolaylaşacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!