Oto Yıkama Bayilik Veren Firmalar 2018

Oto yıkama sektörü, ekonomik olarak her geçen gün gelişen, yıkama dükkanlarının sayısının sürekli arttığı, geliştiği ve teknolojik yeniliklere ayak uyduran bir sektördür. Ülkemizde on beş civarında profesyonel firma bayilik vererek bu sektörün gelişmesine öncülük etmektedir. Firmalar genellikle yurt dışı kaynaklıdır. Profesyonel hizmetlerini yurt dışında yıllardır kanıtlamış olan firmalar Türkiye’de ortak şirket yapılaşması ile sektöre adım atmışlardır. Oto yıkatma ihtiyacının sürekli artması ile bayilik sistemi devreye girmiştir. Belirli şartları sağlayan girişimcilere bayilik fırsatı sunularak hem markanın genişlemesi sağlanmakta hem girişimcilere yeni iş imkanı açılmaktadır. Ülkemizde yirmi iki milyon civarında araç trafiğe kayıtlıdır. Yıkama işleminin en çok yaptırıldığı binek araç sayış da on iki milyona yakındır.  Oto yıkama bayilik veren firmalar için bu sayılardaki araç iştah kabartan bir pazardır.

Oto Yıkama Bayiliği Şartları ve İşletmesi

Oto yıkama bayilik veren firmalar için yerine getirilmesi istenen bayilik şartları firmalar arasında bazı değişiklikler göstermekle beraber genel olarak şöyledir;

 • Bayilik adayı girişimci olmalı, tercihen daha önce ticaret yapmış olmalıdır.
 • Bayi adaylarının ticari engeli olmamalıdır.
 • Bayi adaylarının iş yerinin açılması ve en az bir yıl devam ettirilmesi için yeterli yatırım ve sermaye gücü bulunmalıdır.
 • Bayi adayları, bayilik alacağı firma hizmet anlayışı ve kültürüne uyumlu olmalıdır.
 • Bayi adayları ticari işletmenin gereği olan şartlarda çalışacağını beyan etmelidir.
 • Çalıştırılacak personel seçiminde bayilik alınan firmanın standartlarına uyacağını beyan etmelidir.
 • Bayilik alınacak firmanın bayilik sözleşmesindeki diğer şartları peşinen kabul etmelidir.

Özetlenen bayilik şartları dışında firmalar değişik şartlarda isteyebilir. Belirtilen şartlar yerine getirilmek zorunda olunduğundan bayi adayları farklı konularda da kendilerini hazırlamalıdırlar. Bayilik için ön başvuru yapıldıktan sonra, ana firma ilk değerlendirmesini yapacak ve adaya bildirecektir. Başvurunun olumlu olması halinde yüz yüze görüşmeler başlayacaktır. Oto yıkama bayilik veren firmalar için en önemli husus, iş yerinin açılması düşünülen mevkidir. Oto yıkama işyeri mutlaka merkezi ve araç yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde olmalıdır. Son yıllarda artan alışveriş merkezleri otoparkları araç yoğunluğu dolayısı ile ilk tercih edilen noktalardır. Ana firma işyeri konumunu uygun bulursa dekorasyon işlemleri başlayacaktır. Genellikle ana firma tüm dekorasyonu yapmakta ve masrafın tamamını girişimciden almaktadır.

İşyerinin konumu belirlenip dekorasyonu tamamlandıktan sonraki süreçte en önemli konu çalışacak personel seçimidir. Oto yıkama bayilik veren firmalar çalıştırılacak personelin tecrübeli olmasını tercih etmektedirler. Oto yıkama konusunda tecrübeli eleman bulunması kolay gibi düşünülse de aslında çokta kolay değildir. Personelin, işyerinin kaliteli hizmet anlayışına uygun, güler yüzlü, işine sadık ve işinde uzman olması istenmektedir. Bu konuda bayilik veren firmalar genellikle personel eğitimi için daha önce açılmış şubelerini kullanmaktadır. Çalışan işyerlerinde verilen pratiğe dayalı eğitim ve uygulamalar ile yeni personel işe hazır hale getirilmektedir. Yeni açılan işyeri en az bir yıl kar elde edemeyebilir. Girişimci oto yıkama işini ilk düşünmeye başladığı andan itibaren bu riski almalı ve bu duruma maddi ve manevi olarak hazır olmalıdır.

Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

2018 2019 yılları için bayilik şartlarını da kısaca özetlediğimiz oto yıkama bayilik veren firmalar şunlardır:

Sonax

Bayilik başvuru formu : https://www.sonax.com.tr/bayilik/ba%C5%9Fvuru-formu.html

Autowash

İrtibat bilgileri : http://www.autowash.com.tr/sayfa/3/iletisim-bilgileri

Autowax

İrtibat bilgileri : http://www.autowaxturkiye.com/autowax/pages/tr/iletisim.php

Valewash

Bayilik başvuru formu :

http://valewash.com/bayilik/

Carwax

Bayilik başvuru formu : 

http://www.carwax.com.tr/bayilik

Globowax

Bayilik başvuru formu : 

https://www.drycarcare.com/bayilik/

Goldenwax

Bayilik başvuru formu : 

http://www.goldenwax.com.tr/bayi-basvuru-formu/

Otosauna

İrtibat bilgileri : http://www.otosauna.com/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=87

Autoclup

Bayilik başvuru formu : 

https://www.autoclub.com.tr/car-care-bayilik/

Autoroy

Bayilik başvuru formu : 

http://www.autoroy.com/bayilik-basvuru-formu

Ziwvax

İrtibat bilgileri : 

http://www.ziwbaxotokuafor.com/iletisim.asp

Bu firmalar dışında da bayilik veren firmalarda bulunmaktadır ancak marka bilinirliği açısından en çok tercih edilen firmalar bu şekilde sıralanabilir. Bayilik almak için markalar arasında değerlendirme yapılırken en önemli husus marka yatırım miktarının, bütçeniz ile uyumunun kontrol edilmesidir. İlk yatırım aşamasında bütçe dışına çıkılması riski arttıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ferhat aydın dedi ki:

  Oto yıkama firmalarının bayilik verme şartları bir birine yakın, yani gerekenleri yaptıktan sonra sadece bayiliği almak gerekiyor, şuan biz dükkan yeri gibi ilk adımları atıyoruz.

 2. yılmaz demir dedi ki:

  Autowax özellikleriyle benim ilgimi çekiyor, bakalım bayiliğini alabilirsem dükkanımı Autowax adına açacağım.

 3. Aslı Soma dedi ki:

  GLOBOWAX Markasını daha önce duymuştum. Facebook'da çok farklı fotoğrafları var. İlginç bir de sistemleri var. Susuz araç temizliyorlarmış. Yerinde görmek istedim. Bir bayisine gittim, hakikaten arabam pırıl pırıl oldu. İllginç olan ise hiç inancım yoktu. Sonra araştırdım, kadınlar için indirimli özel paketleri varmış. drycarcare.com'da anlatıyorlar. Sizce açmalı mıyım? Bizim buralarda oto yıkamada yok. Hep elit kesim. Denesem mi ne dersiniz?

 4. ahmet arıkan dedi ki:

  Benim babam bir ara böyle bir dükkan açıp 2 3 sene işi yürütmüştü ancak sonradan vazgeçtip bırakmıştı bende o zamandan beridir açmayı düşünüyordum artık bugünlere kısmetmiş.

 5. goksu yıldız dedi ki:

  Oto yıkama işine deneyimsiz başlamak çok büyük bir hata önce işi öğrenmek gerekiyor, çünkü hızlı çıkan su arabaya çok kolay zarar veriyor.

 6. meryem demir dedi ki:

  Arabalara zaten sürekli bir ilgim vardı bu ilgim artık dahada belirgin olmaya başladı, bende oto yıkama gibi bir şey açarak zevkimi işe çevirmek istiyorum.

 7. vedat ezer dedi ki:

  Benim için geleceği olan iki işten biriside oto yıkama, çünkü günümüzde arabası olmayan aile artık yok denecek kadar az tabi buda oto yıkamacıların önemini arttırıyor.

 8. tansel genç dedi ki:

  Benim amcam uzun süredir bu işte artık bırakmayı düşünüyor ben ondan devir almayı düşünüyorum ama tam karar veremedim.

 9. bekir türk dedi ki:

  Arabaların artmasıyla oto yıkamacılarda önem kazandı bizim buralarda pek yok bunun için bende bir tane açmak istiyorum bakalım kısmetse.

 10. seyit dağ dedi ki:

  Oto yıkamada ticaret kısmının büyük bir bölümünü oluşturuyor her ailenin neredeyse 1 adet arabası var tabi bu arabaların bakımınıda oto yıkamalar üstleniyor.

 11. tolga aydın dedi ki:

  Bizim arkadaşlardan bir kaçı oto yıkama ile uğraşıyor gerçektende güzel paralar kazanıyor, ama haklarını da verelim çokta çalışıyorlar, istenen şartlar ve kazançlar benim hoşuma gitti eğer uyarsa bende bayilik almayı düşünüyorum.

 12. fevzi karcı dedi ki:

  Oto yıkama olarak işini iyi yapanlar gerçekten para kazanıyor, düzenli ve iyi hizmet verenler gerçekten sürekli müşterilere sahip oluyor.

 13. murat ceylan dedi ki:

  Oto yıkama sürekli hayalimdeki meslekti sürekli arabalara karşı bir ilgim oldu, bu ilgimi bu şekilde bir iş ile değerlendirmek istiyorum.

BİR YORUM YAZIN